Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní Karolíny. Stalo se tak jen pár dní poté, co plavidlo opustilo přístav na Trinidadu a Tobagu. Podle předchozích zkušeností se dá očekávat, že bude plout podél východního pobřeží Spojených států a sbírat informace o tamějších zařízeních amerického námořnictva. Do oblasti byl již vyslán americký torpédoborec USS Cole, aby monitoroval situaci. Informuje server CNN.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Není to poprvé, co se ruské výzvědné lodi přiblížily do těsné blízkosti amerických teritoriálních vod. Samotný Viktor Leonov vykonával podobnou misi již v letech 2014 a 2015. Loni v únoru byl spatřen pouhých 30 mil od pobřeží Connecticutu, o měsíc později pak 20 mil od ponorkové základny na Floridě.

Viktor Leonov je výzvědnou lodí ruského námořnictva. Slouží ke špionážním a průzkumným misím. Patří do třídy Vishnya, která byla do služby tehdy ještě u sovětského loďstva zaváděna v průběhu 80. let. Rusko v současné době disponuje sedmi takovými loďmi. Kromě výzvědných misí u pobřeží USA a v Karibiku jsou též nasazeny v syrském konfliktu.

Únorová událost vyvolala ostré reakce ze strany amerických politiků. Senátor Chris Murphy, jež zastupuje právě stát Connecticut, prohlásil, že se Rusko snaží rozšířit sféru vlivu. „Rusové se chovají, jakoby zkoušeli, kam až mohou zajít. Proč?“ ptal se politik.

Faktem je, že podobné vzájemné pokusy nejsou nic nového. Docházelo k nim v minulosti třeba i v Černém moři. Rusko se tehdy pokusilo incident mezi svým letadlem a americkou lodí USS Donald Cook propagandisticky využít. Internet zaplavily fantastické (a nepravdivé) informace o vyřazené elektronice na americké lodi a panice mezi námořníky, kteří houfně žádají o odchod do civilu. Zprávy byly později vyvráceny jako smyšlené.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí letecké katastrofy na Kubě vzrostl, aerolinky čelí ostré…

22.05.2018 07:09 Havana - Bilance obětí pátečního leteckého neštěstí na Kubě vzrostla na 111 poté, co v nemocnici…

Venezuelské volby nebyly svobodné, říkají Američané

21.05.2018 20:55 Aktualizováno Washington - Spojené státy dnes označily za nesvobodné a nespravedlivé nedělní prezidentské volby…

Bernie Sanders bude opět obhajovat senátorský mandát

21.05.2018 18:42 Burlington - Nezávislý americký senátor Bernie Sanders se bude v letošních doplňovacích volbách…

Češi objevili dosud neregistrovaná jezera pod ledem Antarktidy

21.05.2018 18:27 Aktualizováno Rozborem nejnovějších gravitačních dat z družic (zejména GOCE) a topografických dat z radarů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama