V USA to vře kvůli Marxovi. Inspiroval masové vrahy, hromuje historik

New York - Kolem osobnosti německého filozofa Karla Marxe je v poslední době nezvykle živo. Rozruch vyvolalo již nedávné odhalení jeho sochy v německém Trevíru. Akci provázely masové protesty a mnoho Němců bylo pobouřeno.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Karel Marx

Marxe se ale zastal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který tvrdil, že Marx není odpovědný za zločiny komunismu, ačkoliv právě on u zrodu komunistického hnutí stál. Zdá se, že Marx ale není populární jen u některých představitelů EU, ale (možná trochu překvapivě) i za mořem.

Slavný americký časopis Vogue totiž na svém webu Teen Vogue (Vogue pro mladé) uveřejnil článek s názvem "Kdo je Karl Marx: Poznejte antikapitalistického učence". To vzbudilo v USA velký rozruch a magazín se tak stal terčem kritiky.

"Pokud si myslíte, že USA vyhrály studenou válku, přečtěte si poslední článek ve Vogue" zlobí se pro televizi Fox historik Arthur Herman, autor několika odborných publikací o Leninovi. Článek je podle něj nevyvážený a nepravdivý.

Hermanovi zejména vadí, že text obšírně rozebírá nedostatky kapitalismu, aniž by se byť jen slovem věnoval nedostatkům režimu, který z Marxova učení vycházel, to jest komunismu (či socialismu).

"Článek se zmiňuje o tom jak Marx inspiroval umělkyni Frídu Kahlo nebo aktivistu Malcolma X, ale už nemluví o tom, že inspiroval také Stalina, Maa nebo Pol Pota, kteří dohromady zavraždili více než 65 miliónů lidí." zlobí se historik. Text ve Vogue obsahuje například pasáž, ve které autor tvrdí že "nemusíte být marxista nebo socialista, ale Marxovo učení vám pomůže pochopit současné dění v USA".

Podle něj jsou poslední události jen důkazem toho, že boj proti komunistům neskončil s vítězstvím západu ve studené válce. Jen se změnily zbraně a bojiště. "Namísto hor Jižní Ameriky a džunglí Vietnamu, teď proti komunismu bojujeme přímo u nás doma, na našich univerzitách a v médiích." tvrdí Herman.

Ironií podle něj je, že Marxovy ideály již dnes nejsou propagovány za pomoci Číny a Ruska, protože tyto země jeho myšlenky opustily již dávno. Hlavními hlasateli marxismu jsou prý (nejen) v USA levicoví intelektuálové, liberální vysokoškolští profesoři a někteří studenti.

Tento vnitřní boj americké společnosti prý ale není ničím novým. Probíhá nepřetržitě již od poloviny 60. let. "Do doby, co se radikální levice etablovala v americké politice a kultuře. Přes všechny Black Panthers (Černé pantery), kteří jsou dnes beznadějně idealizováni, přes všechna hnutí Occupy, Antifu a Black Lives Matters." vypočítává historik.

Vstupte do diskuze (82)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 00:01 NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Klíčový svědek v kauze korupce FIFA zemřel

25.05.2018 20:07 Sao Paulo - Brazilský podnikatel José Hawilla, jeden z korunních svědků v obřím korupčním skandálu…

Nepokoje v Brazílii, vláda nasadila armádu

25.05.2018 19:17 Brasília - Brazilská vláda se rozhodla rázně ukončit stávku řidičů kamionů, která už skoro týden…

Krvavý útok na americké škole: Žák postřelil dva lidi, areál evakuován

25.05.2018 17:47 Noblesville - Dva lidé byli zraněni při dnešní střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama