V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta

Washington - Mitt Romney podle očekávání zvítězil v republikánských primárkách v Texasu a zajistil si tak potřebný počet volitelů pro stranickou nominaci na prezidentského kandidáta. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.

Diskuse: 0

V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta - anotační foto
reklama

Bývalý guvernér státu Massachusetts získal v úterním hlasování 71 procent hlasů.

Podle agentury Reuters tak teď má potřebných 1144 volitelů (delegátů) ke stranické nominaci na prezidentského kandidáta.

"#1144. Děkuji. Ať před námi leží jakékoliv překážky, nespokojíme se s ničím jiným než s navrácením Ameriky na cestu prosperity," napsal Romney na svém twitterovém účtu.

"Gratuluji guvernéru Romneymu k vítězství v texaských primárkách a k zajištění volitelů, aby se stal oficiálním kandidátem naší strany na kongresu v Tampě," uvedl v prohlášení předseda Republikánské strany Reince Priebus.

"Guvernér Romney nabídne Americe nový směr, který tak zoufale potřebujeme. Nemůžeme si dovolit další čtyři roky s vládním programem prezidenta Baracka Obamy, schodkovými výdaji a útoky na americké svobodné podnikání," dodal Priebus.

Přestože je Romney posledním kandidátem s aktivní volební kampaní, část hlasů si rozdělili i jeho konkurenti.

Poslanec Sněmovny reprezentantů z Texasu Ron Paul získal 10 procent hlasů, konzervativec Rick Santorum sedm procent a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich pět procent.

Souběžně s republikány organizovali primárky v Texasu také demokraté. Avšak demokratické primárky byly formální záležitostí už od samotného začátku.

V demokratickém táboře byl jejích vítěz znám předem - Barack Obama. Obhájce prezidentství neměl a nemá vážného soupeře, na federální úrovni proti němu nikdo nekandiduje. Pouze v některých státech má soupeře, vesměs v zástupcích spolků (například protiatomových sdružení nebo hnutí za práva zvířat), které sdružují místní demokraty.

Volby amerického prezidenta se tradičně uskuteční v úterý po prvním listopadovém pondělku. To letos připadá na šestého listopadu.

Jako jejich favorit se rýsuje Barack Obama. Průzkum, který v březnu pro deník USA Today vypracoval Gallupův ústav, dává obhájci prezidentství v přímém souboji s Romneym 49 procent hlasů, o čtyři více než jeho soupeři.

reklama
Klíčová slova: Romney, Mitt

Diskuse

V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Zkáza v Nepálu: Přes 3800 obětí. Lidé živoří ve stanech a shánějí pomoc - anotační foto

Zkáza v Nepálu: Přes 3800 obětí. Lidé živoří ve stanech a shánějí pomoc

27.04.2015 12:26 Aktualizováno Káthmándú - Silné zemětřesení, které o víkendu zasáhlo Nepál a přilehlé oblasti, si vyžádalopřes 3800 obětí,...

Tragédie letu MH17: Berlín věděl o riziku sestřelení nad Ukrajinou? - anotační foto

Tragédie letu MH17: Berlín věděl o riziku sestřelení nad Ukrajinou?

27.04.2015 12:22 Aktualizováno Berlín - Dva dny sestřelením letu MH17 nad východní Ukrajinou dostala německá vláda informace o hrozícím...

Noční vlci dorazili na polskou hranici, celníci je důkladně kontrolují

27.04.2015 12:20 Aktualizováno Varšava - Konvoj Nočních vlků už urazil přes 800 kilometrů a dalších 5000 kilometrů Evropou je podle jejich...

Putin má problém? Západ bojkotuje oslavy v Moskvě, analytik je znechucen

27.04.2015 11:54 Aktualizováno "Během času, kdy jsem pracoval a žil v bývalém Sovětském svazu, byly připomínání událostí Velké...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s tím, aby byly obchody o svátcích zavřené?

Hlasovalo 12934 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama