Údery na Sýrii? Příliš omezené, než aby Asada zastrašily, píše server

Washington – Zhruba den po spojeneckých úderech na vojenské cíle v Sýrii začínají experti a bezpečnostní analytici bilancovat na téma, co vlastně ony útoky přinesly. Nad jejich smyslem a případným efektem se zamýšlí i americký server zaměřující se na bezpečnostní problematiku.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Cílem sobotních útoků bylo, podle vyjádření představitelů USA, Francie a Velké Británie, odradit Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. Autoři ze serveru Defense One jsou ale v tomto ohledu skeptičtí. Podle nich takto omezený útok zacílený pouze na sklady chemických látek, laboratoře a velitelská stanoviště nebude mít kýžený efekt.

Podle autorů by případné budoucí použití smrtících chemikálií znemožnily například útoky na syrská vojenská letiště. Právě absolutní převaha ve vzduchu umožňuje Asadovým silám bombardovat povstalecké i civilní cíle. I útok v Dúmě, kvůli němuž západní spojenci provedli sobotní útoky, byl dle očitých svědků proveden za pomoci vrtulníků.

Server dále uvádí, že provedené nálety nedokáží v Bašáru Asadovi vzbudit pocit, že se mu budoucí použití plynových útoků nevyplatí, protože případná odplata ze strany západu by na něj měla zdrcující dopad. Z vyjádření západních představitelů je dle autorů jasné, že cílili jednoznačně na zařízení spojená s vývojem chemikálií, čili je dost pravděpodobné, že podobně by reakce vypadala i při dalším případném použití jedovatých zbraní ze strany Asadova režimu.


Syrský prezident se tak nemusí obávat například pozemní invaze nebo leteckých úderů, jež by byly tak masivní, že by mohly ohrozit jeho blížící se vítězství ve vleklé občanské válce. Omezenost úderů je dle serveru také v rozporu se silnými prohlášeními, jimiž na adresu Sýrie v poslední době nešetřil americký prezident Trump.

To ale na druhou stranu nevidíme u Trumpa poprvé. Hra se silnými slovy je jedním ze základních pilířů jeho politické sebeprezentace. Konec konců slova, jež byla silnější než činy jsme v poslední době slýchali i od ruských představitelů, jež slibovali masivní odpověď na případný útok západních zemí, aby posléze jejich reakce byla ryze diplomatická. 

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už jsem zase normální, říká válečný veterán po unikátní transplantaci…

24.04.2018 14:15 Aktualizováno Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon,…

Hádky, emoce a křik. Nová výbušná kniha odhaluje, jaké bylo pracovat pro…

24.04.2018 14:12 Washington – Americké prezidentské volby v roce 2016 přinesly jeden z nejpřekvapivějších výsledků…

Budoucnost světa? Umělá inteligence usoudí, že je čas na válku, a odpálí…

24.04.2018 13:10 Podle analýzy prestižní agentury RAND hrozí s nástupem umělé inteligence zvýšené riziko atomové…

Kdo byl zabijácký řidič z Toronta? Na útěku policisty vyzýval, aby ho…

24.04.2018 09:17 Toronto - Kanada je jako ve zlém snu. Při včerejším útoku dodávkou v Torontu zemřelo 10 lidí a 15…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama