Vězněná americká dívka pomáhala svému únosci s obchody

San Francisco - Američanka Jaycee Lee Dugardová, kterou před 18 lety unesl Phillip Garrido a zplodil s ní dvě děti, svému vězniteli léta pomáhala vést jeho tiskařský obchod. Informuje o tom v neděli britský list Daily Telegraph.

Přidejte svůj názor

K únosu došlo v roce 1991, kdy Garrido a jeho žena unesli tehdy jedenáctiletou Jaycee a drželi ji 18 let v přístavbě ve svém domě ve městě Antioch blízko San Franciska, přibližně 270 kilometrů od jejího domova v South Lake Tahoe.

Nyní devětadvacetiletá Dugardová v zajetí porodila svému únosci dvě děti. První dítě měla ve 14 letech. Jaycee se svými dětmi, které nyní mají 11 a 15 let, strávila většinu svého života uzavřená v otrhaném stanu na dvoře Garridova domu.

Podle deníku Daily Telegraph si Dugardová na takový život natolik zvykla, že Garridovi pomáhala s jeho obchody. S klienty jednala většinou po telefonu a e-mailem, někdy ale také osobně. Jeden ze zákazníků jí označil jako „génia v oblasti designu“.

Realitní makléř Deepal Karunaratne, jenž si u Garrida objednal několik zakázek, podle svých slov Jaycee viděl naposledy před šesti týdny. "Mluvili jsme spolu o práci, řekla mi, abych se zastavil. Byla ráda, že mě vidí, řekla mi 'Ahoj, jak se máš?'. Všechno se zdálo v pořádku, jako obvykle," uvedl Karunaratne.

Podle názorů psychologů se jedná o naprosto klasický případ Stockholmského syndromu. Při něm zajatá osoba zažívá vůči svému vězniteli pocity sympatie až něhy, existují dokonce případy, kdy se oběti do únosce zamilují.

Odborníci soudí, že bude unesené ženě trvat léta, než překoná muka, která za 18 let zažila na zadním dvorku domu svého únosce. Život v zajetí se podepsal na jejím zdraví a bude trvat dlouho, než se přizpůsobí normálnímu životu.

"Jsem velmi znepokojena jejím stavem a její schopností se uzdravit. Bude skutečně potřebovat léčebný program a léčbu specialistů. A to bude trvat dlouho," řekla Alison Wallsová, klinická psycholožka a profesorka na univerzitě v Rockies.

Podle odborníků jsou zkušenosti unesených osob extrémně traumatické a mladé oběti si vyvinou různé druhy strategií, jak si s tím poradit. "Nelze podcenit dopad ztráty její celé rodiny," řekl James McCracken, psychiatr Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Nevlastní otec dívky Carl Probyn uvedl, že Jaycee a její dvě dcery, které se svým únoscem měla, se v pátek setkaly se svou matkou a nevlastní sestrou.

Americká policie se omluvila za to, že v roce 2006 selhala v prověřování anonymního tipu, který ji mohl zavést k unesené dívce. Dugardová tak mohla být na svobodě o tři roky dříve.

Policisté také v pátek prohledávali Garridův dům. Garrido je totiž podezřelý i z několika nevyřešených vražd prostitutek z 90. let minulého století v okolí města Antioch, kde únosce bydlel. Zavražděno zde bylo deset prostitutek a jejich těla byla nalezena nedaleko průmyslové zóny, poblíž které Garrido v té době pracoval.

V pátek odpoledne místního času 58letý Garrido a jeho 55letá žena stanuli před okresním soudem. Budou čelit obvinění z 29 bodů obžaloby, včetně únosu ze sexuálních příčin, násilných sexuálních činů na dítěti a znásilnění.

Manželský pár svou vinu nepřiznal. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim maximální trest doživotního vězení.

Témata: krimi | únos / rukojmí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 18:02 Aktualizováno Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama