Další americké letadlo muselo přistát kvůli útoku cestujícího

Washington - Dopravní letadlo aerolinek Northwest Airlines na trase z Amsterdamu do Detroitu muselo z bezpečnostních důvodů přistát na detroitském letišti v nouzovém režimu. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Nouzové přistáni si vyžádala posádka letounu kvůli „rozrušenému pasažérovi“. Na letadlo proto u přistávací dráhy čekali policisté, kteří po přistání odvedli labilního muže k výslechu. Při osobní prohlídce na něm neobjevili žádné nebezpečné látky.

Zavazadla vynesená z letounu zkontroloval policista spolu se psem vycvičeným na vyhledávání nestabilních chemikálií a výbušnin.

Americké úřady neprodleně informovaly o incidentu prezidenta Baracka Obamu. "Prezident zdůraznil, že je důležité dosáhnout nejvyšší úrovně bezpečnostních opatření u všech letů," komentoval to mluvčí Bílého domu Bill Burton.

Šlo o stejné číslo letu, jako u letadla, ve kterém se mladý Nigerijec pokusil v pátek odpálit na sobě bombu. Proti třiadvacetiletému Abdulu Muttalabovi již americké úřady vznesly obvinění z pokusu o odpálení nálože. Syn vlivného nigerijského bankéře Umara Muttalaba ohrozil 290 lidí včetně posádky.

Podle výpovědí pasažérů Nigerijec šel během letu na toaletu a strávil tam přibližně 20 minut. Poté přes sebe přetáhl přikrývku a říkal, že ho bolí žaludek. Cestující pak uslyšeli zvuky podobné výbuchům petard a ucítili silný zápach. Krátce nato byl již Mutallab v plamenech a pasažéři se ho snažili uhasit.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl, že na základě prvotních analýz zbytků nálože se Mutallab pokusil na palubě letadla odpálit vysoce výbušnou látku pentaerytrit.

Dva z pasažérů utrpěli při hašení Mutallaba drobná poranění, letadlo však přistálo bezpečně a útočníka okamžitě zadržela policie.

Nigerijec podle všeho spolupracuje s organizací Al-Káida. Do letadla se dostal, protože nebyl na seznamu osob se zákazem přístupu na palubu letadel.

Spojené státy požádaly světová letiště, aby zpřísnila bezpečnostní prohlídky pasažérů, kteří cestují do Spojených států. Toto opatření platí i v České republice.

Témata: Terorismus | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zakážou svým občanům cesty do KLDR, tvrdí cestovní kanceláře

21.07.2017 14:23 Aktualizováno Washington - Dvě americké cestovní kanceláře tvrdí, že se Washington chystá zakázat občanům…

Azylová města prozatím vyhrála. Soud potvrdil pozastavení platnosti…

21.07.2017 11:20 San Francisco - Federální soudce v San Francisku nevyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti, aby…

Šéf CIA: Rusko není seriózní v boji s IS a Asad je loutka Íránců

21.07.2017 10:55 Washington - Šéf CIA Mike Pompeo je přesvědčen, že se Rusko nechystá opustit Sýrii a že bude…

Turistické středisko v Kanadě evakuuje turisty, blíží se požár

21.07.2017 08:27 Calgary - Kvůli lesnímu požáru muselo být evakuováno turistické středisko v Národním parku Banff ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama