Noční můra všech matek. Jaké to je rodit v USA?

Londýn - Manželka britského prince Williama vévodkyně z Cambridge před pár dny porodila chlapce. Událost byla přenášena takřka na živo televizními kamerami a celý svět tak mohl sledovat nedočkavé davy, jež obklopily londýnskou nemocnici St. Mary´s. Dítě i matka jsou naštěstí v pořádku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Narozená miminka

Vévodkyně i její novorozeně mají totiž to štěstí, že porod neprobíhal v USA. Alespoň to tvrdí americký web Foreign Policy. Ten poukazuje na velké rozdíly mezi péčí o matku a dítě ve Střední a Západní Evropě a v USA. Podle autorů je mnohem lepší rodit na starém kontinentu, a to jak po stránce lékařské, tak po stránce ekonomické.

Při hodnocení lékařské péče je vždy nejdůležitějším kritériem to, na kolik jsou lékaři úspěšní při záchraně života a zdraví pacientů (v tomto případě rodiček a novorozenců). Autoři proto připomínají, že podle statistik OECD zemře v USA 6,2 novorozence z 1000. To řadí Spojené státy někam mezi Slovensko (5,1) a Rusko (6,5).

Pro porovnání – Česká republika patří v daných kritériích dlouhodobě k nejlepším zemím na světě, má dle OECD hodnotu úmrtnosti novorozenců 2,5. Svoji roli hrají i náklady, které musí rodička za lékařskou péči zaplatit. V USA se mohou vyšplhat až do závratné výše.

Autoři článku tvrdí, že průměrná Američanka zaplatí za porod téměř 12 tisíc dolarů. Pokud chce například rodit císařským řezem, výdaje hravě překročí 30 tisíc dolarů. Velmi se prodraží i případné komplikace. Například předčasný porod trojčat vyjde novopečenou matku na téměř 900 tisíc dolarů.

Zdá se tak, že poměr mezi cenou péče a její kvalitou je tristní. Musíme navíc zohlednit fakt, že velký rozdíl v kvalitě péče je mezi jednotlivým státy USA. Vůbec největší počet novorozeneckých úmrtí má stát Mississippi. Pokud by byl v tabulkách OECD veden samostatně, jen Turecko a Mexiko by bylo horší. I nejlepší americký stát New Hampshire by ale byl ve světové konkurenci až na 28. místě.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Střelba na americké škole: Žák zranil dva lidi, horšímu masakru zabránil…

26.05.2018 10:06 Aktualizováno Noblesville - Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Kamioňáci v Brazílii končí stávku, prezident jim pohrozil nasazením armády

26.05.2018 09:49 Brasília - Brazilští řidiči kamionů se rozhodli ukončit pětidenní stávku spojenou s blokádou silnic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama