Jak udeřit na Kima? USA zvažují akci "zkrvavený nos"

V souvislosti s nedávnými severokorejskými raketovými testy se v amerických vojenských kruzích rozhořela debata, jak na ně adekvátně reagovat. Jednou z možností je i omezený preventivní útok. Má ale svoje úskalí. Píše o tom server foreignaffairs.com.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

Severní Korea se velmi snaží vyvinout jadernou zbraň. Probíhají rovněž testy nových raket. Vše je přitom doprovázeno útočnou rétorikou severokorejského diktátora Kim Čong-una o vymazání všech nepřátel ze světa. Státy v daném regionu, jež se cítí severokorejskými jadernými ambicemi ohroženy, si lámou hlavu nad tím, jak problém vyřešit. Co nejefektivněji a zároveň bez krveprolití.

Jednou z možností je podle expertů americké armády omezený úder na severokorejská vojenská zařízení známý pod názvem „zkrvavený nos“. Šlo by ale opravdu o šetrné řešení nebo by svět zatáhl do vleklé a krvavé války?

Takový útok by v první řadě musel být nečekaný. To ale není vůbec jednoduché. Japonsko a Jižní Korea by musely aktivovat své armády pro případ vypuknutí války. Rovněž by bylo potřeba evakuovat civilní obyvatelstvo. Možná by se Američané před úderem pokusili z oblasti odvézt své vojáky a civilní zaměstnance (je jich zde na 10 000). A je tedy velmi nepravděpodobné, že by operace takového rozsahu nevzbudila severokorejské podezření. Jistě, Američané by se mohli pokusit celou operaci provést bez informování Japonska a Jižní Korei. Takové rozhodnutí by ale mohlo zle narušit vzájemné vztahy.

Druhým problémem je, že USA by v případě útoku musely přesvědčit Severní Koreu (a zejména Kim Čong-una), že cílem jejich útok není dobytí země či změna režimu, ale pouze samotná likvidace jaderných zbraní. To samo o sobě bude velmi složité. Nedůvěra k Americe je jedním z pilířů severokorejské politiky. Jaderné zbraně navíc hrají v Kimově říši mnohem důležitější roli, než by se mohlo na první pohled zdát.

Režim jejich vlastnictví pokládá za jakýsi důkaz suverenity a soběstačnosti. Čili možná i kdyby Kim Čong-un Američanům uvěřil, že jim jde pouze o likvidaci raket, stejně by v konečném důsledku vypukla na poloostrově regulérní válka, jelikož v Kimově vnímání jsou „jaderné zbraně“ a „režim“ do jisté míry totéž.

Celá akce je složitá i z vojenského hlediska. Experti Pentagonu se nedávno vyjádřili v tom smyslu, že omezené letecké údery nemusí ke zničení celého severokorejského jaderného potenciálu stačit. Zařízení jsou často ukryta v podzemí. Generálové jsou tak toho názoru, že ke kompletnímu jadernému odzbrojení by nakonec stejně bylo nutno provést pozemní invazi. A do té se nikomu nechce.

Podle studie jíž si nechal Pentagon udělat v roce 1994 by v případě invaze do Severní Korei bylo zraněno a zabito 52 000 Američanů a 490 000 Jihokorejců během prvních tří měsíců. Pro porovnání – 52 000 Američanů bylo zraněno v Iráku od roku 2003 do dnešního dne.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Střelec z Floridy předloni zveřejnil hrůzné video. Nepředstavuje riziko,…

17.02.2018 21:04 Miami - Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Nikolasem Cruzem již v září…

OBRAZEM: Mohutné zemětřesení zasáhlo Mexiko

17.02.2018 18:51 Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a…

Trump měl systém skrývání nevěry. Práskla ho bývalá modelka

17.02.2018 17:46 Aktualizováno Washington - Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama