Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Tunisko pochodovalo proti terorismu, 9 mrtvých při armádní razii - anotační foto

Tunisko pochodovalo proti terorismu, 9 mrtvých při armádní razii

29.03.2015 15:33 Aktualizováno Tunis - Tuniské bezpečnostní složky pokračují v zátahu na islamisty. Včera pozdě večer bylo v centrální části...

Záhada: Co se honilo Lubitzovi hlavou? Experti vysvětlují nevysvětlitelné

29.03.2015 15:13 Aktualizováno Londýn - Ačkoli vyšetřování tragédie letu 4U2595 ještě neskončilo, jako pravděpodobný důvod zřícení stroje se...

Krize v Jemenu: Stíhačky likvidují rampy pro rakety Scud, USA v obtížné pozici

29.03.2015 14:55 Aktualizováno Saná/Rijád - Koaliční nálety v čele s Saúdskou Arábií v Jemenu neutichají, ba naopak. Stíhačky se zaměřily na...

Překvapení na ultrazvuku: Tak toto budoucí rodiče nečekali +VIDEO - anotační foto

Překvapení na ultrazvuku: Tak toto budoucí rodiče nečekali +VIDEO

29.03.2015 14:36 Aktualizováno Londýn - Neuvěřitelný okamžik se naskytl rodičům a lékaři při ultrazvuku. Na monitoru uviděli, jak teprve...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Půjdete se podívat, jak Českem projíždí americká armáda?

Hlasovalo 8366 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama