Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Malajsijský boeing sestřelili Ukrajinci nebo Američané, věří většina Rusů

28.07.2015 03:20 Aktualizováno Moskva - Už víc jak rok se hledá viník tragédie letu MH17, který se zřítil na Donbasu. Podle průzkumu...

Problém při šetření zkázy letu MH17: Rusko si postavilo hlavu

28.07.2015 02:41 Aktualizováno New York - Rusko dnes potvrdilo, že bude vetovat návrh na zřízení mezinárodního tribunálu, který by měl být...

Přeplněné uprchlické tábory? Pravda je úplně jiná, o nic méně hrozivá

28.07.2015 02:10 Aktualizováno Catania/Praha - Některé evropské agentury i neziskové organizace tvrdí, že uprchlické tábory v Itálii a Řecku...

Rakouská policie ve vlaku zadržela stovky ilegálních uprchlíků - anotační foto

Rakouská policie ve vlaku zadržela stovky ilegálních uprchlíků

27.07.2015 22:55 Vídeň - Rakouská policie v neděli na vídeňském hlavním nádraží zadržela v nočním vlaku z Budapešti do...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 6194 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama