V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta

Washington - Mitt Romney podle očekávání zvítězil v republikánských primárkách v Texasu a zajistil si tak potřebný počet volitelů pro stranickou nominaci na prezidentského kandidáta. Informuje o tom ve středu agentura Reuters.

Diskuse: 0

V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta - anotační foto
reklama

Bývalý guvernér státu Massachusetts získal v úterním hlasování 71 procent hlasů.

Podle agentury Reuters tak teď má potřebných 1144 volitelů (delegátů) ke stranické nominaci na prezidentského kandidáta.

"#1144. Děkuji. Ať před námi leží jakékoliv překážky, nespokojíme se s ničím jiným než s navrácením Ameriky na cestu prosperity," napsal Romney na svém twitterovém účtu.

"Gratuluji guvernéru Romneymu k vítězství v texaských primárkách a k zajištění volitelů, aby se stal oficiálním kandidátem naší strany na kongresu v Tampě," uvedl v prohlášení předseda Republikánské strany Reince Priebus.

"Guvernér Romney nabídne Americe nový směr, který tak zoufale potřebujeme. Nemůžeme si dovolit další čtyři roky s vládním programem prezidenta Baracka Obamy, schodkovými výdaji a útoky na americké svobodné podnikání," dodal Priebus.

Přestože je Romney posledním kandidátem s aktivní volební kampaní, část hlasů si rozdělili i jeho konkurenti.

Poslanec Sněmovny reprezentantů z Texasu Ron Paul získal 10 procent hlasů, konzervativec Rick Santorum sedm procent a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich pět procent.

Souběžně s republikány organizovali primárky v Texasu také demokraté. Avšak demokratické primárky byly formální záležitostí už od samotného začátku.

V demokratickém táboře byl jejích vítěz znám předem - Barack Obama. Obhájce prezidentství neměl a nemá vážného soupeře, na federální úrovni proti němu nikdo nekandiduje. Pouze v některých státech má soupeře, vesměs v zástupcích spolků (například protiatomových sdružení nebo hnutí za práva zvířat), které sdružují místní demokraty.

Volby amerického prezidenta se tradičně uskuteční v úterý po prvním listopadovém pondělku. To letos připadá na šestého listopadu.

Jako jejich favorit se rýsuje Barack Obama. Průzkum, který v březnu pro deník USA Today vypracoval Gallupův ústav, dává obhájci prezidentství v přímém souboji s Romneym 49 procent hlasů, o čtyři více než jeho soupeři.

reklama
Klíčová slova: Romney, Mitt

Diskuse

V texaských primárkách zvítězil Romney a zajistil si nominaci na prezidenta

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli - anotační foto

Alžběta II. vyzvala Skoty, aby před referendem pečlivě přemýšleli

15.09.2014 03:14 Londýn/Edinburgh - Britská královna Alžběta II. dnes prolomila mlčení ohledně hlasování o nezávislosti...

Jaderná válka kvůli Ukrajině? NATO musí zasáhnout, burcuje expert

15.09.2014 01:48 Aktualizováno "Tento měsíc během summitu ve Walesu NATO odpovědělo na ruské akce na Ukrajině. Přijalo závazek vytvořit...

Volby v Braniborsku a Durynsku skončily. Výsledek? - anotační foto

Volby v Braniborsku a Durynsku skončily. Výsledek?

15.09.2014 00:00 Aktualizováno Berlín - Parlamentní volby v Braniborsku vyhrála vládní sociální demokracie s 31,9 procenta hlasů. V Durynsku...

Zázračná léčba malajsijských šamanů: Šoková "hra na princezny" - anotační foto

Zázračná léčba malajsijských šamanů: Šoková "hra na princezny"

14.09.2014 23:16 Aktualizováno Tanah Merah (Malajsie) - Šoková léčba nazývaná "hra princezny" je starobylá malajsijská tradice, na...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 9486 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama