HRW: Brazilská policie běžně zabíjí podezřelé

Rio de Janeiro - Policie ve dvou největších brazilských městech Sao Paulu a Rio de Janeiru běžně popravuje podezřelé a tvrdí, že jedná v sebeobraně. Ve své nejnovější zprávě to tvrdí mezinárodní organizace bojující za lidská práva Human Rights Watch (HRW), informuje v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Policie ve federativních státech Rio de Janeiro a Sao Paulo má od roku 2003 na svědomí přes 11 tisíc životů. Jen v Rio de Janeiru zastřelili policisté 1 137 lidí, o nichž tvrdili, že kladli odpor při zatýkání.

HRW podle zprávy za poslední dva roky nashromáždila důkazy vyvracející tvrzení policistů, že oběti zemřely při přestřelkách, když se bránily zatčení. Zároveň vyzvala, aby policisté nesli za své činy zodpovědnost.

„Policie je v mnoha chudších oblastech naprosto mimo kontrolu. Je to tolerantní systém, který se vlastně spoléhá na to, že policie bude sama sobě strážníkem,“ prohlásil zástupce šéfa HRW Daniel Wilkinson.

Jako řešení navrhla HRW vytvořit specializované jednotky v rámci úřadů státních žalobců. Ty by se zabývaly intenzivním vyšetřováním podobných případů a přiváděly by policisty před soud.

Guvernér státu Rio de Janeiro Sergio Cabral přislíbil po pondělním jednání s HRW, že obvinění prošetří.

Brazílie je pod velkým tlakem, aby před světovými sportovními událostmi zajistila odpovídající úroveň bezpečnosti. V roce 2014 má hostit mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 olympijské hry.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 18:02 Aktualizováno Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama