Trump čelil emotivní diskuzi. Mám toho kvůli své dceři po krk, plakal otec v Bílém domě

Washington - Setkání amerického prezidenta se studenty, mezi kterými byli i přeživší masakru na škole v Parklandu, bylo plné emotivních prohlášení. S rozpaky je hodnocen očividný obrat v postoji Donalda Trumpa k omezení dostupnosti střelných zbraní.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa fotografové zachytili se seznamem poznámek k diskuzi. Měl se například se zeptal, co přítomní chtějí nejvíce vědět o incidentu nebo co je možné učinit, aby se cítili lépe. Vyjádření "poslouchám vás" bylo Trumpovým pátým bodem.

zdroj: YouTube

V úterý Trump prohlásil, že by chtěl zakázat urychlovače střelby, které poloautomatické zbraně upravují na automatické, a nevyloučil ani zvýšení federálního omezení dostupnosti dlouhých střelných zbraní z 18 na 21 let.

Zvýšení věkové hranice důrazně odmítá mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která stojí za Trumpem a kterou prezident podporuje. Prezident na setkání se studenty prohlásil, že ozbrojený učitel by mohl řádění střelce zastavit.

"Kdyby tam byl učitel, který to umí se střelnými zbraněmi, takoví lidé by mohli snadno a rychle útok zastavit," řekl Trump. Zároveň připustil, že tento plán, který podporuje zmíněná NRA, je kontroverzní, neboť by to znamenalo i konec zón beze zbraní, které u škol platí. Poté ale dodal, že tyto zóny na útočníky působí jako lákadlo.

Proti vyzbrojení učitelů se v debatě postavil Mark Barden, jehož syn zahynul v roce 2012 během masakru na škole v Connecticutu. "Učitelé již nyní mají odpovědnosti více než dost," uvedl.

Americká média v souvislosti s prezidentovými slovy o vyzbrojení učitelů či jiných pracovníků škol připomněla Trumpův tweet z května 2016 z prezidentské kampaně. Tehdy kritizoval svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za to, že podle ní chce dát do škol zbraně. "Není to pravda!" napsal.

Při slovech Andrewa Pollacka, jehož 18letou dceru Meadow před týdnem zastřelil útočník na floridské škole, stékaly mnohým po tvářích slzy. "My jsme jako země zklamali naše děti," řekl s tím, že problémy se měly řešit hned po prvním masakru. "Mám toho kvůli své dceři po krk, už ji nikdy neuvidím," prohlásil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama