Útok na americké letadlo prý připravovali také bývalí vězni z Guantánama

Washington - Do přípravy vánočního útoku na americké letadlo byli údajně zapojení i dva bývalí vězňové z Guantánama. Informovala o tom v úterý americká televize ABC News, která se odvolává na dokumenty Pentagonu.

Přidejte svůj názor

Útok na americké letadlo prý připravovali také bývalí vězni z Guantánama - anotační foto

Muhammad Attik Harbí a Saíd Alí Šarí byli v listopadu 2007 propuštěni z vězeňského tábora na americké základně Guantánamo a převezeni domů do Saúdské Arábie. Od té doby podle televize působili na velitelských pozicích Al-Káidy v Jemenu. Harbí si podle amerických úřadů později změnil jméno na Aufí.

Harbí a Šarí alias Aufí jsou údajně mezi čtyřmi teroristy operujícími v Jemenu, které americké úřady z přípravy neúspěšného útoku na letadlo podezřívají.

Al-Káida se k útoku přihlásila s tím, že byl mstou za nedávnou americkou akci proti radikálům v Jemenu. Uvedla také, že třiadvacetiletému nigerijskému atentátníkovi Abdulu Muttalabovi dodala "technicky vyspělé zařízení". Nálož se podle teroristů nepodařilo na palubě letounu odpálit kvůli technické závadě.

Muttalab v pátek 25. prosince přiletěl z nigerijského Lagosu do Amsterdamu nizozemskou společností KLM. V Amsterdamu pak přestoupil na palubu airbusu americké společnosti Northwest Airlines, který letěl do Detroitu. Na palubě bylo 290 pasažérů a členů posádky.

V závěrečné fázi letu se Muttalab odebral na toaletu a strávil tam 20 minut. Poté se vrátil na své místo, přikryl se dekou a řekl, že ho bolí žaludek. Pod dekou vytáhl ze svého spodního prádla kondom naplněný plastickou trhavinou pentaerytritol tetranitát (PETN). Rovněž vytáhl injekční stříkačku, ve které měl těkavou látku.

Atentátníkovi se však jeho pokus nezdařil, alkohol totiž výbušninu neodpálil, ale vznítil se na jeho těle. Pasažéři útočníka přemohli a uhasili. V Detroitu Muttalaba převzala policie.

V sobotu byl obžalován z pokusu o odpálení výbušného zařízení na palubě letadla. Muttalab si prý obvinění vyslechl s úsměvem.

Nigerijec, který o sobě tvrdí, že absolvoval výcvik Al-Káidy v Jemenu, by měl před soud předstoupit až 8. ledna. Při tomto přelíčení má federální soud rozhodnout, zda obžalovaný bude moci být propuštěn na kauci, nebo zda zůstane ve vazbě.

Útočníkovi hrozí doživotní vězení.

Věznici na americké vojenské základně Guantánamo zřídil po teroristických útocích 11. září 2001 prezident George Bush. Končili tam lidé podezřelí z členství v islamistických teroristických skupinách. Zařízením, které nechvalně proslulo týráním vězňů, prošlo od roku 2002 na osm stovek lidí.

Současný americký prezident Barack Obama chtěl věznici původně uzavřít do 22. ledna 2010. V listopadu ale připustil, že kvůli legislativním, politickým a diplomatickým problémům toto datum nedodrží.

Na základně je stále zhruba 200 vězňů, přičemž téměř polovina jich je z Jemenu.

Témata: Terorismus | Al-Káida
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Útok na americké letadlo prý připravovali také bývalí vězni z Guantánama

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni - anotační foto

U Libye letos bylo zachyceno o 60 procent uprchlíků víc než loni

28.03.2017 21:27 Řím – U pobřeží Libye bylo v letošním roce zachyceno asi 23 tisíc uprchlíků. Informovala o tom…

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají ochránci lidských práv - anotační foto

V Maďarsku začal platit zpřísněný azylový zákon. EU musí zakročit, žádají…

28.03.2017 20:43 Aktualizováno Budapešť - V Maďarsku dnes vstoupil v platnost zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu…

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má dojednat podmínky - anotační foto

Skotský parlament schválil nové referendem o nezávislosti, Sturgeonová má…

28.03.2017 20:39 Aktualizováno Edinburgh/Londýn - Skotští poslanci dnes poměrem 69 ku 59 hlasům vyslovili souhlas s vypsáním…

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova - anotační foto

Rusko se dopustilo válečného aktu? Z USA přichází alarmující slova

28.03.2017 20:14 Aktualizováno Washington - Zpravodajské komunity USA označily Rusko jako viníka kybernetických útoků proti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama