Polovina úmrtí na prasečí chřipku byla u rizikových osob – těhotných žen nebo obézních lidí

Washington - Vědci z francouzského Institutu pro dohled nad veřejným zdravím zjistili, že zhruba polovina z lidí, kteří zemřeli na chřipkový virus A(H1N1), patřila do rizikové skupiny osob s cukrovkou nebo trpících obezitou. Do této skupiny patří ale také těhotné ženy, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Většina z úmrtí (51 procent) byla ve skupině lidí ve věku od 20 do 49 let, je zde ale výrazné kolísání závislé na jednotlivých zemích nebo kontinentech," uvedli vědci pro server Eurosurveillance.

Podle vědců byla u nejméně 49 procent případů úmrtí zjištěna nějaká jiná nemoc. "Za zmínku stojí dva rizikové faktory: těhotenství a obezita," uvádí francouzští vědci. Několik vlád zemí, kde se prasečí chřipka objevila, proto již uvedlo, že v případě hromadného očkování proti chřipce by první na řadě měly být těhotné ženy.

Podle studie jsou to naopak děti, které jsou vůči prasečí chřipce odolnější, než se původně myslelo. "Ačkoli původní zprávy naznačovaly, že se případy pandemické chřipky v roce 2009 objevují hlavně u dětí, průměrný věk 343 zkoumaných případů úmrtí je 37 let," dodávají vědci.

Dvacet procent lidí, kteří na virus A(H1N1) zemřeli, bylo ve věku 60 a více let. To je v porovnání se sezoních chřipkou, u které je více než 90 procent smrtelných případů ve věku nad 65 let, mnohem méně.

Úmrtnost na chřipkový virus A(H1N1) je podle vědců méně než jedno procent – okolo 0,4 procenta. To je o něco více, než u sezonní chřipky, ale méně než byla úmrtnost při epidemii španělské chřipky v roce 1918, která byla mezi dvěma až třemi procenty.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu zveřejnila nejnovější statistické údaje o šíření viru A(H1N1), podle nichž zatím v souvislosti s touto nemocí zemřelo po celém světě 1799 lidí. Nejvíce postižený je americký kontinent, odkud se nemoc začala čířit.

Celkově je podle WHO nakaženo 182 166 lidí ve 170 zemích. WHO vyhlásila první chřipkovou pandemii v 21. století 11. června s tím, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší než oficiální počet potvrzených případů.

V České republice se virem A(H1N1) celkem nakazilo již 217 lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama