Útok na americké letadlo prý připravovali také bývalí vězni z Guantánama

Washington - Do přípravy vánočního útoku na americké letadlo byli údajně zapojení i dva bývalí vězňové z Guantánama. Informovala o tom v úterý americká televize ABC News, která se odvolává na dokumenty Pentagonu.

Přidejte svůj názor

371

Muhammad Attik Harbí a Saíd Alí Šarí byli v listopadu 2007 propuštěni z vězeňského tábora na americké základně Guantánamo a převezeni domů do Saúdské Arábie. Od té doby podle televize působili na velitelských pozicích Al-Káidy v Jemenu. Harbí si podle amerických úřadů později změnil jméno na Aufí.

Harbí a Šarí alias Aufí jsou údajně mezi čtyřmi teroristy operujícími v Jemenu, které americké úřady z přípravy neúspěšného útoku na letadlo podezřívají.

Al-Káida se k útoku přihlásila s tím, že byl mstou za nedávnou americkou akci proti radikálům v Jemenu. Uvedla také, že třiadvacetiletému nigerijskému atentátníkovi Abdulu Muttalabovi dodala "technicky vyspělé zařízení". Nálož se podle teroristů nepodařilo na palubě letounu odpálit kvůli technické závadě.

Muttalab v pátek 25. prosince přiletěl z nigerijského Lagosu do Amsterdamu nizozemskou společností KLM. V Amsterdamu pak přestoupil na palubu airbusu americké společnosti Northwest Airlines, který letěl do Detroitu. Na palubě bylo 290 pasažérů a členů posádky.

V závěrečné fázi letu se Muttalab odebral na toaletu a strávil tam 20 minut. Poté se vrátil na své místo, přikryl se dekou a řekl, že ho bolí žaludek. Pod dekou vytáhl ze svého spodního prádla kondom naplněný plastickou trhavinou pentaerytritol tetranitát (PETN). Rovněž vytáhl injekční stříkačku, ve které měl těkavou látku.

Atentátníkovi se však jeho pokus nezdařil, alkohol totiž výbušninu neodpálil, ale vznítil se na jeho těle. Pasažéři útočníka přemohli a uhasili. V Detroitu Muttalaba převzala policie.

V sobotu byl obžalován z pokusu o odpálení výbušného zařízení na palubě letadla. Muttalab si prý obvinění vyslechl s úsměvem.

Nigerijec, který o sobě tvrdí, že absolvoval výcvik Al-Káidy v Jemenu, by měl před soud předstoupit až 8. ledna. Při tomto přelíčení má federální soud rozhodnout, zda obžalovaný bude moci být propuštěn na kauci, nebo zda zůstane ve vazbě.

Útočníkovi hrozí doživotní vězení.

Věznici na americké vojenské základně Guantánamo zřídil po teroristických útocích 11. září 2001 prezident George Bush. Končili tam lidé podezřelí z členství v islamistických teroristických skupinách. Zařízením, které nechvalně proslulo týráním vězňů, prošlo od roku 2002 na osm stovek lidí.

Současný americký prezident Barack Obama chtěl věznici původně uzavřít do 22. ledna 2010. V listopadu ale připustil, že kvůli legislativním, politickým a diplomatickým problémům toto datum nedodrží.

Na základně je stále zhruba 200 vězňů, přičemž téměř polovina jich je z Jemenu.

Témata: Terorismus | Al-Káida
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Ukrajině je víc ruských tanků, než má celá Evropa. Měli bychom Kyjev…

28.07.2017 12:23 Zvláštní představitel USA pro Ukrajinu Kurt Volker tvrdí, že ozbrojení ukrajinských sil obrannými…

Trump neurotik: Co vypovídají Trumpovy tweety o jeho osobnosti?

28.07.2017 11:52 Washington - Výzkumníci si vzali na mušku příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

VIDEO: Mick Jagger je rozčarován ze situace ve světě. Napsal o tom dvě…

28.07.2017 11:38 New York - Frontman britské skupiny The Rolling Stones Mick Jagger vydal dvě písně, kterými…

Třetí světová krok za krokem: Jak bude probíhat největší konflikt v…

28.07.2017 10:59 Americké a čínské válečné lodě bojují na širém moři a po všem, co se hne, automaticky pálí laserem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama