Svět slaví Den Země

New York - Po celém světě se v neděli slaví Mezinárodní den Země. Je to nejrozsáhlejší kampaň zaměřená na ochranu životního prostředí.

Diskuse: 0

Svět slaví Den Země - anotační foto
reklama

Den Země se poprvé konal ve Spojených státech amerických v roce 1970. Studenti tehdy žádali zvýšení energetické účinnosti, širší využití obnovitelných zdrojů energie, recyklování materiálů a odpadů či omezení používání chemikálií, které ničí ozónovou vrstvu.
 
Od roku 1990 se tento den slaví mezinárodně. Spojené národy v roce 2009 prohlásily 22. duben Mezinárodním dnem matky Země. Tento den stal symbolem úklidu přírody a aktivit, jejichž cílem je zlepšit stav životního prostředí. Nyní si Den Země připomínají miliardy lidí ve 175 zemích.

Letošní Den Země a aktivity s ním spojené požadují obnovitelnou energii pro všechny a udržitelnou budoucnost pro planetu.

Ekologická hnutí i jednotlivci na celém světě připomínají Den Země různými způsoby. Konají se přednášky o významu recyklace, snižování znečišťování a organickém zemědělství.

Portál časopisu National Geographic upozorňuje na problém mizejících deštných pralesů. Jednou z aktivit, které se dobrovolníci v Den Země věnují, je vysazování nových stromů.

Washington D. C. slaví Den Země celý víkend. Ve městě vznikla "ekovesnička", která návštěvníkům nabízi interaktivní výstavu, kde se mohou například dozvědět, jak vzniká energie z obnovitelných zdrojů obnovitelných. Na provozu ekovesničky se podílí NASA, OSN a další organizace.

Ve Washingtonu se také konají dobročinné koncerty, kde vystoupí například rockeři Cheap Trick a Kicking Daisies.
 
Svou premiéru bude mít také film One Day on Earth (Jeden den na zemi), který bude promítán ve více než 80 zemích světa. Film vznikl ze záběrů dobrovolníků, kteří natočili jeden den ve svém životě, a to konkrétně 10. říjen 2010. Tvůrci ojedinělého snímku Kyle Ruddick a Brandon Litman museli zpracovat přes 3000 hodin filmového materiálu. Snímek vznikl s podporou OSN.

reklama
Klíčová slova: den země

Diskuse

Svět slaví Den Země

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Hlavní zprávy

Sobotka chce s kolegy z V4 mluvit o uprchlické krizi

03.09.2015 20:59 Praha – Summit visegrádské čtyřky (V4), který se bude konat v pátek v Praze, by podle premiéra Bohuslava...

Španělé zadrželi pašeráka. Ukrýval se mezi uprchlíky - anotační foto

Španělé zadrželi pašeráka. Ukrýval se mezi uprchlíky

03.09.2015 20:44 Madrid – Muže, který je podezřelý z organizace pašeráckých plaveb zadržela španělská policie. Senegalec v...

Zástupci V4 by v Praze měli mluvit i o mimořádném summitu k migraci

03.09.2015 20:19 Brusel – V pátek se v Praze sejdou zástupci zemí visegrádské skupiny. Měli by mimo jiné mluvit i o možnosti...

Unikátní operace zachránila muži ruku: Lékaři mu ji přišili k břichu - anotační foto

Unikátní operace zachránila muži ruku: Lékaři mu ji přišili k břichu

03.09.2015 20:11 Houston - K neobvyklému zákroku přistoupili lékaři v americkém Houstonu. Jedinou možností, jak zachránit muži...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 22167 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama