Politologové změnili žebříček: Buchanan už není nejhorší prezident USA

Washington - James Buchanan, který stál v čele USA těsně před občanskou válkou Severu proti Jihu, již podle oslovených amerických politologů není nejhorším prezidentem v historii země.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka USA

Na posledním místě ho nahradil Donald Trump. Píše o tom list The New York Times (NYT) na základě průzkumu, v němž se vyjádřilo 170 členů Americké politologické asociace.

Barack Obama si od minulého takového průzkumu v roce 2014 značně polepšil a dostal se z 18. místa do první desítky. O sedm míst nahoru oproti roku 2014 postoupil také exprezident Ulysses S. Grant. Podle NYT za to zřejmě vděčí nedávno vydanému skvělému životopisu od držitele Pulitzerovy ceny, spisovatele Rona Chernowa.

Největší pokles v žebříčku zaznamenal exprezident Bill Clinton, pravděpodobně v souvislosti s hnutím za práva žen #MeToo. V roce 1998 čelil Clinton impeachmentu kvůli aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou.

Členové oddělení prezidentské a výkonné politiky Americké politologické asociace odpovídali v průzkumu také na otázku, který z prezidentů by si zasloužil být vytesán do žulového masivu Mount Rushmore vedle George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Dvě třetiny ze 170 dotázaných politologů odpověděly, že by si na tomto místě jako dalšího představovaly Franklina Delano Roosevelta. Podpory se Roosevelt nedočkal přitom jen od demokratů, jeho jméno převažovalo i mezi republikánskými akademiky.

V pohledu na jiné prezidenty se ale názory demokratů a republikánů mezi politology lišily. Demokratičtí respondenti například řadili exprezidenta Ronalda Reagana o devět příček níž než oslovení republikáni. Obamu zase demokraté umístili o deset příček výš. Nezávislí experti oceňují George H.W. Bushe, dávají ho výš než Obamu. Trumpovi by ale nepomohlo, ani kdyby v průzkumu odpovídali pouze republikánští akademici.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA v tichosti stáhly obvinění proti Erdoganovým bodyguardům, při rvačce…

23.03.2018 07:40 Washington - Americké úřady stáhly obvinění proti 11 příslušníkům osobní stráže tureckého…

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Z Trumpova týmu odešel hlavní právník, prezident prý nebral na vědomí jeho…

22.03.2018 19:49 Aktualizováno Washington – Přední člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného…

EU bude prozatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA

22.03.2018 18:11 Washington - Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama