Pompeo získal doporučení na post ministra zahraničí USA, bylo to o fous

Washington - Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu v pondělí podpořil nominaci Mika Pompea na ministra zahraničí. Dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) nominovaný prezidentem Donaldem Trumpem uspěl těsným poměrem hlasů díky republikánské většině. Očekává se, že po doporučení výboru jej do ministerské funkce schválí i senátní plénum, které by mohlo hlasovat ještě tento týden, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Mike Pompeo

Pompeo zprvu kromě demokratů čelil námitkám i ze strany některých republikánů. Jeden ze členů výboru Rand Paul ještě v pondělí trvdil, že bude hlasovat proti Pompeovi, což by při očekávaném odporu všech demokratů znamenalo, že výbor poměrem 11:10 jeho schválení plénu nedoporučí. Paul však na poslední chvíli změnil názor, což znamenalo Pompeův úspěch.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu křídlu, zasedal od roku 2011 do loňského ledna ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Na post kongresmana rezignoval, aby se mohl ujmout vedení CIA. Někteří demokraté jej označují za příliš slabého politika na to, aby mohl vyvažovat mnohdy nevypočitatelné Trumpovy kroky v zahraniční politice.

Několik demokratů však již ohlásilo, že jej hodlají na plénu podpořit a tak americká média vesměs soudí, že díky těsné republikánské většině v Senátu Pompeova kandidatura projde. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell po hlasování ve výboru prohlásil, že pro jeho schválení bude dostatek senátorů i na plénu a že by se mohlohlasovat už tento týden.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 17:30 Aktualizováno Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském…

Američtí diplomaté dorazili do KLDR, jednají o summitu

27.05.2018 16:40 Washington/Pchjongjang - Skupina amerických diplomatů a úředníků dnes přijela do KLDR, kde bude se…

V Kolumbii volí prezidenta. Země je rozpolcená, internet zahltily falešné…

27.05.2018 16:10 Bogotá - Obyvatelé Kolumbie dnes poprvé po půlstoletí volí prezidenta, který nebude muset vést…

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního…

27.05.2018 14:16 Aktualizováno Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama