Zemřel americký senátor Edward Kennedy, bratr JFK

Washington - Senátor Edward Kennedy, bratr bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a senátora Roberta F. Kennedyho, zemřel ve věku 77 let, informuje o tom televize CNN. Poslední rok Kennedy bojoval s nádorem mozku.

Přidejte svůj názor

Edward Kennedy

O senátorově smrti informovala jeho rodina v písemném prohlášení. "Edward M. Kennedy, manžel, otec, dědeček, bratr a strýc, kterého jsme tak moc milovali, zemřel v úterý v noci ve svém domě v Hyannis Port (stát Massachusetts)," uvedla Kennedyho rodina.

Poté, co byli jeho bratři John a Robert v šedesátých letech minulého století zavražděni, stal se Edward "Ted" Kennedy jednou z hlavních postav americké Demokratické strany, členem Senátu byl 43 let a patřil tak k nejdéle sloužícím americkým zákonodárcům v historii.

"Miloval tuto zemi a odevzdal svůj život její službě. Vždy věřil, že naše nejlepší dny jsou před námi, je ale těžké si je nyní představit bez něho," dodala rodina.

Rakovina mozku byla Edwardovi Kennedymu diagnostikována loni v květnu. Následně prodělal operaci a chemoterapii. Jeho zdravotní stav se od té doby nicméně již nezlepšil.

Za téměř půl století práce v Senátu se stal proslulým svojí schopností zajišťovat podporu od republikánských senátorů i prezidentů pro navrhované zákony demokratů. Získal proto přezdívku "Lev Senátu". Bez jeho osoby by podle politologů jen těžko bylo schváleno mnoho zákonů upravujících občanské a pracovní právo, zajišťujících zlepšení úrovně školství a zdravotní péče a zabraňujících šíření jaderných zbraní.

Přesto Edward zažil i doby, kdy se od něj veřejnost odvrátila. V roce 1969 jel po bouřlivém večírku s mladou dívkou autem domů a sjel z mostu do vody blízko ostrova Chappaquiddick jižně od Bostonu. Dívka se tehdy utopila. Kennedy poté ztratil veškeré sympatie veřejnosti, když vyšlo najevo, že z místa nehody utekl a nenahlásil ji úřadům. Mimo to, že byl odsouzen na dva měsíce vězení s podmínkou na jeden rok, dočasně mu byl také kvůli tomuto incidentu pozastaven senátorský mandát.

O deset let později šel Edward Kennedy ve stopách bratrů Johna a Roberta a snažil se získat nominaci Demokratické strany do voleb prezidenta Spojených států v roce 1980. Porazil ho však pozdější prezident Jimmy Carter.

V lednu roku 2008 Edward podpořil současného amerického prezidenta Baracka Obamu, který tehdy zastával pozici senátora, v primárkách Demokratické strany. Mnoho expertů jeho "požehnání" Obamovi považovalo za pomyslné "předání pochodně staré politické generace nové generaci".

Edward se narodil 22. února roku 1932 do rodiny milionáře Josepha Kennedyho a jeho ženy Rose. Měl tři bratry a pět sester. Celým jeho životem prostupovaly tragédie.

S manželkou Joan se rozvedl kvůli jejímu alkoholismu v roce 1977. Jeho synovi Teddymu museli lékaři uříznout nohu kvůli rakovině. Několik jeho synovců mělo problémy s drogami, jeden dokonce zemřel na předávkování. Edwardův synovec a syn Johna F. Kennedyho, John Kennedy Jr., pak v červenci roku 1999 zemřel při pádu letadla do moře blízko Bostonu.

Edward Kennedy byl jediným ze čtyř bratrů, který zemřel přirozenou smrtí: prezident Jonh F. Kennedy a prezidentský kandidát, senátor Robert F. Kennedy byli zavražděni, nejstarší bratr Joseph (Joe) zahynul jako pilot ve druhé světové válce.

Klan Kennedyů přišel tento měsíc již o druhého člena. V úterý 11. srpna zemřela v 88 letech Eunice Kennedyová Shriverová, Edwardova starší sestra. Z devíti dětí Josepha a Rose tak zůstává naživu už jen Jean, která se narodila v roce 1928.

Témata: Kennedy, Edward
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA: Za poskytnutí jedu sebevrahovi tvrdý trest

22.05.2018 21:43 Portland (USA) - Soud v americkém městě Portland dnes poslal na 25 let do vězení muže, který…

Kim Čong-un myslí jaderné odzbrojení KLDR opravdu vážně, myslí si Trump

22.05.2018 19:34 Washington - Kim Čong-un myslí jaderné odzbrojení Severní Koreje vážně, řekl dnes při schůzce se…

Bídná obrana Evropy? Styďte se, nejste protektorát USA, spustil Bannon v…

22.05.2018 18:06 Aktualizováno Praha - Evropa by se měla přestat chovat jako protektorát Spojených států, ale začít se starat o…

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA, byl značně seškrtán

22.05.2018 11:21 Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama