Nikaragua se dál bouří proti prezidentovi a vládě. Vrazi, skandoval dav

Managua - Desetitisíce obyvatel Nikaraguy v pondělí opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost se současnou vládou levicového prezidenta Daniela Ortegy. Protesty, které původně začaly kvůli nepopulární penzijní reformě, se po jejím zrušení obrátily proti samotnému Ortegovi, jehož odstoupení demonstranti požadují. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Věznice

Pondělní demonstrace na několika místech metropole Managuy uspořádali studenti a zaměstnanecké organizace, podle nichž Ortega nemůže být nadále prezidentem, neboť nařídil násilné potlačení protestů z minulého týdne. Při nich podle oficiálních čísel úřadů zemřelo deset lidí, zatímco nevládní organizace a média uvádějí více než dvě desítky obětí.

zdroj: YouTube

"Vrazi!" křičeli účastníci protestu na adresu Ortegy a jeho vlády. Levicový prezident je u moci 11 let a obyvatelstvo naposledy popudil záměrem penzijní reformy, která snižovala důchody a zvyšovala příspěvky zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Pod tlakem veřejných protestů se vláda v neděli rozhodla reformu odvolat.

"Nezahájíme žádný dialog (s vládou), dokud nebudou propuštěni všichni vězni, dokud bude pokračovat represe a nebudou podmínky pro tento dialog," řekl AFP vůdce organizace zemědělců Michael Healy. Podle organizátorů protestů Ortega zavírá své politické odpůrce do vězení a potlačuje demonstrace, přestože jsou poklidné.

Proti pondělním protestům policie nicméně nezasáhla a držela se stranou, uvedla agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka na spadnutí? Americká armáda je prý připravená reagovat na akce KLDR

24.05.2018 19:02 Aktualizováno Washington - Armáda Spojených států je připravena odpovědět, pokud by se KLDR rozhodla provést…

Trump zrušil červnový summit s vůdcem KLDR Kimem

24.05.2018 18:47 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong…

Ryan: Kim musí k mírovému procesu přistupovat vážněji

24.05.2018 17:54 Washington - Severokorejský vůdce Kim Čong-un musí přistupovat k mírovému řešení jaderného patu na…

Morgan Freeman čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

24.05.2018 17:25 Los Angeles - Oscarový herec a hvězda prvního formátu Morgan Freeman byl několika ženami obviněn ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama