Trump při gratulaci Putinovi ignoroval poradce

Washington - Americký prezident Donald Trump při úterní gratulaci znovuzvolenému ruskému lídrovi Vladimiru Putinovi ignoroval doporučení svých poradců.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

Uvedl to deník The Washington Post s odvoláním na interní zprávu Bílého domu. Trumpův blahopřejný telefonát, v němž se prezident nezmínil o průběhu voleb kritizovaném pozorovateli či o útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii, vyvolal nevoli mezi předními republikány.

Podle zdrojů washingtonského deníku dostal Trump od svých bezpečnostních poradců písemné instrukce k telefonátu s Putinem, v nichž byla hůlkovým písmem zdůrazněna výzva "NEGRATULOVAT". Trumpův bezpečnostní tým zároveň prezidentovi doporučil, aby se kriticky zmínil o útoku na Skripala a jeho dceru, za nějž je podle Londýna odpovědné Rusko.

Obě tyto rady šéf Bílého domu, který podle lidí ze svého okolí mnohdy podobné instrukce ani nečte, ignoroval. Navzdory dřívějšímu ujišťování svých mluvčích, že žádnou gratulaci nechystá, Putinovi blahopřál. To popudilo některé přední členy Republikánské strany. Zatímco senátor John McCain řekl, že by Trump neměl gratulovat "diktátorovi, který vyhrál v podvržených volbách", šéf senátního právního výboru Chuck Grassley označil Putina za "zločince". Nesouhlas dal najevo i šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Férovost ruských voleb zpochybnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle níž nebylo kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů vytvořeno konkurenční prostředí.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Patová situace. Bude Trumpův právník v případu pornohorečky svědčit proti…

26.04.2018 01:47 Washington - Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen chce v případu…

Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování,…

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž…

Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z…

25.04.2018 22:26 Aktualizováno Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné …

Kalifornie dopadla sériového vraha ze 70. a 80. let, usvědčilo ho DNA

25.04.2018 22:11 Sacramento - Policie v Kalifornii zadržela muže, kterého považuje za sériového vraha a násilníka ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama