Na internetu se objevily textové zprávy z 11. září 2001

Washington - Webová stránka Wikileaks zveřejnila 573 tisíc textových zpráv, které si Američané posílali 11. září 2001 během teroristických útoků na New York a Pentagon. Některé z textovek jsou federálních úřadů, některé od běžných občanů, informuje ve čtvrtek server BBC.

Přidejte svůj názor

Na internetu se objevily textové zprávy z 11. září 2001 - anotační foto

Wikileaks zveřejňuje každou textovku v čas, kdy byla 11. září 2001 poslána. První z nich byla napsána v 03.00 hodin místního času (09.00 hodin SEČ), tedy pět hodin před prvním útokem v New Yorku, poslední o 24 hodin později.

Zveřejňování textovek na Wikileaks a sociální síti Twitter skončí ve čtvrtek v 09.00 SEČ.

Ne všechny zprávy jsou o teroristických útocích. Některé se týkají i tak všedních věcí, například co mají příjemci zpráv k obědu a podobně. Většina textovek je nicméně o útocích, mnoho z nich poslali lidé, kteří se pomocí smsky snažili najít své blízké.

"Světové obchodní centrum právě vybuchlo, viděli jsme explozi z okna. Teresa..." napsala jedna z přímých účastnic událostí.

"Vím, že máš nový vztah a už mě nemáš ráda. Ale pro případ, že by se něco stalo, miluju tě. Stýská se mi, sbohem," vyjadřují jiní své obavy z toho, co se může stát.

"Tady je Myrna. Nebudu mít klid, dokud nebudeš doma, spadla druhá věž, nechci, abych ti musela volat po každé události. Prosím, jen se vrať domů," zní text jedné z smsek.

"Prezident byl přesměrován, do Washingtonu se nevrátí, není ale jasné, kam jede," uvádí jiná textovka blíže neupřesněného zdroje.

"Prosím, zavolej mi do práce hned, jak se dostaneš do kanceláře. Potřebuje vědět, že jsi v pořádku."

"Pokud mi o sobě nedáš vědět do odpoledne, vyzvednu Lauru ze školy a řeknu jí, že její otec je mrtvý."

Některé ze zpráv skončily happy endem. "Důležité. Tady je Tim. Jsem v pořádku. Zavolej mi domů... byl jsem před budovou, když to bouchlo, ale jsem v pořádku."

Z obsahu postupně zveřejňovaných zpráv je patrné, jak se v průběhu 11. září mezi lidmi i institucemi šířila chaos, panika i fámy.

Podle internetových analytiků jsou texty zpráv pravé. Federální úřady nicméně odmítli jejich pravost komentovat. Mluvčí Wikileaks Daniel Schmitt uvedl, že textovky byly webu nabídnuty před několika týdny. "Z obsahu informace, které nám zdroj poskytl, máme dobré důvody se domnívat, že se jedná o skutečné zprávy," dodal Schmitt.

Podle něj by textovky měly poskytnout komplexnější obraz toho, co se ve Spojených státech 11. září 2001 stalo. "Archiv je zcela objektivním svědectvím určujícího okamžiku naší doby. Věříme, že jeho vstup do historických záznamů povede k detailnímu pochopení, jakým způsobem tato událost vedla ke smrti, oportunismu a válce," píše se v prohlášení na Wikileaks.

Wikileaks se zaměřuje na publikování citlivých informací, které unikly z velkých organizací a institucí včetně vlád, nadnárodních korporací nebo církví. Provozovatelé stránky také dovolují lidem, aby na jejich web anonymně umisťovali dokumenty, které považují za důležité, aby byly zveřejněny.

Podle disidentů, novinářů a matematiků z USA, Tchaj-wanu, Evropy, Austrálie a Jihoafrické republiky, kteří v roce 2006 Wikileaks založili, je cílem činnosti tohoto webu podporovat transparentnost.

Témata: 11. září 2001
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Na internetu se objevily textové zprávy z 11. září 2001

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Teroristický útok v Londýně: Útočník najel autem do lidí, vypukla střelba. Na místě jsou mrtví - anotační foto

Teroristický útok v Londýně: Útočník najel autem do lidí, vypukla střelba.…

22.03.2017 22:48 Aktualizováno Londýn - Před budovou britského parlamentu se dnes střílelo. Podle médií bylo zraněno nejméně 20…

Jaká byla Diana v soukromí? Odvrácená tvář populární britské princezny - anotační foto

Jaká byla Diana v soukromí? Odvrácená tvář populární britské princezny

22.03.2017 22:21 Aktualizováno Londýn - Britové milují královskou rodinu a výjimkou nejsou ani členové, kteří už nejsou mezi námi.…

Dítě se narodilo s extrémně vzácnou vadou. Vypadá jako mimozemšťan, tvrdí matka, která ho odmítla - anotační foto

Dítě se narodilo s extrémně vzácnou vadou. Vypadá jako mimozemšťan, tvrdí…

22.03.2017 22:21 Aktualizováno Dillí – Indka Khalida Begumová porodila v pondělí chlapce, nejprve ho ale odmítla kojit. Dítě totiž…

Merkelová zoufale přiznala: Migrační krize jen tak neskončí. Může trvat další roky? - anotační foto

Merkelová zoufale přiznala: Migrační krize jen tak neskončí. Může trvat…

22.03.2017 22:21 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová nepopírá, že do Evropy přes Středozemní moře stále…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama