Skandální sběr dat na facebooku? Vědec tvrdí, že je obětním beránkem

San Francisco/Londýn - Firmou Facebook otřásá skandál s kontroverzním sběrem dat o uživatelích této sociální sítě. Britský vědec Aleksandr Kogan, který pomohál analytické společnosti Cambridge Analytica, odmítá, že by podvodně získané informace ovlivnily prezidentské volby v USA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sociální síť Facebook a Twitter

Společnost Cambridge Analytica pomáhala v kampani Donaldu Trumpovi. Firmu nyní vyšetřují britské i americké úřady. Vědec, který se věnuje analytické psychologii, vyvinul aplikaci, která shromažďovala data o uživatelích facebooku a o jejich přátelích. Tyto údaje potom Kogan předával společnosti Cambridge Analytica.

"Přesnost těchto dat byla neobyčejně zveličena," řekl Kogan v rozhovoru pro BBC. Na dotaz, zda by cílené oslovování voličů na základě hodnocení, která pomáhal sestavovat, mohlo ovlivnit volby, odpověděl nesouhlasně. "Osobně si to nemyslím. Podle mě to mohlo (Trumpovu) kampaň jen poškodit," řekl.

Kogan se domnívá, že Cambridge Analytica se snažila prodávat zázrak. "Prohlašovali, jak neuvěřitelně přesné to je a že to o vás řekne všechno. Myslím si, že ve skutečnosti tomu tak není," dodal.

Kogan dnes rovněž sdělil, že analytické firmě takto poskytl informace o 30 milionech Američanů a že je možné, že tyto údaje byly ve volbách použity. Tvrdí ale, že na sběru dat neměl žádný osobní prospěch a že jeho jedinou chybou v kauze je to, že se o pozadí práce více nezajímal. Dodal, že nyní spolupracuje s úřady, které případ prověřují. V médiích se nicméně objevily informace, že Koganova role nemusí být tak nevinná, jak vědec tvrdí.

Kogan BBC řekl, že společnosti Cambridge Analytica i Facebook z něj učinily obětního beránka. "Mysleli jsme si, že děláme něco, co je skutečně v pořádku," prohlásil. Podle Facebooku ale Kogan lhal o tom, že získaná data vymazal a že údaje neposkytoval třetím stranám.

Do kauzy vstoupila také Cambridgská univerzita, která oznámila, že od Kogana žádala a následně dostala ujištění, že vědec pro svou kontroverzní práci nepoužil žádná univerzitní data, školní zdroje a ani prostory školy. Prestižní univerzita se obrátila i na provozovatele sociální sítě, aby jí poskytl veškeré informace.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Patová situace. Bude Trumpův právník v případu pornohorečky svědčit proti…

26.04.2018 01:47 Washington - Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen chce v případu…

Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování,…

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž…

Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z…

25.04.2018 22:26 Aktualizováno Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné …

Kalifornie dopadla sériového vraha ze 70. a 80. let, usvědčilo ho DNA

25.04.2018 22:11 Sacramento - Policie v Kalifornii zadržela muže, kterého považuje za sériového vraha a násilníka ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama