Maduro si vydupal předčasné volby, venezuelská opozice zřejmě nemá šanci

Caracas - Venezuelské provládní ústavodárné shromáždění jednohlasně přijalo rozhodnutí uspořádat v zemi do konce dubna předčasné volby. Řádné volby se měly konat na konci tohoto roku.

Přidejte svůj názor

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Kandidovat v nich na dalších šest let hodlá i stávající socialistický prezident Nicolás Maduro. "Je to správné rozhodnutí. Imperialismus a pravice se plánovaly zmocnit ekonomiky," řekl Maduro shromážděnému davu svých podporovatelů v Caracasu.

Není jasné, jakého kandidáta proti Madurovi opoziční koalice postaví. Svého uchazeče o prezidentský úřad vybere koalice v primárkách, ale už jí nezbývá mnoho času.

Venezuelská opozice je oslabená a rozdělená, mnozí z možných Madurových vyzyvatelů jsou v exilu nebo ve vězení, připomněla BBC. Že prezidentův tábor prosadí volby předčasné, někteří pozorovatelé očekávali, uvedla agentura AFP. "Je logické, že se vláda k tomuto kroku rozhodla. Začátek letošního roku byl totiž z ekonomického hlediska velmi složitý a vláda navíc využila chvíle, kdy je opozice v rozkladu," řekl politolog Benigno Alarcón.

Země je už několik let v hluboké ekonomické krizi, ke které se přidala i krize humanitární. Oficiální měnou je bolívar, jehož hodnota prudce klesá. Loni činila inflace ve Venezuele asi 2600 procent, letos by se podle údajů parlamentu mohla vyšplhat až na 10.000 procent.

Madurova vláda současný parlament neuznává a od jeho vzniku v lednu 2016 blokuje jeho činnost. Loni vláda vytvořila své ústavodárné shromáždění, jehož cílem měla být nová ústava. Místo toho ale tento orgán funguje jako paralelní parlament a vydává zákony.

Termín voleb určí ústřední volební rada, kterou opozice obviňuje, že slouží vládě. Kritici z řad opozice i západní mocnosti pochybují, že režim umožní svobodné a spravedlivé hlasování. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že další Madurova kandidatura není podle něj dobrý nápad. Podle čtrnáctičlenného regionálního uskupení, jehož členy je například Kanada, Mexiko a Peru, nebudou volby za současných podmínek legitimní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas omilostnil vraha hodinu před popravou, zato na Floridě došlo k…

23.02.2018 07:16 Austin/Miami - Hned tři popravy měla trojice různých amerických států v plánu na čtvrtek. Zatímco…

Haiti kvůli sexuálnímu skandálu dočasně zakázalo činnost charitativní…

22.02.2018 22:36 Port-au-Prince - Haitský ministr pro plánování a zahraniční spolupráci Aviol Fleurant dnes oznámil…

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici v Baltimoru

22.02.2018 20:55 Washington/Ramalláh - Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je nyní v USA, byl…

Vyzbrojení učitelů? Média lžou. Nic takového jsem neřekl, ohradil se Trump

22.02.2018 20:19 Aktualizováno Washington - V USA se po nedávném masakru na floridské škole opět bouřlivě diskuteuje o zákonech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama