Studenti v USA uctili oběti floridského masakru, někteří si došlápli i na politiky

Washington - Studenti na stovkách amerických škol dnes vyšli před budovy, aby uctili památku obětí floridského masakru. Studenti ve státech Ohio a Massachusetts se navíc rozhodli zamířit k sídlům místních poslanců, aby požadovali změny zákonů o zbraních.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

USA

Několik desítek tisíc studentů po celých Spojených státech dnes demonstrovalo za přísnější regulaci prodeje zbraní a za bezpečnější školy. Akce, do níž se zapojili studenti asi tří tisíc škol, se konala přesně měsíc po masakru na střední škole ve městě Parkland na Floridě, kde střelec zabil 17 lidí. Agentura AP označila dnešní manifestaci za jeden z největších studentských protestů od demonstrací proti válce ve Vietnamu v 60. a 70. letech minulého století.

Studenti po celých Spojených státech dnes nesli transparenty s nápisy "Už nebudeme mlčet", "Chceme změnu", "Knihy, ne kulky" nebo "Soustrast a modlitby nestačí". Zatímco někde vyšli studenti před budovu školy jen na chvíli a 17 minutami piety uctili památku 17 obětí z Parklandu, jinde uspořádali delší shromáždění či se vydali na pochod městem.

V New Yorku se ke studentům brooklynské střední školy připojil i starosta Bill de Blasio, který vyzval studenty, aby nepřestávali v boji za přísnější legislativu a bezpečnější školy. Maxwell Nardi ze střední školy v Henriku ve Virginii řekl agentuře AP, že studentské akce nepřestanou, dokud Kongres nepřijme v této věci zásadní změny. Další protest se chystá do Washingtonu na 24. března.

zdroj: YouTube

"Naši zvolení představitelé musí udělat víc, než jen tweetovat soustrast a modlitby v reakcích na takové násilí," uvedla na webu organizace Empower, která dnešní akci zastřešila. Zájemcům dala seznam požadavků, s nimiž se mohou obrátit na své zákonodárce. Je mezi nimi například zákaz prodeje útočných zbraní či povinné prověrky profilů zájemců o koupi střelné zbraně.

Zatímco některé školy protesty studentů ocenily či alespoň tolerovaly, jinde hrozí studentům kázeňské tresty za svévolné opuštění výuky. V ohijském Salemu ale například odešla ze školy desítka studentů bez ohledu na to, že jim vedení školy pohrozilo disciplinárním potrestáním.

Na střední škole ve městě Parkland uspořádali dnes studenti shromáždění na místním fotbalovém hřišti. "Všichni tihle lidé mohli toho dne zemřít," řekl student vyššího ročníku David Hogg, podle něhož je dnes věcí mladých lidí, aby bojovali za Ameriku bez násilí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Obří útok na uživatele facebooku: Firma pracující pro Trumpa zneužila…

17.03.2018 21:02 New York - List The New York Times upozornil na jeden z největších útoků na soukromí uživatelů…

Trump ve válce s agenty: Náměstek ředitele FBI dostal okamžitou výpověď

17.03.2018 20:59 Aktualizováno Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil z FBI Andrewa McCabea, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama