Pomohli jsme dopadnout bin Ládina, tvrdí Pákistánci

Washington - Pákistánská tajná služba tvrdí, že si zasluhuje uznání za pomoc při dopadení Usámy bin Ládina. Informuje o tom v sobotu webový portál listu Washington Post.

Diskuse: 0

Pomohli jsme dopadnout bin Ládina, tvrdí Pákistánci - anotační foto
reklama

Pákistánci údajně americkým vojákům pomohli odhalit úkryt hledaného teroristy. "Ta hlavní informace ve skutečnosti pocházela od nás," prohlásil nejmenovaný člen pákistánské rozvědky.

Američané bin Ládina dopadli 2. května loňského roku. Jeho sídlo leželo v Abotabádu, městě vzdáleném pouhých 100 kilometrů od pákistánské metropole Islámábádu. Padla proto obvinění, že pákistánská vláda o teroristovi věděla.

Vztahy USA a Pákistánu po zásahu výrazně ochladly. Mnoho Pákistánců popisuje operaci jako narušení suverenity svého státu a projev arogance Američanů.

Islámábád dosud tvrdil, že o místě pobytu bin Ládina neměl ani tušení. Dva členové pákistánské tajné služby ale pod podmínkou anonymity vypověděli, že předali americkým špiónům telefonní číslo na jiného člena Al-Káidy, které je k bin Ládinovi nakonec zavedlo.

Informaci o čísle zaznamenaném v Abotabádu Pákistánci Američanům poskytli už v listopadu 2010. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) ale Pákistán neinformovala o svém dalším postupu. "Je to příběh extrémní nedůvěry a zrady," uvedl člen pákistánské tajné služby.

Američtí agenti novou verzi událostí popírají. "Věděli, komu to číslo patřilo. Ale potom naše spolupráce skončila," prohlásil člen CIA. "O tom čísle jsme věděli, ale ne proto, že by nám to řekli Pákistánci."

Rok po zabití bin Ládina se americká operace znovu dostává do popředí zájmu a je jedním z témat volební kampaně Baracka Obamy. Prezident, který bude v listopadu usilovat o znovuzvolení, poskytl k výročí zásahu mimořádný rozhovor v tzv. Situation Room - bezpečnostním ústředí Bílého domu, odkud americká elita sledovala dopadení bin Ládina v přímém přenosu. Televizní stanice NBC News interview odvysílá 2. května.

reklama
Klíčová slova: Pákistán bin Ládin, Usáma

Diskuse

Pomohli jsme dopadnout bin Ládina, tvrdí Pákistánci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Počet uprchlíků snažících se dostat do Eurotunelu klesl - anotační foto

Počet uprchlíků snažících se dostat do Eurotunelu klesl

01.08.2015 18:02 Aktualizováno Calais – I dnes v noci se do Eurotunelu spojující Francii a Anglii pokusili vniknout uprchlíci. Oproti...

V Japonsku a USA nelze říkat pravdu, tvrdí novinář a žádá o ruské občantsví - anotační foto

V Japonsku a USA nelze říkat pravdu, tvrdí novinář a žádá o ruské občantsví

01.08.2015 17:56 Moskva – V tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo už dva měsíce žije japonský novinář, který se...

Dívky napálily islamisty, vytáhly z nich pořádný balík

01.08.2015 17:52 Aktualizováno Groznyj - Opravdu husarský kousek se podařil trojici mladých žen z Čečenska, které objevily hodně originální...

100.000 uprchlíků. Tolik jich dorazilo letos do Maďarska

01.08.2015 17:51 Aktualizováno Budapešť – S náporem uprchlíků se nepotýká jen jih Evropy, problémy mají i hraniční země na východě Evropské...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 8010 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama