Setkání Trumpa s Kimem ohroženo? Bílý dům vyvrací spekulace

Washington - Donald Trump se podle prohlášení prezidentské mluvčí Sarah Sandersové z minulého pátku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem nesetká, pokud neuvidí konkrétní kroky a konkrétní činy ze strany Severní Koreje. Tato slova vedla k závěrům, že by se průlomový summit nemusel uskutečnit. Bílý dům takové spekulace v novém stanovisku popřel.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA

"Spojené státy nemají žádné nové předběžné podmínky pro uspořádání summitu se Severní Koreou," prohlásil v neděli v pořadu televize ABC mluvčí Bílého domu Raj Shah.

Připomněl, že podmínky summitu byly z americké strany stanoveny už před jeho ohlášením. Nic se na nich prý nemění. Jde o severokorejský závazek, že KLDR nebude pokračovat ve zkouškách balistických raket a jaderných zbraní a že nebude nic namítat proti plánovaným americko-jihokorejským manévrům.

Shah odmítl o chystané vrcholné schůzce oznámit jakékoli nové podrobnosti. Řekl jen, že pokud jde o místo jednání, není příliš pravděpodobné, že by to byl Pchjongjang. Hlavní město KLDR označila za možné místu summitu některá jihokorejská média s odůvodněním, že severokorejští vůdci tradičně s výjimkou Číny a Ruska do zahraničí nejezdí.

Jihokorejský list Dong-Ah ilbo dnes napsal, že Kim Čong-un na schůzce s Trumpem otevře otázku mírové smlouvy a navrhne navázání diplomatických styků mezi KLDR a USA. Mírová smlouva mezi oběma zeměmi by ukončila víc než šedesátileté příměří uzavřené v závěru korejské války.

Pokud jde o navázání diplomatických styků, podle jihokorejských médií chce dát Kim najevo, že jeho země je připravena k otevření amerického velvyslanectví v Pchjongjangu.

Japonská agentura Kjódó dnes napsala, že Spojené státy během společných manévrů s Jižní Koreou nevyšlou do regionu letadlovou loď, jak je v případě každoročního vojenského cvičení obvyklé. Manévry pod kódovým označením Foal Eagle se mají konat v dubnu, těsně před plánovaným setkáním Trumpa s Kim Čong-unem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA v tichosti stáhly obvinění proti Erdoganovým bodyguardům, při rvačce…

23.03.2018 07:40 Washington - Americké úřady stáhly obvinění proti 11 příslušníkům osobní stráže tureckého…

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Z Trumpova týmu odešel hlavní právník, prezident prý nebral na vědomí jeho…

22.03.2018 19:49 Aktualizováno Washington – Přední člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného…

EU bude prozatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA

22.03.2018 18:11 Washington - Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama