Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Na Izrael se valí kritika: Mezi oběťmi bojů v Gaze byli hlavně děti, ženy a...

28.01.2015 09:35 Jeruzalém - Organizace izraelských ochránců lidských práv Betselem tvrdí, že mezi oběťmi loňské války v Gaze...

Freedom House varuje: Demokracie a lidská práva jsou na ústupu - anotační foto

Freedom House varuje: Demokracie a lidská práva jsou na ústupu

28.01.2015 09:29 New York - Nevládní organizace Freedom House přišla s alarmujícím zjištěním. V roce 2014 se ve světě prudce...

Poprask: Manželka Obamy v Saúdské Arábie bez šátku a podávala ruku mužům - anotační foto

Poprask: Manželka Obamy v Saúdské Arábie bez šátku a podávala ruku mužům

28.01.2015 09:11 Rijád - Americký prezident Barack Obama včera s chotí Michelle přiletěl do Saúdské Arábie. Na tom by nebylo...

Přijede Kim Čong-un do Moskvy? Média spekulují, Kreml mlčí - anotační foto

Přijede Kim Čong-un do Moskvy? Média spekulují, Kreml mlčí

28.01.2015 09:03 Pchjongjang - Rusko bude v květnu pořádat velkolepé oslavy konce druhé světové války. Na ty je pozván je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 7009 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama