Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

AfD se bouří: Vyzývá k zákazu mešit a burek - anotační foto

AfD se bouří: Vyzývá k zákazu mešit a burek

01.05.2016 16:47 Stuttgart - Delegáti strany Alternativa pro Německo (AfD) dnes schválili programové prohlášení. Tvrdí v něm,...

Klidný svátek práce? Ani náhodou, svět slaví demonstracemi

01.05.2016 16:02 Ankara/Moskva/Paříž – Ačkoliv si svátek 1. máje spojujeme s oslavami, na mnoha místech ve světě se tento den,...

Polští celníci zastavili na hranicích kolonu Nočních vlků

01.05.2016 16:01 Aktualizováno Varšava/Minsk - Polští celníci dnes nepustili ruské motorkáře z klubu Noční vlci do země. Uvedla to agentura...

V Evropě je hodně rasistů, stěžují si uprchlíci. Syřana kvůli snaze zapadnout...

01.05.2016 15:59 Stockholm – Syrští uprchlíci se v Evropě setkávají s nepochopením, urážkami, dokonce i rasistickými útoky....

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 4636 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama