Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

New York - Prototyp raketoplánu Enterprise v pátek na zádech boeingu přeletěl z Washingtonu do New Yorku, kde bude vystaven v muzeu. Informuje o tom televize CNN.

Diskuse: 0

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí - anotační foto
reklama

Upravený Boeing 747 Jumbo Jet s raketoplánem přeletěl za jasného počasí v nízké výšce nad sochou Svobody a nad řekou Hudson. Byl dobře viditelný jak z newyorského ostrova Manhattanu, tak z New Jersey.

Jeho přílet sledovaly stovky tisíc lidí.

Enterprise, sestrojený v roce 1976, byl pouhým prototypem. Létal jen v ovzduší, neměl tepelný štít. Byl učen ke zkouškám.

Z Kennedyho letiště, na kterém přistál, ho přepraví speciální tahač do přístavu na Hudsonu. Odtud ho přemístí na vyřazenou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum.

Enterprise dostal název podle vesmírné lodi ze seriálu Star Trek. Mezi těmi, kde jej v New Yorku přivítal, byl herec Leonard Nimoy, který v seriálu vytvořil postavu Spocka, napůl Vulkánce, napůl člověka a jednoho z nejlepších důstojníků Hvězdné flotily.

Éra raketoplánů se uzavřela loni v červenci, kdy letěl posledních z nich - Atlantis.

Raketoplány jako první vesmírná plavidla umožňovaly opakované použití. Startovaly jako raketa (z rampy s přídavnou nádrží kolmo k zemskému povrchu) a přistávaly jako kluzák na ranveji. Zatím nebudou mít následovníky. Pouze jejich menší bezpilotní verzi bude používat Pentagon - patrně ke špionáži.

Raketoplán Discovery je od dubna vystaven v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Virginii. Endeavour odletí na podzim do kalifornského Vědeckého centra a Atlantis vystaví v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

Raketoplány Challenger a Columbia ztroskotaly v letech 1998 a 2003. Challenger vybuchl při startu, Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Při každé z těchto havárií přišlo o život všech sedm astronautů na palubě.

reklama
Klíčová slova: USA raketoplán

Diskuse

Raketoplán Enterprise přiletěl do New Yorku, přílet sledovaly stovky tisíc lidí

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Spor o smrtící injekci: Popravte vraha, rozhodl Nejvyšší soud USA

23.07.2014 08:42 Tuscon (USA) - Nejvyšší soud Spojených států v úterý umožnil státu Arizona vykonání popravy Josepha Rudolpha...

Panika v Číně: Šíří se mor, třicetitisícové město je v karanténě - anotační foto

Panika v Číně: Šíří se mor, třicetitisícové město je v karanténě

23.07.2014 08:38 Peking - Čína uzavřela město s 30.000 obyvateli a umístila 151 lidí do karantény poté, co tu minulý týden...

Izrael dál bombarduje Gazu, aerolinky ruší lety do Tel Avivu  - anotační foto

Izrael dál bombarduje Gazu, aerolinky ruší lety do Tel Avivu

23.07.2014 08:34 Jeruzalém - Izraelská armáda v noci na dnešek bombardovala 20 cílů v palestinském Pásmu Gazy. Zahynulo podle...

Sestřelili let MH17 opilí vojáci? Prý to zachytily satelity

23.07.2014 08:06 Kyjev - Stále není jasné, kdo a proč sestřelil malajsijský boeing nad Ukrajinou. Teď se po sociálních sítích...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 3383 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama