Další americké letadlo muselo přistát kvůli útoku cestujícího

Washington - Dopravní letadlo aerolinek Northwest Airlines na trase z Amsterdamu do Detroitu muselo z bezpečnostních důvodů přistát na detroitském letišti v nouzovém režimu. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Nouzové přistáni si vyžádala posádka letounu kvůli „rozrušenému pasažérovi“. Na letadlo proto u přistávací dráhy čekali policisté, kteří po přistání odvedli labilního muže k výslechu. Při osobní prohlídce na něm neobjevili žádné nebezpečné látky.

Zavazadla vynesená z letounu zkontroloval policista spolu se psem vycvičeným na vyhledávání nestabilních chemikálií a výbušnin.

Americké úřady neprodleně informovaly o incidentu prezidenta Baracka Obamu. "Prezident zdůraznil, že je důležité dosáhnout nejvyšší úrovně bezpečnostních opatření u všech letů," komentoval to mluvčí Bílého domu Bill Burton.

Šlo o stejné číslo letu, jako u letadla, ve kterém se mladý Nigerijec pokusil v pátek odpálit na sobě bombu. Proti třiadvacetiletému Abdulu Muttalabovi již americké úřady vznesly obvinění z pokusu o odpálení nálože. Syn vlivného nigerijského bankéře Umara Muttalaba ohrozil 290 lidí včetně posádky.

Podle výpovědí pasažérů Nigerijec šel během letu na toaletu a strávil tam přibližně 20 minut. Poté přes sebe přetáhl přikrývku a říkal, že ho bolí žaludek. Cestující pak uslyšeli zvuky podobné výbuchům petard a ucítili silný zápach. Krátce nato byl již Mutallab v plamenech a pasažéři se ho snažili uhasit.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedl, že na základě prvotních analýz zbytků nálože se Mutallab pokusil na palubě letadla odpálit vysoce výbušnou látku pentaerytrit.

Dva z pasažérů utrpěli při hašení Mutallaba drobná poranění, letadlo však přistálo bezpečně a útočníka okamžitě zadržela policie.

Nigerijec podle všeho spolupracuje s organizací Al-Káida. Do letadla se dostal, protože nebyl na seznamu osob se zákazem přístupu na palubu letadel.

Spojené státy požádaly světová letiště, aby zpřísnila bezpečnostní prohlídky pasažérů, kteří cestují do Spojených států. Toto opatření platí i v České republice.

Témata: Terorismus | krimi
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Další americké letadlo muselo přistát kvůli útoku cestujícího

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama