Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se zaměřuje nečekaným směrem

Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států. Hlavním rysem dokumentu je přehodnocení některých dlouho platných tezí. Největším soupeřem USA již dle koncepce nejsou polovojenské teroristické buňky, ale regulérní státy. Rusko, Čína, Severní Korea, Írán. Vychází ale strategie z reálných základů? Jde o cestu správným směrem nebo jen o další v praxi nefungující ideu? Nad tím se zamýšlí analytici serveru Foreign Policy.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.

Během prezidentské kampaně Donalda Trumpa hrály otázky armády a národní obrany velmi důležitou roli. Trump se často obracel na armádu, sliboval, že vojsku navrátí prestiž, že mu navýší rozpočty, zdůrazňoval, jak si mužů a žen ve zbrani váží. Zdálo se, že vojáci na Trumpovy sliby slyší. Během republikánských primárek v Jižní Karolíně získal Trump nejvíce procent v oblastech okolo vojenských základen, kde žije velké množství vojáků a jejich rodin. Teď má Donald Trump za sebou první rok ve funkci vrchního velitele armády. Naplňuje zatím očekávání vojáků?

Analytici se vesměs shodují, že nová obranná strategie tak, jak jí představil Trumpův ministr obrany James Mattis, je ambiciózní dokument. Oceňují, že ministerstvo obrany dokázalo po mnoha letech jasně pojmenovat výzvy, před nimiž Spojené státy stojí. Mattisova koncepce dle odborníků vychází z reálných předpokladů a chápe, že svět se vyvíjí a Amerika musí na změny reagovat. A nejen to.

Z nového dokumentu plyne, že USA nemají být v pozici země, která na změny pouze reaguje, nýbrž mají světový vývoj určovat. Jde jistě o snahu vymezit se vůči předchozí administrativě Baracka Obamy, která se v mezinárodních otázkách zdála někdy být spíše ve vleku mezinárodních událostí. Ve strategickém dokumentu tak najdeme mimo jiné ambiciózní pasáže o tom, že „Amerika má předpoklady, více než jakýkoliv jiný národ, převzít strategickou iniciativu a soupeřit s našimi konkurenty v oblastech, kde má výhody a oni jsou naopak slabší“.

Potíží podobných strategií ale někdy bývá jejich proveditelnost. A zejména to, že chcete-li je uvádět do praxe, stojí to nemalé finanční prostředky. A to je dle odborníků i největší úskalí Mattisovy koncepce. Dokument totiž nevychází ze současných reálných armádních rozpočtů, ale spíše popisuje, jak by situace mohla vypadat, pokud dostane jeho rezort dostatek peněz. „Žádný vnější nepřítel nezpůsobil armádě Spojených států takové ztráty, jako škrty ve vojenských rozpočtech za posledních deset let“ nechal se slyšet Mattis.

Obecně lze ale říci, že nová strategie vychází z reálných základů. Je dostatečně konkrétní a jasná. Už Obamova administrativa chápala Rusko a Čínu jako soupeře. Až ta Trumpova to ale jasně napsala do bezpečnostní koncepce. Dokument navrhuje i reálná řešení. Je vidět, že James Mattis je armádní veterán, který zná potřeby rezortu tak říkajíc z první ruky. Koncepce může být samozřejmě ještě řádně zdemolována tvořivými zákonodárci během kongresového projednávání. Pokud se tak ale nestane, bude mít americká armáda solidní šanci, že po letech přešlapování se konečně vydá smysluplným směrem. 

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí letecké katastrofy na Kubě vzrostl, aerolinky čelí ostré…

22.05.2018 07:09 Havana - Bilance obětí pátečního leteckého neštěstí na Kubě vzrostla na 111 poté, co v nemocnici…

Venezuelské volby nebyly svobodné, říkají Američané

21.05.2018 20:55 Aktualizováno Washington - Spojené státy dnes označily za nesvobodné a nespravedlivé nedělní prezidentské volby…

Bernie Sanders bude opět obhajovat senátorský mandát

21.05.2018 18:42 Burlington - Nezávislý americký senátor Bernie Sanders se bude v letošních doplňovacích volbách…

Češi objevili dosud neregistrovaná jezera pod ledem Antarktidy

21.05.2018 18:27 Aktualizováno Rozborem nejnovějších gravitačních dat z družic (zejména GOCE) a topografických dat z radarů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama