HRW: Brazilská policie běžně zabíjí podezřelé

Rio de Janeiro - Policie ve dvou největších brazilských městech Sao Paulu a Rio de Janeiru běžně popravuje podezřelé a tvrdí, že jedná v sebeobraně. Ve své nejnovější zprávě to tvrdí mezinárodní organizace bojující za lidská práva Human Rights Watch (HRW), informuje v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Policie ve federativních státech Rio de Janeiro a Sao Paulo má od roku 2003 na svědomí přes 11 tisíc životů. Jen v Rio de Janeiru zastřelili policisté 1 137 lidí, o nichž tvrdili, že kladli odpor při zatýkání.

HRW podle zprávy za poslední dva roky nashromáždila důkazy vyvracející tvrzení policistů, že oběti zemřely při přestřelkách, když se bránily zatčení. Zároveň vyzvala, aby policisté nesli za své činy zodpovědnost.

„Policie je v mnoha chudších oblastech naprosto mimo kontrolu. Je to tolerantní systém, který se vlastně spoléhá na to, že policie bude sama sobě strážníkem,“ prohlásil zástupce šéfa HRW Daniel Wilkinson.

Jako řešení navrhla HRW vytvořit specializované jednotky v rámci úřadů státních žalobců. Ty by se zabývaly intenzivním vyšetřováním podobných případů a přiváděly by policisty před soud.

Guvernér státu Rio de Janeiro Sergio Cabral přislíbil po pondělním jednání s HRW, že obvinění prošetří.

Brazílie je pod velkým tlakem, aby před světovými sportovními událostmi zajistila odpovídající úroveň bezpečnosti. V roce 2014 má hostit mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 olympijské hry.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámská sekta udělal ženě ze života peklo, teď vysoudila rekordní odškodné

26.05.2018 12:42 Washington - Šestadvacetiletá Američanka vysoudila osm milionů dolarů (176 milionů korun) za to,…

Summit Trump-Kim? Jižní Korea vyjádřila opatrnou nadějí, její prezident je…

26.05.2018 12:29 Aktualizováno Soul/Washington - Jižní Korea dnes vyjádřila opatrnou naději nad posledním vývojem kolem možného…

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama