Další americké letadlo muselo přistát kvůli útoku cestujícího

Washington - Dopravní letadlo aerolinek Northwest Airlines na trase z Amsterdamu do Detroitu muselo z bezpečnostních důvodů přistát na detroitském letišti v nouzovém režimu. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Nouzové přistáni si vyžádala posádka letounu kvůli „rozrušenému pasažérovi“. Na letadlo proto u přistávací dráhy čekali policisté, kteří po přistání odvedli labilního muže k výslechu. Při osobní prohlídce na něm neobjevili žádné nebezpečné látky.

Zavazadla vynesená z letounu zkontroloval policista spolu se psem vycvičeným na vyhledávání nestabilních chemikálií a výbušnin.

Americké úřady neprodleně informovaly o incidentu prezidenta Baracka Obamu. "Prezident zdůraznil, že je důležité dosáhnout nejvyšší úrovně bezpečnostních opatření u všech letů," komentoval to mluvčí Bílého domu Bill Burton.

Šlo o stejné číslo letu, jako u letadla, ve kterém se mladý Nigerijec pokusil v pátek odpálit na sobě bombu. Proti třiadvacetiletému Abdulu Muttalabovi již americké úřady vznesly obvinění z pokusu o odpálení nálože. Syn vlivného nigerijského bankéře Umara Muttalaba ohrozil 290 lidí včetně posádky.

Podle výpovědí pasažérů Nigerijec šel během letu na toaletu a strávil tam přibližně 20 minut. Poté přes sebe přetáhl přikrývku a říkal, že ho bolí žaludek. Cestující pak uslyšeli zvuky podobné výbuchům petard a ucítili silný zápach. Krátce nato byl již Mutallab v plamenech a pasažéři se ho snažili uhasit.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl, že na základě prvotních analýz zbytků nálože se Mutallab pokusil na palubě letadla odpálit vysoce výbušnou látku pentaerytrit.

Dva z pasažérů utrpěli při hašení Mutallaba drobná poranění, letadlo však přistálo bezpečně a útočníka okamžitě zadržela policie.

Nigerijec podle všeho spolupracuje s organizací Al-Káida. Do letadla se dostal, protože nebyl na seznamu osob se zákazem přístupu na palubu letadel.

Spojené státy požádaly světová letiště, aby zpřísnila bezpečnostní prohlídky pasažérů, kteří cestují do Spojených států. Toto opatření platí i v České republice.

Témata: Terorismus | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámská sekta udělal ženě ze života peklo, teď vysoudila rekordní odškodné

26.05.2018 12:42 Washington - Šestadvacetiletá Američanka vysoudila osm milionů dolarů (176 milionů korun) za to,…

Summit Trump-Kim? Jižní Korea vyjádřila opatrnou nadějí, její prezident je…

26.05.2018 12:29 Aktualizováno Soul/Washington - Jižní Korea dnes vyjádřila opatrnou naději nad posledním vývojem kolem možného…

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama