Fake news? Nedůvěra k velkým médiím dramaticky roste, ukázal průzkum

Washington - V USA narůstá nedůvěra k velkým médiím. Podle 77 procent Američanů se podílejí na šíření falešných zpráv. Prezident Donald Trump často obviňuje z šíření "fake news" zavedená média, jako jsou televize CNN nebo NBC.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Noviny, ilustrační foto

Podle průzkumu Monmouthské univerzity se přes tři čtvrtiny respondentů vyjádřilo názor, že velké tradiční televize a noviny šíří "falešné zprávy". 31 procent z 803 dotázaných je přesvědčeno, že sdělovací prostředky šíří dezinformace pravidelně a 46 procent si myslí, že se tak děje příležitostně.

Meziročně nedůvěra vůči mediálním společnostem prudce vzrostla. Loni v obdobném průzkumu vyjádřilo obavy z šíření desinformací 63 procent dotázaných.

Američané se ale různí v představách o tom, co jsou "fake news". 65 procent se přiklání k širšímu pojetí, že jde o rozhodnutí redakcí o tom, jaká témata budou zpravodajsky pokrývat. Čtvrtina respondentů byla pro užší definici "fake news" jakožto šíření fakticky nesprávných informací.

Samotný pojem "fake news" se překvapivě dobře ujal jak mezi Trumpovými příznivci, tak i mezi odpůrci. Podle průzkumu se 61 procent demokratů domnívá, že média šíří dezinformace. Loni to bylo 43 procent. Mezi republikány počet nedůvěřivců meziročně vzrostl ze 79 na 89 procent a u osob, které se považují za nezávislé, z 66 na 82 procent.

Američané se rovněž stále více liší v názorech na to, jaké jsou motivace k zavádějícímu zpravodajství. 42 procent respondentů věří, že velká média šíří dezinformace s cílem podpořit konkrétní politickou agendu. 83 procent Američanů se domnívá, že nepravdivé informace se snaží do velkých médií z vnějšku podstrčit zájmové skupiny. Zvláště silný je tento trend podle Američanů na sociálních sítích. Podle 87 procent dotázaných se snaží zájmové skupiny vkládat falešné zprávy na sítě jako Facebook a YouTube.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka na spadnutí? Americká armáda je prý připravená reagovat na akce KLDR

24.05.2018 19:02 Aktualizováno Washington - Armáda Spojených států je připravena odpovědět, pokud by se KLDR rozhodla provést…

Trump zrušil červnový summit s vůdcem KLDR Kimem

24.05.2018 18:47 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong…

Ryan: Kim musí k mírovému procesu přistupovat vážněji

24.05.2018 17:54 Washington - Severokorejský vůdce Kim Čong-un musí přistupovat k mírovému řešení jaderného patu na…

Morgan Freeman čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

24.05.2018 17:25 Los Angeles - Oscarový herec a hvězda prvního formátu Morgan Freeman byl několika ženami obviněn ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama