Major ze základny Fort Hood zastřelil 12 lidí

Killeen - Americká armáda oznámila, že major Nidal Malik Hasan, který ve čtvrtek na americké vojenské základně Fort Hood v Texasu zastřelil 12 lidí a 31 dalších zranil, je naživu. Major Hasan byl při útoku několikrát postřelen, jeho stav je ale stabilizovaný, informuje v pátek agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Major ze základny Fort Hood zastřelil 12 lidí - anotační foto

Americká armáda po útoku uvedla, že zraněný střelec byl při svém činu zabit a byl jedním ze 12 mrtvých. Podle původních zpráv také neměl být jediným střelcem, ale útočníků mělo být několik. Armáda ale nyní oznámila, že útočníkem byl jen on sám

"Naše vyšetřování pokračuje, ale předběžné zprávy naznačují, že střílel sám," řekl na tiskové konferenci velitel základny, generálporučík Bob Cone. "Střelec není mrtvý, ale je ve vazbě ve stabilním stavu," dodal generálporučík Cone.

Podle velitele základny střílet major Hasan dvěma zbraněmi, jedna z nich byl poloautomat. "Nic nenaznačuje tomu, že by to byly armádní zbraně," dodal Cone.

Bezprostředně po incidentu byli zatčeni tři další vojáci podezřelí z účasti na střelbě, armáda je ale později z vazby propustila.

Podle amerických médií je majorovi Hasanovi 39 let a je psychiatrem, který měl být převelen do Iráku. Jeho bratranec pro televizi Fox News uvedl, že major Hasam, v Americe narozený muslim, se tomuto převelení bránil a do Iráku nechtěl.

Major Hasan se dal do americké armády naverbovat na střední škole. Sloužil v armádní nemocnici ve Washingtonu, kde se staral o ve válce zraněné vojáky. "Byl psychiatrem v nemocnici Waltera Reeda a pracoval s lidmi, kteří se vrátili (z války). Zkoušel jim s jejich traumaty pomoct," řekl Nader Hasan.

Podle něj bylo posledních pět let pro jeho bratrance převelení do Iráku "nejhorší noční můrou".

Generálporučík Cone na tiskové konferenci uvedl, že nemůže vyloučit teroristický čin, ale že "důkazy tomu nenasvědčují".

Střelba začala ve čtvrtek okolo 13.30 hodin místního času (20.30 hodin SEČ) v té části základny, kde vojáci připravující se na zahraniční mise podstupují poslední výstupní zdravotnickou kontrolu.

Na základně Fort Hood žije 65 000 vojáků a příslušníků jejich rodin. Texaská senátorka Kay Hutchisonová ale uvedla, že v době incidentu na základně bylo okolo 35 tisíc osob.

Fort Hood, který leží mezi městy Austin a Waco, je jednou z největších armádních základen na světě. Byla založena v roce 1942. Její rozloha činí 878 kilometrů čtverečních.

O útoku byl informován prezident Barack Obama. "Je to děsivé, že se dostali pod palbu na americké půdě," řekl americký prezident. "Jsou to muži a ženy, kteří se nezištně a odvážně rozhodli riskovat a někdy i položit život na každodenní ochranu nás zbylých," řekl Obama.

Čtvrteční masakr ve Fort Hood je jedním z nejhorších incidentů, který se stal na amerických vojenských základnách. V květnu jeden americký voják na základně v iráckém Bagdádu zastřelil pět dalších vojáků.

Témata: Terorismus | střelba
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Major ze základny Fort Hood zastřelil 12 lidí

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

V Německu žádají o azyl desítky tureckých diplomatů, i s rodinami - anotační foto

V Německu žádají o azyl desítky tureckých diplomatů, i s rodinami

24.02.2017 11:14 Berlín - Německo eviduje rostoucí počet tureckých diplomatů, kteří v zemi chtějí azyl. V období od…

Změna poměrů ve světě a vypuknutí války? V květnu může být vše jinak - anotační foto

Změna poměrů ve světě a vypuknutí války? V květnu může být vše jinak

24.02.2017 10:59 Podgorica - Černá Hora v současné době řeší několik kritických záležitostí. Na jedné straně stojí…

Majdanská revoluce není u konce. Teď se hraje o všechno. Z Ukrajiny přichází varovná zpráva - anotační foto

Majdanská revoluce není u konce. Teď se hraje o všechno. Z Ukrajiny…

24.02.2017 10:51 Kyjev - Už v roce 2005, krátce po oranžové revoluci na Ukrajině, přišel do Kyjeva americký poradce.…

Vydání exsenátora Nováka do Česka se protahuje - anotační foto

Vydání exsenátora Nováka do Česka se protahuje

24.02.2017 10:42 Praha/Berlín - Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka z Německa do České republiky se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama