Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

New York - Prototyp raketoplánu Enterprise v pátek na zádech boeingu přeletěl z Washingtonu do New Yorku, kde bude vystaven v muzeu. Informuje o tom televize CNN.

Diskuse: 0

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí - anotační foto
reklama

Upravený Boeing 747 Jumbo Jet s raketoplánem přeletěl za jasného počasí v nízké výšce nad sochou Svobody a nad řekou Hudson. Byl dobře viditelný jak z newyorského ostrova Manhattanu, tak z New Jersey.

Jeho přílet sledovaly stovky tisíc lidí.

Enterprise, sestrojený v roce 1976, byl pouhým prototypem. Létal jen v ovzduší, neměl tepelný štít. Byl učen ke zkouškám.

Z Kennedyho letiště, na kterém přistál, ho přepraví speciální tahač do přístavu na Hudsonu. Odtud ho přemístí na vyřazenou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum.

Enterprise dostal název podle vesmírné lodi ze seriálu Star Trek. Mezi těmi, kde jej v New Yorku přivítal, byl herec Leonard Nimoy, který v seriálu vytvořil postavu Spocka, napůl Vulkánce, napůl člověka a jednoho z nejlepších důstojníků Hvězdné flotily.

Éra raketoplánů se uzavřela loni v červenci, kdy letěl posledních z nich - Atlantis.

Raketoplány jako první vesmírná plavidla umožňovaly opakované použití. Startovaly jako raketa (z rampy s přídavnou nádrží kolmo k zemskému povrchu) a přistávaly jako kluzák na ranveji. Zatím nebudou mít následovníky. Pouze jejich menší bezpilotní verzi bude používat Pentagon - patrně ke špionáži.

Raketoplán Discovery je od dubna vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Virginii. Endeavour odletí na podzim do kalifornského Vědeckého centra a Atlantis vystaví v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

Raketoplány Challenger a Columbia ztroskotaly v letech 1998 a 2003. Challenger vybuchl při startu, Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Při každé z těchto havárií přišlo o život všech sedm astronautů na palubě.

reklama
Klíčová slova: USA raketoplán

Diskuse

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Rusko číhá a bojí se smrtelné hrozby, tvrdí polský expert. Česku dal za uši

29.05.2015 19:21 Aktualizováno Praha/Varšava/Moskva - Přední polský odborník na východní Evropu Marek Menkiszak dnes v Praze uvedl, že...

Unikátní záchrana: Stovka Londýňanů vysvobodila cyklistu +VIDEO

29.05.2015 18:46 Londýn - Asi sto lidí se sběhlo v Londýně na pomoc jezdci na jednokolce, kterého pod sebou po nehodě uvěznil...

Do boje proti Islámskému státu se zapojil hollywoodský herec  - anotační foto

Do boje proti Islámskému státu se zapojil hollywoodský herec

29.05.2015 18:30 Damašek/Londýn - Britský herec Michael Enright, který si v minulosti v Hollywoodu zahrál například po boku...

Pátrání po letu MH370 je diletantské? Kritika sílí

29.05.2015 17:43 Aktualizováno Canberra - Pátrání po ztraceném letu MH370 je doposud nejnákladnější operací v dějinách letectví. V...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6683 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama