Bývalí prezidenti včetně Havla varovali USA před Moskvou

Praha - Před sílícím vlivem Ruska a oslabujícími euroatlantickými vazbami varovali ve středu prostřednictvím dopisu amerického prezidenta Baracka Obamu státníci a intelektuálové ze střední a východní Evropy. Pod výzvou je podepsán i bývalý český prezident Václav Havel.

Přidejte svůj názor

Výzva Washington nabádá, aby kvůli ústupkům Moskvě nezapomněl na oblast střední a východní Evropy, a vybízí k obnovení pevných vztahů mezi USA a spojenci v regionu.

Mezi dalšími českými signatáři jsou i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, senátor Alexandr Vondra a exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

Svůj podpis dále připojili i polští exprezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwašniewski, jejich někdejší slovenský kolega Michal Kováč a další osobnosti z Lotyšska, Litvy, Maďarska, Bulharska a Estonska.

Podle signatářů předpoklad, že euroatlantické vztahy budou pevné napořád, je předčasný – negativní úlohu v tom prý hraje postoj Západu během rusko-gruzínské války, hospodářská krize a oslabování pozice Severoatlantické aliance v očích občanů.

Na vzájemné vztahy má dále vliv těsnější integrace v EU, stále přítomné protiamerické pocity vyvolané exprezidentem Bushem, ale i fakt, že nastupující generace politiků nemá osobní zkušenosti s angažovaností USA při pádu železné opony.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokrati drží Trumpa v šachu: Senát stále blokuje finance pro vládu

22.01.2018 07:30 Washington - Americký Senát opět odložil hlasování o případné dohodě o dočasném rozpočtu pro…

Zatkli muže hledaného kvůli zneužití stovek dětí

22.01.2018 02:34 Bogotá - Muž, po kterém pátrala Kolumbie kvůli podezření ze zneužití 274 dětí, byl zatčen ve…

Krize u Afrínu: USA jsou kvůli Turkům ve střehu, zasedne Rada bezpečnosti…

21.01.2018 21:31 Aktualizováno Ankara/Washington - K současné vojenské krizi u Afrínu v severozápadní Sýrii se dnes vyjádřily…

Papež ukončil návštěvu v Latinské Americe, varoval před korupcí

21.01.2018 20:40 Lima - Papež František dnes ukončil svoji cestu po Chile a Peru varováním, že Latinská Amerika je v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama