Hrozí výbuch Yellowstonu? Objevily se další zemětřesení

Yellowstone - Během pouhých deseti dnů vědci zaznamenali v Yellowstonském národním parku na dvě stě zemětřesení. Epicentrum posledního zemětřesného roje pocházelo třináct kilometrů severovýchodně od komunity West Yellowstone.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

sopka Yellowstone Caldera,  Yellowstone National Park (USA)

Podle americké vědeckovýzkumné vládní agentury United States Geological Survey (USGS) začal zemětřesný roj nabírat na frekvenci od 8. února. Deset dní se v jednom kuse objevovala menší zemětřesení až jejich počet vzrostl na dvě stě. Vědci však tvrdí, že není důvod k obavám. I když jsou zemětřesení většinou způsobována podzemními procesy, tak současná aktivita je poměrně slabá a úroveň výstrahy kolem yellowstonského supervulkánu je normální.

Podle USGS se nový roj vyskytuje přibližně ve stejném místě jako roj v Maple Creek v loňském létě, kdy vědci zaznamenali během čtyř měsíců zhruba 2 400 zemětřesení. "15. února se míra seizmicity a velikosti výrazně zvýšily. Od noci 18. února je největším zemětřesením roje M2.9 a žádná z těchto událostí nebyla cítit. Všechny se vyskytují zhruba osm kilometrů pod povrchem," uvedla agentura pro Daily Mail.

"Zemětřesné roje odrážejí změny v napětí podél malých poruch pod povrchem a obecně jsou způsobeny dvěma procesy: rozsáhlými tektonickými silami a tlakovými změnami pod povrchem kvůli akumulaci nebo odvádění plynu nebo tekutin jako magma a voda," vysvětluje USGS. Současná aktivita prý nepředstavuje jakýkoli důvod k obavám. Experti totiž tvrdí, že zemětřesné roje jsou pro v této oblasti častým jevem a tvoří asi padesát procent celkové aktivity v parku.

Experti uznávají, že to může vypadat hrozivě, nicméně jsou toho názoru, že díky malé aktivitě, jako je tato, mohou supervulkán ještě více prozkoumat. Připomínají však, že je to zároveň i připomínka toho, jaké nebezpečí Yellowstone pro oblast a lidské životy vůbec představuje.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama