Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Roste pro šibenici. Hoch (8) s pistolí v ruce přepadl obchod - anotační foto

Roste pro šibenici. Hoch (8) s pistolí v ruce přepadl obchod

07.02.2016 17:59 Palm Beach - Zatímco většina dětí si v osmi letech při hraní vystačí se stavebnicemi, panenkami nebo autíčky,...

Iráčan ve Vídni znásilnil chlapce. Okamžitě ho musíme vyhostit, volá kandidát...

07.02.2016 17:43 Vídeň – Rakouská policie zveřejnila informace o znásilnění desetiletého chlapce v jednom z vídeňských bazénů....

Potvrzeno: Pod lavinou zahynulo pět Čechů, přeživší se brzy vrátí domů

07.02.2016 17:18 Aktualizováno Vídeň/Praha – Ministerstvo zahraničí oficiálně potvrdilo, že lyžaři, kteří zahynuli pod sněhem v Alpách, byli...

Volkswagen zřejmě nabídne zákazníkům v USA tučné odškodné - anotační foto

Volkswagen zřejmě nabídne zákazníkům v USA tučné odškodné

07.02.2016 16:55 Frankfurt nad Mohanem – Více než 600 tisíc amerických majitelů naftových aut s nadměrnými emisemi se zřejmě...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 3421 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama