Proč musel skončit Rex Tillerson? Nechtěl, aby se Trump sešel s Kimem

Washington – Když byl Rex Tillerson vybrán pro pozici amerického ministra zahraničí, mnoho západních analytiků mělo obavy z jeho údajných vazeb na Rusko a někteří dokonce tvrdili, že Tillerson bude v praxi realizovat Trumpovu k Rusku přátelskou politiku. Nic takového se nestalo, Tillerson teď dokonce ve vysoké politice končí. Proč?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rex Tillerson

Při tvorbě zahraniční politiky USA je velmi důležité, aby mezi ministrem zahraničí a prezidentem fungovala jistá vzájemná chemie. Mezi Tillersonem a Trumpem tomu tak nebylo a i proto se první jmenovaný musí poroučet ze svého úřadu.

To reportérům v úterý potvrdil i sám prezident Trump. Podle něj Tillerson uvažuje jinak než on sám a neshodovali se na příliš mnoho věcech. Vzhledem k tomu, že v následujících měsících čeká Trumpa řada diplomatických výzev, tou největší bude zřejmě případné setkání s Kim Čong-unem, chce vedle sebe loajálního ministra.


A právě ono plánované setkání mezi americkým prezidentem a severokorejským diktátorem mělo být dle informací televize Fox News hlavním důvodem pro Tillersonovo odvolání. Tillerson si totiž údajně takovou schůzku nepřál. A je logické, že by se Trumpovi takové setkání připravovalo velmi složitě v situaci, kdy by neměl podporu svého ministra zahraničí.

Neshody mezi Trumpem a Tillersonem prosákly na veřejnost již v minulosti. Někdy se mohlo zdát, že přerostly spíše do osobní roviny a některá Tillersonova prohlášení dokonce budila dojem, že nemá příliš velkou důvěru v inteligenci a schopnosti svého nadřízeného. Jeho ministerská kariéra tak končí poměrně rychle. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Obří útok na uživatele facebooku: Firma pracující pro Trumpa zneužila…

17.03.2018 21:02 New York - List The New York Times upozornil na jeden z největších útoků na soukromí uživatelů…

Trump ve válce s agenty: Náměstek ředitele FBI dostal okamžitou výpověď

17.03.2018 20:59 Aktualizováno Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil z FBI Andrewa McCabea, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama