Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Porošenko omilostnil ruského majora, byl vyměněn za ukrajinského "kyborga" - anotační foto

Porošenko omilostnil ruského majora, byl vyměněn za ukrajinského...

01.12.2015 15:34 Aktualizováno Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko udělil milost ruskému důstojníkovi Vladimiru Strakovovi, který...

Část letiště v Sofii je uzavřena, bulharská policie našla výbušné zařízení - anotační foto

Část letiště v Sofii je uzavřena, bulharská policie našla výbušné zařízení

01.12.2015 15:27 Aktualizováno Sofia - Bulharská policie dnes v zaparkované dodávce na letišti v Sofii nenalezla žádné výbušné zařízení, vůz...

Rusko uvalilo sankce na dovoz potravin do Turecka. A pak se ozval Kyjev

01.12.2015 15:26 Aktualizováno Kyjev/Ankara – Rusko kvůli sestřelení svého letounu na turecko-syrské hranici uvalilo na Ankaru sankce...

Rusko v Sýrii útočí chemickými zbraněmi, tvrdí svědci

01.12.2015 15:23 Aktualizováno Rakka/Damašek - Ruská armáda v Sýrii používá chemické zbraně v podobě bílého fosforu, který ze svých letadel...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 8795 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama