Velvyslankyně USA v Mexiku odchází, nesouhlasila se zdí

Mexiko/Washington - Americká velvyslankyně v Mexiku opouští svůj post. Zkušená diplomatka Roberta Jacobsonová, která dávala najevo nesouhlas s plánem prezidenta Donalda Trumpa na stavbu hraniční zdi, byla do funkce jmenována jeho předchůdcem Barackem Obamou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zatímco demokratický prezident Obama byl v Mexiku díky vstřícnému přístupu k přistěhovalcům vnímán pozitivně, jeho republikánský nástupce se krátce po loňském nástupu k moci dostal do ostrého sporu s prezidentem Enriquem Peňou Nietem. Mexický lídr odmítl Trumpův požadavek na to, aby jeho země zaplatila stavbu zdi na hranicích, a zrušil svou cestu k severnímu sousedovi. Mexičané s nevolí sledují i Trumpovy snahy o vyvázání USA z obchodní dohody NAFTA.

Jacobsonová v této napjaté atmosféře oznámila, že na začátku května opustí svůj post a po 31 letech služeb americké vládě bude hledat místo v jiné oblasti. "Společně jsme silnější," doplnila na twitteru v naději na zlepšení americko-mexických vztahů, které označila za "silné a zásadní".

Podle Reuters byla Jacobsonová po Trumpově nástupu vnímána stále více jako diplomatka bez reálného vlivu. Mexičtí činitelé sice oceňovali její vstřícný přístup, ale měli tendenci řešit společné otázky s Trumpovými poradci. Mexický list Reforma napsal, že Trump plánuje jmenovat velvyslancem bývalého šéfa firem General Motors a AT&T Eda Whitacrea.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA v tichosti stáhly obvinění proti Erdoganovým bodyguardům, při rvačce…

23.03.2018 07:40 Washington - Americké úřady stáhly obvinění proti 11 příslušníkům osobní stráže tureckého…

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Z Trumpova týmu odešel hlavní právník, prezident prý nebral na vědomí jeho…

22.03.2018 19:49 Aktualizováno Washington – Přední člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného…

EU bude prozatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA

22.03.2018 18:11 Washington - Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama