Major ze základny Fort Hood zastřelil 12 lidí

Killeen - Americká armáda oznámila, že major Nidal Malik Hasan, který ve čtvrtek na americké vojenské základně Fort Hood v Texasu zastřelil 12 lidí a 31 dalších zranil, je naživu. Major Hasan byl při útoku několikrát postřelen, jeho stav je ale stabilizovaný, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

vojenská základna Fort Hood

Americká armáda po útoku uvedla, že zraněný střelec byl při svém činu zabit a byl jedním ze 12 mrtvých. Podle původních zpráv také neměl být jediným střelcem, ale útočníků mělo být několik. Armáda ale nyní oznámila, že útočníkem byl jen on sám

"Naše vyšetřování pokračuje, ale předběžné zprávy naznačují, že střílel sám," řekl na tiskové konferenci velitel základny, generálporučík Bob Cone. "Střelec není mrtvý, ale je ve vazbě ve stabilním stavu," dodal generálporučík Cone.

Podle velitele základny střílet major Hasan dvěma zbraněmi, jedna z nich byl poloautomat. "Nic nenaznačuje tomu, že by to byly armádní zbraně," dodal Cone.

Bezprostředně po incidentu byli zatčeni tři další vojáci podezřelí z účasti na střelbě, armáda je ale později z vazby propustila.

Podle amerických médií je majorovi Hasanovi 39 let a je psychiatrem, který měl být převelen do Iráku. Jeho bratranec pro televizi Fox News uvedl, že major Hasam, v Americe narozený muslim, se tomuto převelení bránil a do Iráku nechtěl.

Major Hasan se dal do americké armády naverbovat na střední škole. Sloužil v armádní nemocnici ve Washingtonu, kde se staral o ve válce zraněné vojáky. "Byl psychiatrem v nemocnici Waltera Reeda a pracoval s lidmi, kteří se vrátili (z války). Zkoušel jim s jejich traumaty pomoct," řekl Nader Hasan.

Podle něj bylo posledních pět let pro jeho bratrance převelení do Iráku "nejhorší noční můrou".

Generálporučík Cone na tiskové konferenci uvedl, že nemůže vyloučit teroristický čin, ale že "důkazy tomu nenasvědčují".

Střelba začala ve čtvrtek okolo 13.30 hodin místního času (20.30 hodin SEČ) v té části základny, kde vojáci připravující se na zahraniční mise podstupují poslední výstupní zdravotnickou kontrolu.

Na základně Fort Hood žije 65 000 vojáků a příslušníků jejich rodin. Texaská senátorka Kay Hutchisonová ale uvedla, že v době incidentu na základně bylo okolo 35 tisíc osob.

Fort Hood, který leží mezi městy Austin a Waco, je jednou z největších armádních základen na světě. Byla založena v roce 1942. Její rozloha činí 878 kilometrů čtverečních.

O útoku byl informován prezident Barack Obama. "Je to děsivé, že se dostali pod palbu na americké půdě," řekl americký prezident. "Jsou to muži a ženy, kteří se nezištně a odvážně rozhodli riskovat a někdy i položit život na každodenní ochranu nás zbylých," řekl Obama.

Čtvrteční masakr ve Fort Hood je jedním z nejhorších incidentů, který se stal na amerických vojenských základnách. V květnu jeden americký voják na základně v iráckém Bagdádu zastřelil pět dalších vojáků.

Témata: Terorismus | střelba
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Major ze základny Fort Hood zastřelil 12 lidí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

USA mouhou prohloubit globální nestabilitu. Známý politolog Fukuyama tvrdě…

01.05.2017 00:01 MAGAZÍN - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem vyvolalo mimořádný strach, že se z něj stane…

Hradem nenáviděný Američan se chlubí svými 100 dny ve funkci. Čechům…

30.04.2017 21:52 Aktualizováno Washington/Praha – Americký prezident Donald Trump je ve funkci právě 100 dní. On sám své působení…

První let: Čína předvedla největší obojživelné letadlo na světě. Podívejte…

30.04.2017 21:45 Aktualizováno Peking - Čínské letadlo AG600 uskutečnilo v sobotu svůj první let. Největší obojživelné letadlo na…

Stalinovo temné tajemství: Skutečně odmítl vyměnit syna za nacistického…

30.04.2017 21:42 HISTORIE – Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama