Svět slaví Den Země

New York - Po celém světě se v neděli slaví Mezinárodní den Země. Je to nejrozsáhlejší kampaň zaměřená na ochranu životního prostředí.

Diskuse: 0

Svět slaví Den Země - anotační foto
reklama

Den Země se poprvé konal ve Spojených státech amerických v roce 1970. Studenti tehdy žádali zvýšení energetické účinnosti, širší využití obnovitelných zdrojů energie, recyklování materiálů a odpadů či omezení používání chemikálií, které ničí ozónovou vrstvu.
 
Od roku 1990 se tento den slaví mezinárodně. Spojené národy v roce 2009 prohlásily 22. duben Mezinárodním dnem matky Země. Tento den stal symbolem úklidu přírody a aktivit, jejichž cílem je zlepšit stav životního prostředí. Nyní si Den Země připomínají miliardy lidí ve 175 zemích.

Letošní Den Země a aktivity s ním spojené požadují obnovitelnou energii pro všechny a udržitelnou budoucnost pro planetu.

Ekologická hnutí i jednotlivci na celém světě připomínají Den Země různými způsoby. Konají se přednášky o významu recyklace, snižování znečišťování a organickém zemědělství.

Portál časopisu National Geographic upozorňuje na problém mizejících deštných pralesů. Jednou z aktivit, které se dobrovolníci v Den Země věnují, je vysazování nových stromů.

Washington D. C. slaví Den Země celý víkend. Ve městě vznikla "ekovesnička", která návštěvníkům nabízi interaktivní výstavu, kde se mohou například dozvědět, jak vzniká energie z obnovitelných zdrojů obnovitelných. Na provozu ekovesničky se podílí NASA, OSN a další organizace.

Ve Washingtonu se také konají dobročinné koncerty, kde vystoupí například rockeři Cheap Trick a Kicking Daisies.
 
Svou premiéru bude mít také film One Day on Earth (Jeden den na zemi), který bude promítán ve více než 80 zemích světa. Film vznikl ze záběrů dobrovolníků, kteří natočili jeden den ve svém životě, a to konkrétně 10. říjen 2010. Tvůrci ojedinělého snímku Kyle Ruddick a Brandon Litman museli zpracovat přes 3000 hodin filmového materiálu. Snímek vznikl s podporou OSN.

reklama
Klíčová slova: den země

Diskuse

Svět slaví Den Země

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Hlavní zprávy

Co se děje v Putinově hlavě? Novinář přináší překvapivou odpověď - anotační foto

Co se děje v Putinově hlavě? Novinář přináší překvapivou odpověď

23.11.2014 11:34 "První mráz letošní zimy již pokryl impozantní město Petrohrad tenkou vrstvou ledu. Vzduch venku je...

Putinova vláda je u konce? Další kandidaturu možná odmítne - anotační foto

Putinova vláda je u konce? Další kandidaturu možná odmítne

23.11.2014 11:21 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nehodlá být doživotním prezidentem. Jeho mandát je totiž vymezen...

Co rozpláče dvoumetrového vojáka? Zranění z boje to není +VIDEO

23.11.2014 11:19 Maryland/Kábul - Po internetu koluje další video, které zachycuje dojemný okamžik setkání vojáka se svou...

Ve Francii hlídají a vyučují děti zahraniční studenti  - anotační foto

Ve Francii hlídají a vyučují děti zahraniční studenti

23.11.2014 10:59 Paříž - Ve Francii se rozmáhá nový trend. Léna byla nešťastná, že ve škole o přestávce nerozuměla svým...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo rozdal lidem protizemanovské "červené karty"?

Hlasovalo 2448 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama