Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní Karolíny. Stalo se tak jen pár dní poté, co plavidlo opustilo přístav na Trinidadu a Tobagu. Podle předchozích zkušeností se dá očekávat, že bude plout podél východního pobřeží Spojených států a sbírat informace o tamějších zařízeních amerického námořnictva. Do oblasti byl již vyslán americký torpédoborec USS Cole, aby monitoroval situaci. Informuje server CNN.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Není to poprvé, co se ruské výzvědné lodi přiblížily do těsné blízkosti amerických teritoriálních vod. Samotný Viktor Leonov vykonával podobnou misi již v letech 2014 a 2015. Loni v únoru byl spatřen pouhých 30 mil od pobřeží Connecticutu, o měsíc později pak 20 mil od ponorkové základny na Floridě.

Viktor Leonov je výzvědnou lodí ruského námořnictva. Slouží ke špionážním a průzkumným misím. Patří do třídy Vishnya, která byla do služby tehdy ještě u sovětského loďstva zaváděna v průběhu 80. let. Rusko v současné době disponuje sedmi takovými loďmi. Kromě výzvědných misí u pobřeží USA a v Karibiku jsou též nasazeny v syrském konfliktu.

Únorová událost vyvolala ostré reakce ze strany amerických politiků. Senátor Chris Murphy, jež zastupuje právě stát Connecticut, prohlásil, že se Rusko snaží rozšířit sféru vlivu. „Rusové se chovají, jakoby zkoušeli, kam až mohou zajít. Proč?“ ptal se politik.

Faktem je, že podobné vzájemné pokusy nejsou nic nového. Docházelo k nim v minulosti třeba i v Černém moři. Rusko se tehdy pokusilo incident mezi svým letadlem a americkou lodí USS Donald Cook propagandisticky využít. Internet zaplavily fantastické (a nepravdivé) informace o vyřazené elektronice na americké lodi a panice mezi námořníky, kteří houfně žádají o odchod do civilu. Zprávy byly později vyvráceny jako smyšlené.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Střelec z Floridy předloni zveřejnil hrůzné video. Nepředstavuje riziko,…

17.02.2018 21:04 Miami - Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Nikolasem Cruzem již v září…

OBRAZEM: Mohutné zemětřesení zasáhlo Mexiko

17.02.2018 18:51 Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a…

Trump měl systém skrývání nevěry. Práskla ho bývalá modelka

17.02.2018 17:46 Aktualizováno Washington - Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama