Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

Washington - Deset procent dětí, tedy patnáct milionů ročně, se rodí předčasně. Vyplývá to ze zprávy, kterou OSN zveřejnila ve středu, informuje agentura AFP.

Diskuse: 0

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat! - anotační foto
reklama

Předčasný porod je největší zabiják novorozeňat. Kvůli němu ročně umírá 1,1 milionu dětí.

Studie stanovila hranici předčasnosti porodu těsně před konec 37. týdne těhotenství. Běžně se děti rodí ve 38. až 40. týdnu od početí.

Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí má jižní Asie – 13,3 procenta. Následuje subsaharská Afrika s 12,3 procenty. V rozvinutých zemích dosahuje tento ukazatel 8,6 procenta.

Zemí s nejvyšší – osmnáctiprocentní – mírou nedonošených dětí je jihoafrické Malawi, ve smutném žebříčku jej následují další africké země Kongo, Komorské ostrovy a Zimbabwe. Z lidnatých zemí je na osmém a devátém místě Pákistán a Indonésie.

Nejnižší – pětiprocentní – míra předčasných porodů je v Bělorusku.

Nejohroženější skupinou nedonošených dětí jsou ty, které se narodily před 28. týdnem v zaostalých zemích. Jen deset procent z nich přežije prvních několik dní svého života. Děti narozené ve stejném týdnu ve vyspělých zemích mají šanci na přežití opačnou – 90 procent.

Příčiny předčasných porodů nejsou přesně známé. Vědci zkoumají vliv genetických predispozic, vysokého krevního tlaku či cukrovky. Rizikovými faktory jsou také těhotenství náctiletých, rychlé další otěhotnění po porodu, podváha i nadváha nebo přílišné užívání alkoholu.

Studii pod záštitou OSN vypracovaly organizace March of Dimes, The Partnership for Maternal, Newborn & Child Health, Save the Children a Světová zdravotnická organizace (WHO).

reklama
Klíčová slova: USA děti

Diskuse

Ročně umírá víc jak milion novorozeňat!

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

V Moskvě byl zadržen ukrajinský poslanec, prý je to žhář z Oděsy

01.03.2015 21:17 Aktualizováno Moskva - Ruská policie dnes dnes na několik hodin zadržela v Moskvě ukrajinského poslance Oleksije...

Estonci zvolili nový parlament, proruská strana propadla

01.03.2015 20:54 Aktualizováno Tallinn - Estonci dnes vybrali nové poslance do parlamentu. Volby byly ostře sledovány, protože se konaly pod...

Tvrdá rána pro Západ v Sýrii: Skupina podporovaná USA utekla k islamistům

01.03.2015 20:39 Damašek - Špatná zpráva pro západní státy, které se snaží svrhnout režim Bašára Asada. Jedna z hlavních...

Maduro vyhlásil USA diplomatickou válku: Vrací se víza, Bush a Cheney na černé...

01.03.2015 20:29 Aktualizováno Caracas - Tažení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura proti údajným spiklencům pokračuje. USA se dle něj...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že nastane mír na Ukrajině?

Hlasovalo 4187 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama