Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

New York - Prototyp raketoplánu Enterprise v pátek na zádech boeingu přeletěl z Washingtonu do New Yorku, kde bude vystaven v muzeu. Informuje o tom televize CNN.

Diskuse: 0

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí - anotační foto
reklama

Upravený Boeing 747 Jumbo Jet s raketoplánem přeletěl za jasného počasí v nízké výšce nad sochou Svobody a nad řekou Hudson. Byl dobře viditelný jak z newyorského ostrova Manhattanu, tak z New Jersey.

Jeho přílet sledovaly stovky tisíc lidí.

Enterprise, sestrojený v roce 1976, byl pouhým prototypem. Létal jen v ovzduší, neměl tepelný štít. Byl učen ke zkouškám.

Z Kennedyho letiště, na kterém přistál, ho přepraví speciální tahač do přístavu na Hudsonu. Odtud ho přemístí na vyřazenou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum.

Enterprise dostal název podle vesmírné lodi ze seriálu Star Trek. Mezi těmi, kde jej v New Yorku přivítal, byl herec Leonard Nimoy, který v seriálu vytvořil postavu Spocka, napůl Vulkánce, napůl člověka a jednoho z nejlepších důstojníků Hvězdné flotily.

Éra raketoplánů se uzavřela loni v červenci, kdy letěl posledních z nich - Atlantis.

Raketoplány jako první vesmírná plavidla umožňovaly opakované použití. Startovaly jako raketa (z rampy s přídavnou nádrží kolmo k zemskému povrchu) a přistávaly jako kluzák na ranveji. Zatím nebudou mít následovníky. Pouze jejich menší bezpilotní verzi bude používat Pentagon - patrně ke špionáži.

Raketoplán Discovery je od dubna vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Virginii. Endeavour odletí na podzim do kalifornského Vědeckého centra a Atlantis vystaví v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

Raketoplány Challenger a Columbia ztroskotaly v letech 1998 a 2003. Challenger vybuchl při startu, Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Při každé z těchto havárií přišlo o život všech sedm astronautů na palubě.

reklama
Klíčová slova: USA raketoplán

Diskuse

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Čína potrestala téměř 200 lidí, šířili fámy a paniku po internetu - anotační foto

Čína potrestala téměř 200 lidí, šířili fámy a paniku po internetu

31.08.2015 08:34 Peking - Čínské úřady zasáhly proti 197 lidem, kteří měli po internetu šířit fámy o propadu na burze, o...

V Thajsku nalezen materiál na výrobu bomby, vydány další dva zatykače - anotační foto

V Thajsku nalezen materiál na výrobu bomby, vydány další dva zatykače

31.08.2015 08:21 Bangkok - V Thajsku pokračuje vyšetřování atentátu na chrám v metropoli Bangkoku, při němž 17. srpna zemřelo...

Islámský stát popravil za měsíc téměř sto lidí. Včetně vlastních bojovníků

31.08.2015 03:41 Aktualizováno Damašek/Londýn - Téměř sto lidí popravili za uplynulý měsíc na území Sýrie radikálové z organizace Islámský...

“Sieg Heil!“ Tříletá islamistka vyzvala k podřezávání Rusů +VIDEO

31.08.2015 03:39 Aktualizováno Kyjev - Značnou vlnu pobouření vyvolalo video asi tříleté heilující Ukrajinky. Během svého výstupu děvčátko...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 20124 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama