Svět slaví Den Země

New York - Po celém světě se v neděli slaví Mezinárodní den Země. Je to nejrozsáhlejší kampaň zaměřená na ochranu životního prostředí.

Diskuse: 0

Svět slaví Den Země - anotační foto
reklama

Den Země se poprvé konal ve Spojených státech amerických v roce 1970. Studenti tehdy žádali zvýšení energetické účinnosti, širší využití obnovitelných zdrojů energie, recyklování materiálů a odpadů či omezení používání chemikálií, které ničí ozónovou vrstvu.
 
Od roku 1990 se tento den slaví mezinárodně. Spojené národy v roce 2009 prohlásily 22. duben Mezinárodním dnem matky Země. Tento den stal symbolem úklidu přírody a aktivit, jejichž cílem je zlepšit stav životního prostředí. Nyní si Den Země připomínají miliardy lidí ve 175 zemích.

Letošní Den Země a aktivity s ním spojené požadují obnovitelnou energii pro všechny a udržitelnou budoucnost pro planetu.

Ekologická hnutí i jednotlivci na celém světě připomínají Den Země různými způsoby. Konají se přednášky o významu recyklace, snižování znečišťování a organickém zemědělství.

Portál časopisu National Geographic upozorňuje na problém mizejících deštných pralesů. Jednou z aktivit, které se dobrovolníci v Den Země věnují, je vysazování nových stromů.

Washington D. C. slaví Den Země celý víkend. Ve městě vznikla "ekovesnička", která návštěvníkům nabízi interaktivní výstavu, kde se mohou například dozvědět, jak vzniká energie z obnovitelných zdrojů obnovitelných. Na provozu ekovesničky se podílí NASA, OSN a další organizace.

Ve Washingtonu se také konají dobročinné koncerty, kde vystoupí například rockeři Cheap Trick a Kicking Daisies.
 
Svou premiéru bude mít také film One Day on Earth (Jeden den na zemi), který bude promítán ve více než 80 zemích světa. Film vznikl ze záběrů dobrovolníků, kteří natočili jeden den ve svém životě, a to konkrétně 10. říjen 2010. Tvůrci ojedinělého snímku Kyle Ruddick a Brandon Litman museli zpracovat přes 3000 hodin filmového materiálu. Snímek vznikl s podporou OSN.

reklama
Klíčová slova: den země

Diskuse

Svět slaví Den Země

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Hlavní zprávy

Čína se chystá na "hvězdné války". Vytvoří speciální vojenské jednotky - anotační foto

Čína se chystá na "hvězdné války". Vytvoří speciální vojenské...

16.04.2014 09:51 Peking - Čínská armáda plánuje posílit své bojové kapacity. Ty budou zahrnovat i vytvoření zcela nových typů...

Pátrání po letu MH370 pokračuje. V akci je opět speciální ponorka - anotační foto

Pátrání po letu MH370 pokračuje. V akci je opět speciální ponorka

16.04.2014 09:35 Perth - V Indickém oceánu pokračuje pátrání po troskách ztraceného Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines....

Asadova vojska prý páchají rozsáhlá zvěrstva. OSN získala nové důkazy

16.04.2014 09:23 New York - Rada bezpečnosti OSN obdržela nové fotografie, které mají prokazovat mučení syrských vězňů ze...

Putin: Ukrajina je na pokraji občanské války

16.04.2014 09:11 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Ukrajina se nachází "na pokraji občanské...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 23288 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama