Vymkne se osud imigrantů kontrole? V Senátu USA začíná bouřlivá debata

Washington - Senátoři USA začínají debatovat o osudu migrantů, kteří se ve Spojených státech ocitli jako děti, o stavbě zdi na hranici s Mexikem, o vízové loterii, o spojování přistěhovaleckých rodin a o reformě migračních zákonů. Komplikovaná směsice problémů snižuje šance na úspěch, soudí americká média.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Procedurálním hlasováním o zahájení debaty má dnes Senát amerického Kongresu začít hledání kompromisu v citlivé přistěhovalecké otázce, která je jednou z priorit prezidenta Donalda Trumpa.

Názory obou parlamentních stran jsou značně rozdílné a Trump podle agentury AP v otázce přistěhovalců "mění názory ze dne na den". Zahájení debaty o migraci dojednali demokratičtí senátoři s republikány výměnou za podporu návrhu na další financování vlády a zvýšení rozpočtových výdajů. Návrh byl schválen koncem minulého týdne.

Za ústřední problém označují americká média program DACA, který chrání před deportací migranty žijící v USA od dětství bez dokumentů. Takových lidí je v zemi 1,8 milionu, zhruba 700.000 z nich se do programu přihlásilo. Trump varoval, že pokud se kongresmani na jejich osudu do 5. března nedohodnou, program DACA zruší. Americké federální soudy sice možnost zastavení programu zablokovaly, prezident ale dál trvá na tom, že součástí jakéhokoli řešení musí být financování hraniční zdi částkou 25 miliard dolarů (více než 516 miliard Kč).

Senátní debata, která má dnes začít, nemá pevně stanovený časový limit, což je podle serveru Politico v americké parlamentní praxi neobvyklé. Jakýkoli závěr, k němuž by senátoři dospěli, musí podpořit nejméně 60 ze 100 senátorů. Republikáni mají v horní parlamentní komoře jen 51 hlasů a jejich senátor John McCain se navíc hlasování kvůli nemoci nezúčastní. Podpora značného počtu demokratů je proto nezbytná.

Někteří senátoři uvažují o krátkodobém, jednoročním nebo tříletém kompromisu, který by zajistil aspoň dočasnou ochranu migrantů a uvolnil by část peněz na stavbu zdi. Trump ale na ochraně hranic tvrdošíjně trvá. Hledání kompromisu komplikuje i skutečnost, že problém se řeší v roce kongresových voleb a poslanci musejí brát větší ohled na nálady ve svých volebních obvodech.

Server Politico nadcházející senátní debatu označil za "koňský handl" s nejistým koncem, v němž se může osud přistěhovalců vymknout kontrole. Jako argument prý dokonce může zaznít i osud ministryně dopravy Elaine Chaové, která se do USA dostala jako migrantka z Tchaj-wanu, když jí bylo osm let. Jejím manželem je totiž šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Haiti kvůli sexuálnímu skandálu dočasně zakázalo činnost charitativní…

22.02.2018 22:36 Port-au-Prince - Haitský ministr pro plánování a zahraniční spolupráci Aviol Fleurant dnes oznámil…

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici v Baltimoru

22.02.2018 20:55 Washington/Ramalláh - Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je nyní v USA, byl…

Vyzbrojení učitelů? Média lžou. Nic takového jsem neřekl, ohradil se Trump

22.02.2018 20:19 Aktualizováno Washington - V USA se po nedávném masakru na floridské škole opět bouřlivě diskuteuje o zákonech…

Čelní představitel UNICEF rezignoval po aféře s obtěžováním žen

22.02.2018 20:17 New York - Náměstek ředitele Dětského fondu OSN (UNICEF) Justin Forsyth rezignoval. Stalo se tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama