Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Nesrovnalosti ohledně pádu letadla? USA má prý výhodu

25.07.2014 10:56 Aktualizováno Praha - K zuřícímu konfliktu mezi Ukrajinou a proruskými separatisty na východě země se vyjádřil bývalý...

Vrak letadla Air Algérie nalezen na severu Mali, smetla ho bouře +VIDEO - anotační foto

Vrak letadla Air Algérie nalezen na severu Mali, smetla ho bouře +VIDEO

25.07.2014 10:52 Aktualizováno Paříž/Bamako - Na severu Mali se našly trosky letounu společnosti Air Algérie, který ve čtvrtek zmizel při...

V Doněcku a Luhansku zuřily noční boje, granát zpustošil obytnou čtvrť  - anotační foto

V Doněcku a Luhansku zuřily noční boje, granát zpustošil obytnou čtvrť

25.07.2014 10:45 Kyjev - Ve východoukrajinském Doněcku v noci pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou,...

Ukrajinská SBU prý odhalila ruské špióny v armádě - anotační foto

Ukrajinská SBU prý odhalila ruské špióny v armádě

25.07.2014 10:36 Praha - Ukrajinská tajná služba zadržela ruské špiony v armádě i ve struktuře ukrajinského ministerstva...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Kdo myslíte, že sestřelil malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem?

Hlasovalo 4413 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama