Nový protiraketový systém by mohl mít v ČR velitelství

Ministryně zahraničí USA podle The Washington Post řekla, že náhrada zrušeného protiraketového systému administrativy George Bushe by mohla mít velitelství na území ČR. Podle stejného zdroje již byla zahájena jednání.

Přidejte svůj názor

Nový projekt protiraketové obrany by tak měl zůstat v zemích původního protiraketového deštníku, přičemž v ČR by bylo velitelství a v Polsku protirakety. České úřady zatím jednání nepotvrdily.

Za necelé dva týdny, 20. října přijede do Prahy americký viceprezident Joe Biden a dá se očekávat, že budoucnost deštníku bude jedním z hlavních témat jednání.

Obamova administrativa nedávno zrušila projekt protiraketové ochrany v ČR a Polsku, přičemž u nás měl stát radar plánované obrany a v Polsku silo protiraket. Analýza prý ukázala, že Írán, který je zdrojem obav v regionu, ještě není dostatečně daleko s přípravou raket dlouhého doletu. Nový systém se tak zaměří na rakety středního a krátkého doletu.

Írán je schopen svým raketovým arzenálem, především raketami typu Šahab-3 schopen zasáhnout i území EU, konkrétně části Řecka, Bulharska a Rumunska.

Budoucí protiraketové zařízení již nebude projektem USA, ale celé severoatlantické aliance.

Témata: Radar
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama