Brazilský exprezident patrně bude muset do vězení, debata byla bouřlivá

Brasília - Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (72) má nastoupit výkon trestu dvanácti let vězení za korupci. Nejvyšší federální soud odmítl jeho žádost, aby zůstal na svobodě, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání. Lula má ještě několik možností, jak oddálit nástup do vězení, podle deníku ABC ale maximálně do začátku května.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Luiz Inácio Lula da Silva

Soudci nejvyššího soudu ve středu rozhodli po téměř jedenáctihodinovém jednání, a to velmi těsně poměrem hlasů šest ku pěti. Dali tak zelenou soudu nižší instance, který podle deníku El País zřejmě příští týden nařídí zahájení výkonu trestu. 

Lulova kauza ostře rozdělila brazilské veřejné mínění. Da Silva je označován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země, která za jeho vlády zažila velký ekonomický rozkvět. Miliony jejích obyvatel se také díky štědrým sociálním programům Lulovy vlády dostaly z bídy. V posledních letech ale Brazílií zmítá obrovský korupční skandál, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se soudu vyhnul tím, že ho parlament nevydal k trestnímu stíhání.

Jeden ze soudců nejvyššího soudu Gilmar Mendes, který patří ke kritikům da Silvy, tentokrát hlasoval pro odklad jeho uvěznění a před hlasováním apeloval na své kolegy, aby nepodléhali tlaku veřejného mínění. Podle některých právníků by ponechání da Silvy na svobodě negativně ovlivnilo stíhání dalších politiků a úředníků z korupce.

Nynější verdikt nejvyššího soudu znamená, že Lula zřejmě nebude moci kandidovat na prezidenta. Poslední slovo o jeho kandidatuře bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že jeho kandidaturu zamítne.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Původní trest devět let vězení mu letos v lednu odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc vězení. Tato kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

Server BBC Mundo dnes připomněl nejasnosti, které panují kolem vlastnictví tohoto bytu. Podle obhajoby Lula majitelem tohoto bytu nikdy nebyl, prokuratura tvrdí opak.

Podle brazilského práva může soud poslat odsouzeného do vězení poté, co vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Násilná vzpoura mužů v nedobrovolném celibátu? Problém je mnohem…

27.04.2018 00:01 NÁZOR – Pondělní útok dodávkou v Torontu, který zabil 10 lidí a dalších 13 zranil, šokoval a…

Cosby byl uznán vinným ze znásilnění, vinu ale nadále odmítá

26.04.2018 22:08 Aktualizováno Norristown - Soudní porota dnes shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Bývalý prezident Peru byl propuštěn z vězení

26.04.2018 21:31 Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama