Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Putin chce skrýt vojáky na Ukrajině? Vydal nové nařízení

28.05.2015 16:59 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který nově upravuje informování o ztrátách v ruské...

Nový způsob boje s rakovinou? Nakazíme vás pohlavní chorobou, říkají lékaři - anotační foto

Nový způsob boje s rakovinou? Nakazíme vás pohlavní chorobou, říkají lékaři

28.05.2015 16:45 Aktualizováno Washington – Američtí odborníci zveřejnili překvapivou zprávu. Pacienti s rakovinou, jejichž buňky byly...

Bezdomovec ohromil internet: Našel v metru starý klavír a zahrál jako koncertní...

28.05.2015 16:44 Aktualizováno Newcastle - Skončit na dlažbě může každý. Tento muž podle všeho předchozí roky strávil cvičením hry na...

Co s muslimskými Rohingy? Bangladéš přišla s radikálním plánem

28.05.2015 16:44 Aktualizováno Dháka - Uprchlická krize, která se vyhrotila také v jihovýchodní Asii, vyvolává otázky, co bude dál s...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6396 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama