Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z moří a oceánů

Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné dopravní trasy. Čínská flota, která je již dnes větší než Americká, a nové typy ruských zbraní jsou pro americké námořnictvo smrtící.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

USS Carl Vinson

Jedná se o naprosto bezprecedentní přiznání, upozorňuje nationalinterest.com. Americké námořnictvo a námořní pěchota přiznaly, že nejsou schopny ochránit v případě války s Ruskem a Čínou oceánské obchodní tepny.

Je to poprvé od roku 1991 a rozpadu SSSR, kdy se tak stalo. „Strategické prostředí se rychle mění a před námořnictvem a námořní pěchotou stojí výzva, před kterou staly naposledy před vícenež dvaceti lety,“ prohlásil ministr válečného námořnictva Richard Spencer.

Hlavním nebezpečím jsou pro plavidla USA přesně řízené střely dlouhého doletu, které Rusko a Čína zavedly do výzbroje. Ty byly dodány i státům jako je KLDR, Sýrie nebo Írán. Námořní pěchota však již připravuje odpověď. „Stoupající hrozby, které představují revizionistické mocnosti a darebácké státy, vyžadují změnu v naší strategii. Musíme se stát smrtelnějšími, odolnějšími a v důsledku toho také více odstrašovat nepřítele před útokem,“ prohlásil velitel námořní pěchoty USA generál Robert B. Neller.

Amerika chce modernizovat své zbraně, vyvinout obranu proti ruským a čínským střelám a vyvinout nové senzory, které ji budou varovat před případným útokem.  Posílit by mělo také letectvo, které by mělo střely likvidovat ještě před použitím a mělo by mít i nové základny ve světě.

Podle Spencera konec americké dominance znamená především, to že americké síly již se nebudou moci bezpečně přesouvat po oceánech a mořích. Jedná se tak nejen o ohrožení americké dominance na světových mořích, ale i na zemi. Například pří čínské invazi na Tchaj-wan by nemohly americké sily poskytnout včasnou pomoc. Problém je to i pro Evropu. Mnohá evropská námořnictva jsou v děsivém stavu a na pomoc US NAVY se spoléhá.

 

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Střelba na americké škole: Žák zranil dva lidi, horšímu masakru zabránil…

26.05.2018 10:06 Aktualizováno Noblesville - Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Kamioňáci v Brazílii končí stávku, prezident jim pohrozil nasazením armády

26.05.2018 09:49 Brasília - Brazilští řidiči kamionů se rozhodli ukončit pětidenní stávku spojenou s blokádou silnic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama