Nová válka v Koreji? Kim bude okamžitě zabit, USA možná zaútočí první, píší odborníci

Soul - V odborných vojenských kruzích se stále častěji spekuluje o tom, jak by vypadal případný vojenský konflikt na Korejském poloostrově. Odborníci se přou, nakolik by nová válka byla podobná té předchozí z 50. let a v čem by byla naopak odlišná. Se svým pohledem teď přišel i odborný web National Interest.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Armáda

Spekuluje se například, že by ihned v prvních okamžicích války došlo k odstranění severokorejského diktátora Kim Čong-una. Ten by mohl být zabit jihokorejskými nebo americkými speciálními jednotkami, popřípadě ho mohly v jeho bunkru zaživa pohřbít speciální bomby. Mohly by být také provedeny chirurgicky přesné nálety s cílem vyřadit další velitelská stanoviště a jaderná zařízení.

Tyto teorie vychází z nových korejsko-amerických plánů, jež byly přijaty v roce 2015. Ty v určitých ohledech mění náhled na potenciální konflikt. Dříve se například předpokládalo, že to bude Severní Korea která zaútočí první.

Očekávalo se, že se nekonečné množství severokorejských vojáků převalí přes hranici a Američané spolu s Jihokorejci je budou muset nejdříve zastavit, aby následně přešli do protiútoku. Jako v roce 1950. Stále více se ale spekuluje o možnosti, že by USA a Jižní Korea zaútočily první, formou jakéhosi preventivního úderu.

Podle vojenských expertů došlo k opravdu zásadním změnám ve společných americko-korejských plánech. Ty byly v důsledku posledních severokorejských provokací pozměněny tak, aby nabízely možnost elastičtější a rychlejší reakce. Nové postupy již byly údajně vyzkoušeny i v praxi, a to během loňského společného cvičení, kterého se zúčastnilo na 300 000 vojáků z obou stran.

Ne všichni ale přijali změny v americko-korejských plánech s nadšením. V Jihokorejském parlamentu je řada poslanců, kteří mají z případného preventivního úderu na KLDR obavy. Poslanci mají obavy zejména z toho, aby se případné omezené a preventivní údery nezvrhly v regulérní válku.  

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas omilostnil vraha hodinu před popravou, zato na Floridě došlo k…

23.02.2018 07:16 Austin/Miami - Hned tři popravy měla trojice různých amerických států v plánu na čtvrtek. Zatímco…

Haiti kvůli sexuálnímu skandálu dočasně zakázalo činnost charitativní…

22.02.2018 22:36 Port-au-Prince - Haitský ministr pro plánování a zahraniční spolupráci Aviol Fleurant dnes oznámil…

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici v Baltimoru

22.02.2018 20:55 Washington/Ramalláh - Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je nyní v USA, byl…

Vyzbrojení učitelů? Média lžou. Nic takového jsem neřekl, ohradil se Trump

22.02.2018 20:19 Aktualizováno Washington - V USA se po nedávném masakru na floridské škole opět bouřlivě diskuteuje o zákonech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama