Bývalí prezidenti včetně Havla varovali USA před Moskvou

Praha - Před sílícím vlivem Ruska a oslabujícími euroatlantickými vazbami varovali ve středu prostřednictvím dopisu amerického prezidenta Baracka Obamu státníci a intelektuálové ze střední a východní Evropy. Pod výzvou je podepsán i bývalý český prezident Václav Havel.

Přidejte svůj názor

Výzva Washington nabádá, aby kvůli ústupkům Moskvě nezapomněl na oblast střední a východní Evropy, a vybízí k obnovení pevných vztahů mezi USA a spojenci v regionu.

Mezi dalšími českými signatáři jsou i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, senátor Alexandr Vondra a exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

Svůj podpis dále připojili i polští exprezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwašniewski, jejich někdejší slovenský kolega Michal Kováč a další osobnosti z Lotyšska, Litvy, Maďarska, Bulharska a Estonska.

Podle signatářů předpoklad, že euroatlantické vztahy budou pevné napořád, je předčasný – negativní úlohu v tom prý hraje postoj Západu během rusko-gruzínské války, hospodářská krize a oslabování pozice Severoatlantické aliance v očích občanů.

Na vzájemné vztahy má dále vliv těsnější integrace v EU, stále přítomné protiamerické pocity vyvolané exprezidentem Bushem, ale i fakt, že nastupující generace politiků nemá osobní zkušenosti s angažovaností USA při pádu železné opony.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA v Rusku pozastaví vydávání nepřistěhovaleckých víz, turisté musí do…

21.08.2017 13:30 Aktualizováno Washington/Moskva - Spojené státy od středy do 1. září pozastaví vydávání všech typů…

Na zatmění Slunce míří do USA desítky Čechů. Výlet je stojí víc než…

21.08.2017 11:16 Aktualizováno Praha – Ve Spojených státech se dnes lidé těší na první zatmění Slunce po 99 letech. Jejich nadšení…

Roboti zabijáci? Experti varují OSN před třetí revolucí ve válčení

21.08.2017 10:14 New York - Přes 100 expertů na umělou inteligence ve svém dopise OSN varuje před třetí revolucí ve…

Konec "hubatého trouby" Trumpa se blíží? Prestižní týdeník nešetří…

21.08.2017 00:01 NÁZOR - Stále izolovanější Donald Trump se stává ubohou a opuštěnou postavou, deklaruje úvodník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama