Exšéf FBI vydává třaskavou knihu. Nedůvěryhodný slizoun, rozohnil se Trump

Washington - Exšéf FBI James Comey ve své knize kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nemorálního a neoddaného pravdě. Přirovnává ho k mafiánskému bossovi, který se snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

FBI

Kniha s názvem A Higher Loyalty (Vyšší věrnost) vyjde v nadcházejícím týdnu, agentura AP má její kopii k dispozici. 

Comey uvádí podrobnosti o své spolupráci a komunikaci s Trumpem a také o rozhodování v případu neúspěšné demokratické kandidátky na prezidentu Hillary Clintonové a jejího využívání soukromého e-mailu pro pracovní účely v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Trumpa bývalý šéf FBI přirovnává k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše. Rozhovory s Trumpem prý Comeymu evokovaly doby, kdy měl jako prokurátor co do činění s vůdci zločineckých gangů. "Boss s absolutní kontrolou. Přísahy věrnosti. Vidění světa jako (souboje) nás proti nim. Lhaní o čemkoli, důležitém i méně důležitém, ve jménu jakéhosi principu loajality, který povyšuje organizaci nad morálnost a nad pravdu," popsal v knize svůj dojem z hlavy státu.

Trumpovu vládu nad Amerikou pak označil za řízenou egem a založenou na osobní oddanosti vůči jeho osobě.

Prezident se podle Comeyho rovněž snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky. Comey napsal, že na něj Trump činil nátlak kvůli vyšetřování ruské role v předloňských amerických volbách. Snažil se jej prý opakovaně přesvědčit, že informace o jeho údajném styku s prostitutkami v moskevském hotelu, které mohly sloužit Rusům jako potenciální materiál k vydírání, jsou vymyšlené. "Silně se proti těm obviněním ohradil a ptal se, nejspíš řečnicky, jestli vypadá jako chlap, který potřebuje služby prostitutek. A pak začal řešit případy, v nichž jej ženy obviňovaly ze sexuálních útoků, ačkoli jsem se na to neptal. Zmínil množství žen a zdálo se, že se jejich obvinění naučil nazpaměť," napsal Comey, podle něhož se Trump sám v rozhovorech k tomuto tématu vrátil několikrát.

Komentátoři amerických médií se o knize vyjadřují nejednoznačně. Zatímco podle některých přináší závažné informace, které zpochybňují Trumpovu způsobilost vést prezidentský úřad, podle jiných jde o laciné útoky na prezidenta v odvetě za Comeyho propuštění.

Prezident dnes v reakci na zveřejnění úryvků z knihy označil Comeyho za lháře, který vynášel tajné informace, za což by měl být odsouzen. "Je to slabý a nedůvěryhodný slizoun, který byl, jak ukázal čas, příšerným ředitelem FBI," napsal Trump na twitteru. "Bylo mi velkou ctí vyhodit Jamese Comeyho," dodal prezident, který se ke konkrétním pasážím z knihy nevyjádřil.

Trump, jenž podle zdrojů televize CNN stihl sotva vstřebat hněv, který v něm vyvolaly pondělní razie u jeho advokáta Michaela Cohena, je znám prudkými reakcemi na nelichotivá tvrzení o své osobě. Lednové vydání k Trumpovi kritické knihy Oheň a hněv novináře Michaela Wolfa popuzený prezident komentoval několik dní a jeho právníci se neúspěšně snažili znemožnit její distribuci.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Násilná vzpoura mužů v nedobrovolném celibátu? Problém je mnohem…

27.04.2018 00:01 NÁZOR – Pondělní útok dodávkou v Torontu, který zabil 10 lidí a dalších 13 zranil, šokoval a…

Cosby byl uznán vinným ze znásilnění, vinu ale nadále odmítá

26.04.2018 22:08 Aktualizováno Norristown - Soudní porota dnes shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Bývalý prezident Peru byl propuštěn z vězení

26.04.2018 21:31 Lima - Peruánský exprezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Herediová budou propuštěni z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama