Langer z USA: Víza, kriminalita, terorismus a Guantanámo

Washington - Ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda Evropské komise Jacques Barrot na pracovní návštěvě USA pokračují v jednání s americkými představiteli.

Přidejte svůj názor

Ivan Langer s Jacquesem Barrotem se ve Spojených státech setkali s ministrem spravedlnosti Ericem Holderem, s ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano, s předsedou senátního výboru pro vnitřní bezpečnost Joe Liebermanem či s náměstkem ministryně zahraničních věcí Jamesem Steinbergem. Navštívili také další reprezentanty Bílého domu a Sněmovny reprezentantů.

Reprezentani EU se svými protějšky jednali o rozšíření bezvízového styku pro ostatní členské státy EU do tzv. Visa Waiver Programme - a hlavně o jeho plnou reciprocitu.

V otázce budoucnosti transatlantických vztahů v oblasti justice, práva a bezpečnosti zástupci EU konstatovali, že nástup nové administrativy v USA je příležitostí pro zamyšlení, příležitostí pro nový vztah se starými přáteli. I v dalších oblastech by mohla být spolupráce prohloubena, popřípadě rozšířena. V budoucnu bude ve vztazích s USA nadále na pořadu dne např. ochrana dat, Visa Waiver Program a dosažení plné vízové reciprocity, boj proti terorismu, kyberkriminalita, justiční spolupráce a boj proti nelegálnímu obsahu na Internetu. Rovněž bude pokračovat dialog o spolupráci s USA v oblasti ochrany dětí.

Součástí jednání EU – USA byla také justiční a policejní spolupráce v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Specifiku zde hraje počítačová kriminalita, ke které ministr Ivan Langer uvedl: „Ochrana dětí a boj proti nedovolenému obsahu na internetu je jednou z našich priorit. Chceme přispět ke zlepšení mezinárodní ochrany dětí, zvláště v oblasti boje proti dětské pornografii“ . Ivan Langer pak dodal, že své americké partnery informovali o problematice v boji proti zneužívání Internetu k propagaci (rekrutování) extremismu a terorismu, ke které hodláme upořádat expertní seminář EU-US. Unie se pak podle Ivana Langera chce zaměřit na sdílení zkušeností, sdílení výzkumů, know-how a praktickou spolupráci. Předsednictví zmínilo i připravované dubnové ministerské setkání k tématu „Safer Internet“ ve vztahu k ochraně dětí. 

K otázkám vezení v Guantanámu se ministr Langer vyjádřil tak, že jde zatím o pracovní informativní schůzky. „Naše role jako předsednické země je vyjednat možný celoevropský přístup. Je v kompetenci každého členského státu se rozhodnout, zda někoho z Guantánama přijme nebo ne,“ řekl ministr vnitra. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán bude testovat rakety, nebude se ptát USA na svolení, vzkazuje…

22.05.2017 18:20 Teherán – Nebudeme se Američanů ptát na svolení a budeme pokračovat v testech balistických raket,…

Rasista ubodal v kampusu Marylandské univerzity černošského studenta,…

22.05.2017 16:55 Baltimore - Bělošský mladík Sean Urbanski (22), údajně rasista, se podezřelý z vraždy černošského…

Takové pokrytectví tu ještě nebylo. Trump v Rijádu popřel sám sebe,…

22.05.2017 15:25 Aktualizováno Rijád - Ještě loni označoval americký prezident Donald Trump Saúdskou Arábii za původce…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 13:38 Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama