Dvojice Čechů byla na Kubě odsouzena k osmi měsícům vězení

Havana - Kubánský soud ve středu odsoudil dva občany České republiky za kladení odporu a rušení veřejného pořádku k trestu osmi měsíců vězení a vyhoštění. Jeden z mužů dále musí zaplatit pokutu, informuje ve čtvrtek zpravodajská televize ČT24.

Přidejte svůj názor

Oba muži si trest fakticky již téměř odseděli, protože ve vazbě jsou od března. Ohledně vyhoštění soud prohlásil, že jde o suverénní právo Kuby.

Český konzul v Havaně Petr Brandel zdůraznil, že nejen český zastupitelský úřad, ale především právníci obou mužů byli příjemně překvapeni profesionalitou prokuratury a jejím přístupem. Navíc soud zdůraznil, že případ nemá žádný politický kontext a že při stanovení trestu bral v potaz i mladý věk obou provinilců.

Rozsudek byl ve středu vynesen ústně, písemně jej oba obdrží v pátek. Pak začne ubíhat desetidenní lhůta pro odvolání.

Zdeněk Tovara (25) a Jaroslav Jiřík (32) byli na Kubě na čtrnáctidenní dovolené, tamní policie je 22. března zatkla na mezinárodním letišti v Havaně těsně před odletem.

Podle jednoho Tovarova příbuzného, který se v polovině října obrátil na rozhlasovou stanici Frekvence 1, měli být oba Češi zatčeni za pobuřující homosexuální chování, kterého se dopustili pod vlivem alkoholu, a to krátce před odletem z Kuby. Kubánci ale tvrdí, že Čechy zatkli za to, že provolávali hesla namířená proti komunistickým vůdcům Kuby – Fidelovi a Raúlovi Castrovým.

Podle floridského deníku Miami Herald, který se odvolává na nejmenovaný diplomatický zdroj, přijeli Češi na letiště opilí a v konzumaci alkoholu tam pokračovali. Potom mezi nimi vypukla hádka. Podle výpovědí očitých svědků byl jejich spor natolik vážný, že se dvojici pokusili uklidnit zaměstnanci letištních obchodů.

Jeden z Čechů ale začal ničit věci a zaútočil i na pracovníky z obchodů, kteří se ho pokusili uklidnit. Nakonec zasáhla policie.

Podle deníku El Nuevo Herald, který se odvolává na svědectví české turistky, začala rozzuřená dvojice provolávat vulgární hesla adresovaná vůdcům kubánské revoluce. Muži po zásahu policistů skončili v bezvědomí.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel uznávaný politolog Brzezinski. Radil Carterovi, za ženu měl Češku

27.05.2017 11:28 Aktualizováno Washington - Ve věku 89 let zemřel bývalý americký bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera a…

Děripaska chtěl svědčit v "ruské kauze" výměnou za imunitu, Kongres USA to…

27.05.2017 11:01 Washington - Ruský miliardář Oleg Děripaska žádal od výborů amerického Kongresu, které vyšetřují…

Kushner prý žádal vytvoření tajného komunikačního kanálu s Ruskem

27.05.2017 08:25 Aktualizováno Washington - Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner údajně počátkem…

USA povedou velký test: Mezikontinentální střelu zlikvidují protiraketou

26.05.2017 20:30 Washington – Poprvé od roku 2014 Američané otestují systém likvidace balistické mezikontinentální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama