Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z moří a oceánů

Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné dopravní trasy. Čínská flota, která je již dnes větší než Americká, a nové typy ruských zbraní jsou pro americké námořnictvo smrtící.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

USS Carl Vinson

Jedná se o naprosto bezprecedentní přiznání, upozorňuje nationalinterest.com. Americké námořnictvo a námořní pěchota přiznaly, že nejsou schopny ochránit v případě války s Ruskem a Čínou oceánské obchodní tepny.

Je to poprvé od roku 1991 a rozpadu SSSR, kdy se tak stalo. „Strategické prostředí se rychle mění a před námořnictvem a námořní pěchotou stojí výzva, před kterou staly naposledy před vícenež dvaceti lety,“ prohlásil ministr válečného námořnictva Richard Spencer.

Hlavním nebezpečím jsou pro plavidla USA přesně řízené střely dlouhého doletu, které Rusko a Čína zavedly do výzbroje. Ty byly dodány i státům jako je KLDR, Sýrie nebo Írán. Námořní pěchota však již připravuje odpověď. „Stoupající hrozby, které představují revizionistické mocnosti a darebácké státy, vyžadují změnu v naší strategii. Musíme se stát smrtelnějšími, odolnějšími a v důsledku toho také více odstrašovat nepřítele před útokem,“ prohlásil velitel námořní pěchoty USA generál Robert B. Neller.

Amerika chce modernizovat své zbraně, vyvinout obranu proti ruským a čínským střelám a vyvinout nové senzory, které ji budou varovat před případným útokem.  Posílit by mělo také letectvo, které by mělo střely likvidovat ještě před použitím a mělo by mít i nové základny ve světě.

Podle Spencera konec americké dominance znamená především, to že americké síly již se nebudou moci bezpečně přesouvat po oceánech a mořích. Jedná se tak nejen o ohrožení americké dominance na světových mořích, ale i na zemi. Například pří čínské invazi na Tchaj-wan by nemohly americké sily poskytnout včasnou pomoc. Problém je to i pro Evropu. Mnohá evropská námořnictva jsou v děsivém stavu a na pomoc US NAVY se spoléhá.

 

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 17:30 Aktualizováno Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském…

Američtí diplomaté dorazili do KLDR, jednají o summitu

27.05.2018 16:40 Washington/Pchjongjang - Skupina amerických diplomatů a úředníků dnes přijela do KLDR, kde bude se…

V Kolumbii volí prezidenta. Země je rozpolcená, internet zahltily falešné…

27.05.2018 16:10 Bogotá - Obyvatelé Kolumbie dnes poprvé po půlstoletí volí prezidenta, který nebude muset vést…

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního…

27.05.2018 14:16 Aktualizováno Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama