Trump ve válce s agenty: Náměstek ředitele FBI dostal okamžitou výpověď

Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil z FBI Andrewa McCabea, který hrál důležitou roli v kauze Russiangate a který byl opakovaně kritizován republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Podílel se také na vyšetřování e-mailové aféry neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

FBI

McCabe prohlásil, že jeho propuštění je součástí "pokračující války Trumpovy vlády proti FBI a proti vyšetřování vedenému Muellerovým týmem".

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller se snaží odhalit možné ruské vměšování do voleb prezidenta Spojených států v roce 2016, v nichž Trump zvítězil nad Clintonovou. Trump již dříve popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy nebo že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem.

Agentura Reuters s odvoláním na informované anonymní zdroje napsala, že McCabe si vedl podrobné zápisky o všech svých kontaktech s Trumpem. Podobné zápisky má i jeho nadřízený, bývalý šéf FBI James Comey, kterého Trump loni v květnu nečekaně odvolal pro ztrátu důvěry. Na twitteru prezident vyzýval i k odvolání McCabea, kterého obviňoval z politické zaujatosti. McCabe v lednu rezignoval na funkci náměstka ředitele, v FBI ale zůstal.

Trump už dřív popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy nebo že by on sám byl v nějakém spojení s Ruskem. Podle některých amerických komentářů by zneuznaný McCabe mohl Muellerovi své důvěrné zápisky o Trumpovi poskytnout. 

Propuštění McCabea bylo doporučeno na základě interního vyšetřování, které dospělo k závěru, že McCabe "neoprávněně vyzrazoval informace médiím". McCabe dostal výpověď dva dny před svými padesátinami. Kdyby setrval v úřadu do 50. narozenin, měl by nárok na odchod do důchodu s plnou penzí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už jsem zase normální, říká válečný veterán po unikátní transplantaci…

24.04.2018 14:15 Aktualizováno Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon,…

Hádky, emoce a křik. Nová výbušná kniha odhaluje, jaké bylo pracovat pro…

24.04.2018 14:12 Washington – Americké prezidentské volby v roce 2016 přinesly jeden z nejpřekvapivějších výsledků…

Budoucnost světa? Umělá inteligence usoudí, že je čas na válku, a odpálí…

24.04.2018 13:10 Podle analýzy prestižní agentury RAND hrozí s nástupem umělé inteligence zvýšené riziko atomové…

Kdo byl zabijácký řidič z Toronta? Na útěku policisty vyzýval, aby ho…

24.04.2018 09:17 Toronto - Kanada je jako ve zlém snu. Při včerejším útoku dodávkou v Torontu zemřelo 10 lidí a 15…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama