Překračuje už Čína meze? Školám v USA a Evropě diktuje, co mají učit

Washington - Americké vysoké školy žijí často ze sponzorských darů. Ty pocházejí od bohatých soukromých dárců z domova i ze zahraničí. Výjimkou nejsou ani dárci s Číny. Čína tento krok chápe jako součást svých investic na západních trzích.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Školství, ilustrační foto

Číňané ale americké vzdělávací instituce nesponzorují pouze z dobroty srdce. Je to nemilosrdný obchod něco za něco. Alespoň tak tento proces pro web Foreign Policy popisuje americká novinářka a sinoložka Bethany Allen-Ebrahimianová.

Ta nedávno přednášela v rámci diskusního workshopu na univerzitě v americkém Savannah. Budoucím žurnalistům mimo jiné promítala ukázky ze svých studijních a novinářských cest. Navštívila také ostrov Tchaj-wan, který má s Čínou napjaté vztahy.

Její materiály jí tiskla přímo univerzita. Když ale novinářka viděla svoje podklady k přednášce vytištěné zjistila, že Tchaj-wan byl z seznamu jejích cest vymazán. Důvod? Číňané si jej tam nepřáli.

Univerzita v Savannah podobné workshopy pořádá od roku 1975. V poslední době ale neměla dostatek financí, aby na akci pozvala i odborníky z jiných států USA. Čínský stát přislíbil akci spolufinancovat prostřednictvím svého Konfuciova institutu. Jak již ale bylo řečeno, je to něco za něco.

Podobnou zkušenost mají profesoři a studenti na mnoha menších univerzitách napříč USA. Jejich rozpočty jsou napjaté a nedaří se je vždy naplnit. Čína oproti tomu nabízí vzdělávacím ústavům štědré sponzorské dary. Na oplátku chce ale mít vliv nad tématy, která jsou na školách prezentována.

Vymazání zmínky o Tchaj-wanu není zdaleka jediný případ, kdy se Číňané pokusili zasáhnout do výuky. Jindy se zase zástupci Konfuciova institutu snažili z jisté vzdělávací akce vyloučit učitele, který měl studentům vykládat dějiny Tchaj-wanu. Tehdy neuspěli.

Zástupci zmíněného čínského institutu tvrdí, že zmínky o Tchaj-wanu považují za nemístné. "Tchaj-wan je politická otázka a tak nemá na takových akcích co dělat. Záměrem našeho institutu je šířit povědomí o čínské kultuře a čínském jazyce, nikoliv o politice." řekl pro Foreign Policy zástupce Konfuciova institutu.

V roce 2009 ale například zástupci zmíněné organizace donutili univerzitu v Severní Karolíně zrušit plánovanou návštěvu Dalajlámy. Argumentovali tím, že by akce výrazně poškodila dobré vztahy mezi školou a Čínskou lidovou republikou.

Výpady se ale neomezují pouze proti americkým školám. V roce 2014 pořádala jistá portugalská univerzita konferenci, na níž mělo být mimo jiné mluveno o Tchaj-wanu. Číňané protestovali, ale materiály byly přesto vytištěny kompletní. Zástupci Konfuciova institutu je tedy posbírali a stránky se zmínkami o Tchaj-wanu z nich vytrhali.

Američané již pracují na nápravě. Republikánští senátoři připravili návrh zákona na jehož zákoně se bude muset čínský institut registrovat, americké školy od něj budou smět přijmout maximálně 50 tisíc dolarů a jeho vliv na americké vzdělávací instituce by tak měl být menší.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka na spadnutí? Americká armáda je prý připravená reagovat na akce KLDR

24.05.2018 19:02 Aktualizováno Washington - Armáda Spojených států je připravena odpovědět, pokud by se KLDR rozhodla provést…

Trump zrušil červnový summit s vůdcem KLDR Kimem

24.05.2018 18:47 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong…

Ryan: Kim musí k mírovému procesu přistupovat vážněji

24.05.2018 17:54 Washington - Severokorejský vůdce Kim Čong-un musí přistupovat k mírovému řešení jaderného patu na…

Morgan Freeman čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

24.05.2018 17:25 Los Angeles - Oscarový herec a hvězda prvního formátu Morgan Freeman byl několika ženami obviněn ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama