Rozsudek nad Su Ťij kritizuje celý svět, RB OSN svolala mimořádnou schůzku

New York / Washington - Proti odsouzení vůdkyně barmské opozice a laureátky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij na 18 měsíců domácího vězení se ostře vyjádřila Evropská unie, Organizace spojených národů i Bílý dům. Kvůli dalšímu postupu se ještě v úterý mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Su Ťij byla v úterý odsouzena k 18 měsícům domácího vězení. "Provinila" se tím, že ve svém domě přijala Američana Johna Yettawa. Američan v květnu přeplaval přes jezero, které obklopuje její dům, a setrval tam po dva dny. Su Ťij tím podle výroku soudu porušila podmínky domácího vězení, ke kterému byla již dříve odsouzena.

Yettaw, který trpí epilepsií, cukrovkou a onemocněním srdce, byl souzen současně se Su Ťij. Byl shledán vinným z porušení zákona o přistěhovalectví a odsouzen k sedmi letům vězení, čtyři z nich si navíc musí odpykat na nucených pracích.

Reakce mezinárodního společenství na sebe nenechaly dlouho čekat. "Nejedná se o někoho, kdo by měl stát před soudem. A zcela určitě nejde o někoho, kdo by měl být odsouzen," vyjádřil se k rozsudku prostřednictvím svého mluvčího Roberta Gibbse Bílý dům.

Americký prezident Barack Obama vyzval Barmu k "okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Su Ťij". V prohlášení uvedl, že je rovněž značně znepokojen sedmiletým trestem pro Yettawa.

Ke kritice barmského režimu se přidal i šéf OSN Pan Ki-mun, jenž stejně jako Obama požaduje okamžité propuštění disidentky. Tamní juntu pak vyzval, aby s političkou začala jednat "jako s důležitým partnerem v procesu národního dialogu a usmíření".

"Dokud nebude spolu s dalšími politickými vězni propuštěna a nebude jí umožněno účastnit se svobodných a spravedlivých voleb, důvěryhodnost politického procesu v Barmě zůstane sporná," uvedl Pan Ki-mun v prohlášení.

Mluvčí OSN oznámila, že se ve 21 hodin SELČ mají v newyorském sídle sejít zástupci patnáctičlenné Rady bezpečnosti, kteří budou za zavřenými dveřmi jednat o dalším postupu. Vyhlídky na konkrétní kroky vůči Barmě jsou ale mizivé, neboť Čína – stálý člen rady s právem vetovat její usnesení – zavádět sankce proti svému sousedu ostře odmítá.

"Spojené státy se připojí k ostatním v představení prohlášení, které odmítá rozsudek nad Aun Schan Su Ťij a které žádá její okamžité propuštění a možnost účastnit se politického procesu," řekla americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.

Ještě před jednáním Rady bezpečnosti, které se odehrálo za zavřenými dveřmi, ale Riceová dodala, že ostatní členové Rady mohou mít na celou věc rozdílný názor.

Návrh prohlášení Rady bezpečnosti, které měla agentura Reuters k dispozici, žádá propuštění Su Ťij a ostatních politických vězňů. Návrh prohlášení také požaduje, aby vojenská junta "zajistila podmínky a vytvořila atmosféru vedoucí k všeobecnému a důvěryhodnému politickému a volebnímu procesu s plnou účastí všech politických účastníků".

Ke zpřísnění sankcí ale hodlá přistoupit Evropská unie. "Řízení proti Aun Schan Su Ťij na základě žalob, které vůči ní byly vzneseny 20 let po jejím protiprávním zadržení, je porušením mezinárodních práv," uvedlo v úterý švédské předsednictví unie a vyzvalo unii k jednání o dalších sankcích proti vojenskému režimu. Evropská unie již několik let zakazuje členským státům dovážet zbraně do této země, které by mohly být použity k represím vůči odpůrcům tamní vlády. Všichni členové barmské junty mají navíc zakázán vstup do zemí unie.

Témata: OSN
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook chce do boje s dezinformacemi zapojit akademiky

24.05.2018 04:19 San Francisco - Společnost Facebook dnes poodhalila svou strategii boje proti falešným zprávám,…

Donald Trump vs. Si Ťin-pching? Čínský vládce má navrch, zní z Washigntonu

24.05.2018 00:01 NÁZOR - Obchodní válka prezidenta Spojených států Donalda Trumpa s Čínou je alespoň prozatím u…

Jaké jsou plány Fedu? Úroky se budou zřejmě zvedat

23.05.2018 21:22 Washington - Většina představitelů centrální banky USA (Fed) se domnívá, že pokud se nezmění výhled…

Spojené státy omezí pomoc zemím, které nebrání nelegální migraci, navrhuje…

23.05.2018 21:13 Washington - Americký prezident Donald Trump chce omezit pomoc zemím, které dostatečně nebrání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama