Lavrov hájil dohodu s Íránem. Sleduje ji i KLDR, upozornil

New York - Odstoupení Spojených států od dohody velmocí s Teheránem o íránském jaderném programu či trvání Washingtonu na její změně by vedlo ke zhroucení celé dohody. Tvrdí to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který podobná prohlášení učinil již v minulosti.

Přidejte svůj názor

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

„Dohoda dosud není mrtvá," prohlásil Lavrov a přislíbil, že Moskva se vynasnaží, aby tomu tak i zůstalo. „Dohodu nebude možné plnit, pokud ji jednostranně vypoví některý z jejích účastníků. Rozpadne se, skončí," řekl Lavrov novinářům v sídle OSN. „Myslím, že si to uvědomují i naši evropští kolegové, které - jak jsem slyšel - Spojené státy budou přemlouvat, aby zaujali stejné stanovisko jako Washington," dodal.

Lavrov také uvedl, že dění okolo íránské dohody pečlivě sleduje KLDR, vyrábějící jaderné zbraně bez ohledu na sankce OSN. „Severní Korea samozřejmě sleduje, co se děje. Dohoda s Íránem spočívala v tom, že zastaví svůj vojenský jaderný program a za to se zruší (protiíránské) sankce. Totéž v současnosti nabízejí Severní Koreji. Ale jak lze přesvědčit Severní Koreu, aby s tím souhlasila, když taková dohoda může být kdykoli odvolána?" ptá se.

Dohodu s Teheránem ostře kritizuje především Donald Trump. Americký prezident sice tento měsíc prodloužil režim mírnějších protiíránských sankcí, přeje si ale, aby Spojené státy a jejich evropští spojenci s Teheránem vyjednali „silnější" dohodu. Požaduje například dodatek, který by posílil režim inspekcí a umožnil Američanům, aby sankce v plné míře obnovili, pokud Teherán smlouvu poruší.

Podle Lavrova lze dohodu zachovat pouze v nezměněném stavu. „Budeme vyvíjet vážné úsilí, aby se na dohodu nesahalo. Nemůže přežít ve změněném stavu, zvláště pokud jde o americké požadavky, které budou pro Írán nepřijatelné," varoval.

Írán hrozí, že by mohl přehodnotit svou současnou spolupráci s Mezinárodní organizací pro atomovou enenrgii (MAAE), pokud Spojené státy nebudou respektovat jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi. Írán se v dohodě zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 00:01 NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Klíčový svědek v kauze korupce FIFA zemřel

25.05.2018 20:07 Sao Paulo - Brazilský podnikatel José Hawilla, jeden z korunních svědků v obřím korupčním skandálu…

Nepokoje v Brazílii, vláda nasadila armádu

25.05.2018 19:17 Brasília - Brazilská vláda se rozhodla rázně ukončit stávku řidičů kamionů, která už skoro týden…

Krvavý útok na americké škole: Žák postřelil dva lidi, areál evakuován

25.05.2018 17:47 Noblesville - Dva lidé byli zraněni při dnešní střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama