11. září 2001 ve faktech a číslech

Praha - Jedenácté září 2001 se zapsalo do historie jako den nejkrvavějších atentátů islamistů na západní civilizaci. Od útoků Al-Káidy na Ameriku uplyne v pátek osm let.

Přidejte svůj názor

11. září 2001, útok na USA

Toto jsou základní údaje o útoku:

MÍSTO
New York City a Airlington (Virgínie)

DATUM
úterý 11. září 2001

MRTVÍ
2 974 (toto číslo nezahrnuje 19 mrtvých atentátníků), 24 dalších lidí je pokládáno za nezvěstné

ZRANĚNÍ
nejméně 6 291

POPIS ÚTOKU
Islámští teroristé vyzbrojení noži se zmocnili čtyř boeingů na pravidelných linkách na letištích v Bostonu, Newarku a Washingtonu.
Dvě z letadel navedli únosci do věží Světového obchodního centra na newyorském ostrově Manhattanu, třetí na sídlo ministerstva obrany - budovu Pentagonu ve Virgínii. Čtvrtý boeing namířili střemhlav do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci. Tento stroj patrně letěl na Washington - jeho cílem mohl být Bílý dům, nebo Capitol Hill, kde stojí sídlo amerického Kongresu.
Zahynuli všichni lidé na palubách letadel i stovky lidí na zemi, zejména ve věžích Dvojčat. Dvě stovky lidí vyskočily z hořícího mrakodrapu.

ŠKODY
Zřítily se stodesetipatrové budovy Světového obchodního centra, dominanty New Yorku, symboly ekonomické síly Ameriky a kdysi nejvyšší mrakodrapy světa. Jejich ocelovou konstrukci oslabil náraz letadel a především požár z paliva boeingů. Na dolním Manhattanu byly zničeny či poškozeny další budovy, vážně poškozen byl také Pentagon u hlavního města Washingtonu.

ATENTÁTNÍCI
K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Al-Káida založené a vedené Saúdem Usámou bin Ládinem. Za mozek útoků je většinou pokládán Kuvajťan Chálid Šajch Muhammad. Z 19 únosců letadel bylo 15 ze Saúdské Arábie (klíčový spojenec USA v oblasti Perského zálivu), dva ze Spojených arabských emirátů a po jednom z Egypta a Libanonu. Vedl je Egypťan Muhammad Atta.

MOTIV
Tažení islamistů proti bezvěrcům. Usáma bin Ládin vydal v roce 1998 fatvu, náboženské prohlášení, jež uvádí, že "povinností muslimů je kdekoli na světě zabíjet Američany". Fatva cituje Korán, který vyzývá: "Zabíjejte bezvěrce všude, kdekoli je najdete".

REAKCE
Vláda prezidenta George Bushe vyhlásila válku proti teroru. Američané zaútočili na Afghánistán, kde žil pod ochranou vlády islamistického hnutí Taliban Usáma bin Ládin. Vláda také prosadila v Kongresu Vlastenecký zákon, který zřídil koordinační centrum tajných služeb, ministerstvo vnitřní bezpečnosti a umožnil snadnější sledování lidí včetně odposlechů.

Témata: 11. září 2001
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pod nohama Američanů leží obří supervulkán. A vědci si uvědomují, že je…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Washington - Yellowstonský národní park patří mezi nejkrásnější místa na světě. Je známý zejména…

Čelí americké námořnictvo obřímu kyberútoku? Srážky lodí USS McCain a USS…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Námořnictvo Spojených států se potýká s obrovským problémem. Za poslední tři měsíce došlo ke dvěma…

Sporné sochy konfederačních generálů v Charlottesvillu byly zahaleny do…

23.08.2017 21:04 Washington - Zaměstnanci města Charlottesville zahalili dnes sochy dvou konfederačních generálů do…

Kushner zavítal do Egypta, Káhira kritizovala zmrazení americké pomoci

23.08.2017 20:56 Aktualizováno Káhira - Egypt během dnešní návštěvy zetě amerického prezidenta Jareda Kushnera kritizoval zmrazení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama