Američané budou mít nové rakety. S Rusy lze jednat jedině silou, říká generál

Američané se obávají ruských raket a připravují vlastní odpověď. Pentagon touží po zařízení, které by mělo Rusy donutit vrátit se za jednací stůl. Nespustí se ale jen další závody ve zbrojení? O tom píše web DefenseOne.

Přidejte svůj názor

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Armáda Spojených států potřebuje posílit. Alespoň tak to stojí v nových strategických dokumentech, které Američané uveřejnili v poslední době. Dle vojenských expertů potřebuje americká armáda zejména jednu důležitou věc – zařízení, které bude schopno odpalovat rakety středního dosahu ze země. Zřejmě by se mělo jednat o speciálně upravené těžké nákladní automobily, na nichž bude zařízení umístěno. Rusové totiž podobnými zařízeními disponují a Američané se tak cítí v nevýhodě.

Podle představitelů americké armády Rusové tím, že taková zařízení vlastní, porušují mezinárodní dohody o odzbrojení. Američané jsou si vědomi, že teď je budou muset porušit i oni. Záměr získat zbraňové systémy tohoto typu dávají někteří američtí politici najevo již delší dobu. Například vlivný republikánský kongresman Tim Cotton říká, že by Rusové měli „pocítit důsledky porušování dohod.“.


Američtí představitelé se obávají, že pokud by jejich armáda nově nevybudovala dostatečný počet zmíněných zařízení, mohli by Rusové nabýt dojem, že mohou proti USA a jejich spojencům použít sílu, aniž by jim za to hrozila adekvátní odveta. V podobném duchu se nedávno mimo jiné vyjádřil i prezident Donald Trump. Ten Rusku pohrozil tvrdou odvetou pro případ, že by Rusové chtěli použít jaderné zbraně proti evropským státům.

„Výstavba nových raketových zařízení má zvýšit důvěryhodnost našich záruk vůči Evropě.“ nechal se slyšet americký generál Greg Weaver. K dalším závodům ve zbrojení ale podle něj výstavba zařízení nepovede. „Jakmile budou Rusové plnit dohody, počet zařízení můžeme omezit.“ řekl Weaver. „Jedinou možností, jak ale přivést Rusy zpátky k jednacímu stolu, je v tuto chvíli právě výroba oněch zařízení.“ dodal generál.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA, byl značně seškrtán

22.05.2018 11:21 Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným…

Gramatické chyby, šokující jazyk. Jak vznikají Trumpovy tweety? Něco tady…

22.05.2018 10:24 Washington - Americký prezident Donald Trump s veřejností komunikuje prostřednictvím twitteru, ne…

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Trump nedodržuje zásady bezpečné komunikace, experti jsou na mrtvici

22.05.2018 08:17 Washington - Americký prezident používá mobilní telefony, které nejsou vybaveny bezpečnostními…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama