Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

New York - Prototyp raketoplánu Enterprise v pátek na zádech boeingu přeletěl z Washingtonu do New Yorku, kde bude vystaven v muzeu. Informuje o tom televize CNN.

Diskuse: 0

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí - anotační foto
reklama

Upravený Boeing 747 Jumbo Jet s raketoplánem přeletěl za jasného počasí v nízké výšce nad sochou Svobody a nad řekou Hudson. Byl dobře viditelný jak z newyorského ostrova Manhattanu, tak z New Jersey.

Jeho přílet sledovaly stovky tisíc lidí.

Enterprise, sestrojený v roce 1976, byl pouhým prototypem. Létal jen v ovzduší, neměl tepelný štít. Byl učen ke zkouškám.

Z Kennedyho letiště, na kterém přistál, ho přepraví speciální tahač do přístavu na Hudsonu. Odtud ho přemístí na vyřazenou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum.

Enterprise dostal název podle vesmírné lodi ze seriálu Star Trek. Mezi těmi, kde jej v New Yorku přivítal, byl herec Leonard Nimoy, který v seriálu vytvořil postavu Spocka, napůl Vulkánce, napůl člověka a jednoho z nejlepších důstojníků Hvězdné flotily.

Éra raketoplánů se uzavřela loni v červenci, kdy letěl posledních z nich - Atlantis.

Raketoplány jako první vesmírná plavidla umožňovaly opakované použití. Startovaly jako raketa (z rampy s přídavnou nádrží kolmo k zemskému povrchu) a přistávaly jako kluzák na ranveji. Zatím nebudou mít následovníky. Pouze jejich menší bezpilotní verzi bude používat Pentagon - patrně ke špionáži.

Raketoplán Discovery je od dubna vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Virginii. Endeavour odletí na podzim do kalifornského Vědeckého centra a Atlantis vystaví v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

Raketoplány Challenger a Columbia ztroskotaly v letech 1998 a 2003. Challenger vybuchl při startu, Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Při každé z těchto havárií přišlo o život všech sedm astronautů na palubě.

reklama
Klíčová slova: USA raketoplán

Diskuse

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Ženy ve spárech IS? Jako nejhorší hororový film, popisuje odbornice - anotační foto

Ženy ve spárech IS? Jako nejhorší hororový film, popisuje odbornice

26.04.2015 11:40 Aktualizováno Damašek/Praha - Podle expertky na Blízký východ Lamis Khalilové Bartůškové je situace žen v Islámském státě...

Neuvěřitelné: Sestry přežily ztracené v závějích dva týdny - anotační foto

Neuvěřitelné: Sestry přežily ztracené v závějích dva týdny

26.04.2015 11:16 Chicago - Když sestry Leslie (52) a Lee (56) vyrazily krátce po Velikonocích na návštěvu příbuzných v...

Ruští hackeři se nabourali do e-mailů Obamy, Bílý dům skandál tutlá  - anotační foto

Ruští hackeři se nabourali do e-mailů Obamy, Bílý dům skandál tutlá

26.04.2015 10:46 Washington - Loňský hackerský útok na Bílý dům má patrně daleko závažnější dopady, než doposud oficiální...

Nepál v troskách: Přes 2000 mrtvých, udeřilo další zemětřesení

26.04.2015 10:41 Aktualizováno Káthmándu - Ničivé zemětřesení, která včera udeřilo v Nepálu, ale byla znatelné i v Indii, Tibetu a...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 12683 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama