Američané načrtli novou protiraketovou obranu, bez radaru v Brdech

Washington - Barack Obama smetl ze stolu plán na americký radar v Brdech, jeden z největších projektů vlády jeho předchůdce George Bushe. Prezident ve čtvrtek oznámil, že jeho vláda přepracovala strategii protiraketové obrany.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

protiraketový systém Aegis

Není v ní místo nejen pro radarovou základnu v Brdech, ale ani pro základny s protiraketami v Polsku.

S nimi počítal plán, který Bushův kabinet schválil před dvěma lety.

"Postavíme účinnější, mobilní štít proti raketám, který lépe odpoví na hrozby jednadvacátého století," oznámil prezident Obama.

Šéf Pentagonu Robert Gates informoval, že štít bude umístěný na lodích - budou na nich protirakety i malé radary.

Američané tento systém již mají. Nazvali jej Aegis a zkoušejí ho v Tichomoří.

Aegis vyvíjí a vyrábí firma Lockheed Martin.

Americké křižníky s protiraketami a radary by patrně pluly ve Středozemním moři a v severním Atlantiku.

"Nejprve rozmístíme lodě Aegis s protiraketami SM-3. Od roku 2015 bychom pak mohli rozmístit SM-3 také na zemi," oznámil Gates.

Potom podle něj může americká vláda vyjednávat s Evropany, mimo jiné s Čechy a Poláky o tom, zda by některé protirakety přijali na svém území. Tyto zbraně by však byly rozmístěny v terénu patrně až v době ohrožení. Na místo by je přepravily dopravní letouny.

Plán George Bushe, podle kterého měla být ve střední Evropě vybudována východní výspa protiraketové obrany před střelami z Íránu, dal Obama letos na jaře přezkoumat. Ve čtvrtek oznámil, že má lepší řešení.

Pentagon za jeden z důvodů pro změnu v protiraketové obraně označil to, že Aegis ochrání před íránskými střelami také americké spojence z jižní Evropy. To by obrana založená na radaru v Brdech a protiraketách v Polsku neumožnila.

Za přehodnocením amerických plánů stojí podle něj také to, že íránský vývoj raket dlouhého doletu není tak rychlý, jak americká špionáž předpokládala. A také to, že systém Aegis je levnější než původní projekt.

Američtí republikáni však Obamu obviňují, že ustoupil Rusku, které proti základnám protiraketové obrany v Česku a Polsku vehementně protestovalo. Tvrdilo, že radar bude z Brd sledovat jejich území.

Rusové změnu plánu přivítali.

V Česku ji kritizovala ODS, zato sociální demokraté a komunisté Obamu pochválili. Stejně jako generální tajemník NATO Anders Rasmussen.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pod nohama Američanů leží obří supervulkán. A vědci si uvědomují, že je…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Washington - Yellowstonský národní park patří mezi nejkrásnější místa na světě. Je známý zejména…

Čelí americké námořnictvo obřímu kyberútoku? Srážky lodí USS McCain a USS…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Námořnictvo Spojených států se potýká s obrovským problémem. Za poslední tři měsíce došlo ke dvěma…

Sporné sochy konfederačních generálů v Charlottesvillu byly zahaleny do…

23.08.2017 21:04 Washington - Zaměstnanci města Charlottesville zahalili dnes sochy dvou konfederačních generálů do…

Kushner zavítal do Egypta, Káhira kritizovala zmrazení americké pomoci

23.08.2017 20:56 Aktualizováno Káhira - Egypt během dnešní návštěvy zetě amerického prezidenta Jareda Kushnera kritizoval zmrazení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama