Západní státy předložily svůj návrh rezoluce o Sýrii, Putin opět sepsul úder na Asada

New York/Ankara - Francie, Velká Británie a Spojené státy předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii. Žádné datum hlasování nebylo stanoveno. Podle diplomatů je to tím, že Paříž, která návrh redigovala, chce čas pro "opravdová jednání". Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu o syrské krizi telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

OSN

Podle AFP je to poprvé, co je Radě bezpečnosti OSN předložen tak mnohostranný návrh, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu, trvajícího déle než sedm let.

Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména chemický útok na Dúmu 7. dubna, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a zjištění viníků těchto incidentů "na zásadě nestrannosti a profesionality".

Návrh požaduje od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní. Vyžaduje také nastolení "trvalého příměří" a zajištění "neomezeného přístupu" k humanitární pomoci po celé Sýrii. V politické oblasti dokument požaduje, aby syrské úřady začaly "v dobré víře, konstruktivně a bez předběžných podmínek" jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvízla na mrtvém bodu, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami. Návrh také žádá, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.

Agentura AFP citovala nejmenovaného západního diplomata, podle kterého je smyslem návrhu rezoluce také oživení spolupráce pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Ruska, Číny, Francie a Británie. Od začátku syrského konfliktu byla tato skupina spíše rozdělená než jednotná, například Rusko dvanáctkrát vetovalo různé návrhy, připomněla AFP. 

Putin v sobotu večer opět odsoudil útok západních spojenců na Sýrii jako porušení mezinárodního práva a pravidel OSN. "Ruský prezident zdůraznil, že akce skupiny západních zemí hrubě porušují Chartu OSN a základní normy a principy mezinárodního práva," uvedl Kreml k telefonátu s Erdoganem. "Ruská a turecká strana vycházejí z toho, že ve světle těchto událostí je nezbytné oživit dvoustrannou součinnost, zaměřenou na reálné prosazení procesu politického urovnání v Sýrii," dodal.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Alkoholik v Trumpově vládě? Proti lékaři Bílého domu se zvedl odpor

26.04.2018 12:24 Washington - Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu tlaku od zákonodárců své vlastní…

Sériový vrah z Kalifornie je bývalým policistou, na kontě má i 50…

26.04.2018 09:06 Sacramento - Muž zadržený v Kalifornii kvůli sérii vražd a znásilnění ze 70. a 80. let páchal…

Býk na útěku! Vtrhl do nákupního střediska, srazil několik lidí

26.04.2018 08:24 Lima - Poprask a paniku způsobil uprchlý býk v peruánském městě Cuzco, kde běhal po ulicích a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama