Macron jede do USA. Budou líbánky s Trumpem pokračovat?

Za několik dní se uskuteční návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve Spojených státech A Donald Trump se na ní evidentně těší. Zdá se že Macron je zatím jediný ze západních státníků, který ví jak s Trupem jednat, píše nationalinterest.org.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron

Francie a USA si od dob druhé irácké války nebyly bližší.  Čím se Macronovi podařilo u Trumpa prolomit ledy? Podle nationalinterestu.org za to může jeho šarm mládí a domácí úspěchy, které Trumpovi imponují. Dělá na něj dojem především jeho domácí politika reformy, ve kterých Trump v USA dost tápe. Macron chytře využil slabosti ostatních zemí. Velká Británie v čele s premiérkou Therese Mayovou brzy odejde z EU, což ji mocensky oslabí a Francie se stane jedinou zemí s nukleárním arzenálem v Evropské unii. Angela Merkelová se dlouho utápěla v jednání o nové vládě a její pozice v rámci Evropy již není tak silná jako dříve. Navíc není Trumpovi sympatická. Macron také oznámil, že do roku 2025 Francie bude dívat na obranu 2% HDP, což je jedno z oblíbených Trumpových témat v souvislosti se státy NATO.

Vedle toho oba státy spojují společné zájmy. Francie v poslední době vyslala vojáky do Iráku a Sýrie. Naopak Američané se připojili k jejich misi v Mali. Současný francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian má v USA velmi dobré jméno. Macron chce stejně jako Trump vyvíjet ekonomický tlak na Čínu. Trump je mu také vděčný, že se jako jeden z mála evropských vůdců připojil k jeho operaci proti Asadovi. Jsou zde však i známky toho, že by tyto líbánky nemusely trvat dlouho. Hlavní rozpor mezi Trumpem a Maacronem po tažmo mezi celou Evropou by mohla znamenat dohoda s Íránem.

Zatímco Trump by nejraději celou dohodu zrušil a na Írán uvalil další sankce, státy velké evropské trojky (Velká Británie, Německo a Francie) o tom neuvažují. Velké spory by mohlo vyvolat i Trumpovo odstoupení od dohody o klimatu. Maceron totiž před nedávnem vyhlásil, že jeho země nebude ve velké míře obchodovat se státy, které ji nerespektují. To by, pokud by přišla nějaká bilaterální obchodní smlouva, mohlo sbližování Francie a USA při nejmenším zpomalit. Vše se uvidí po první oficiální cestě Macrona do USA. Líbánky s americkým prezidentem a Macronem mohou brzy skončit. To, že se Francie stala pro USA v Evropě klíčovým partnerem, se však jen tak nezmění, uzavírá nationalinterest.org.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akustické útoky? V Číně napadli americké diplomaty záhadnou zbraní

24.05.2018 11:21 Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Dialog vlády s opozicí v Nikaragui zkrachoval, vypukly nové krvavé střety

24.05.2018 11:19 Managua - Rozhovory mezi vládou nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy a opozicí, které měly…

Ignorantský výrok Pence? KLDR opět pohrozila zrušením summitu s USA

24.05.2018 10:46 Pchjongjang - KLDR znovu pohrozila zrušením summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým…

Střet USA s Madurem graduje: Washington v odvetě vyhostil venezuelské…

24.05.2018 07:03 Washington - Spojené státy nařídily dvěma venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustily…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama